HaberlerRenaultVolkswagen

Renault, Volkswagen’ı Tahtını Devraldı

Türkiye otomobil pazarında son 4 senedir ”En çk satılan otomobil ve hafif ticari araç markası” olma özelliğini elinde tutan Volkswagen, buradaki liderliğini 2017 ocak-ağustos döneminde Renault’ya kaptırdı.

2017 yılının ilk 8 ayında yüzde 2 daralma yaşanan otomotiv pazarında, birçok otomotiv devi, satış hedeflerini yakalamak adına birbirinden cazip kampanyalar uyguluyorlar. Bu da sektördeki rekabeti üst seviyelere taşıyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından yayınlanan verilerine göre, 2017 yılının ilk sekiz ayında otomobil ve hafif ticari araç toplamında en çok satışı yapılan markanın 76 bin 493 adetlik bir satış rakamı ile Renault olduğu açıklandı. Renault, satış hacmini geçtiğimiz senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 5 arttırarak bu başarıya ulaştı.

Otomobil Satışları da Arttı

Otomobil satışlarında da yüzde 4’lük bir artış yakalayan Renauılt, 67 bin 451 satış rakamını yakalayarak zirvedeki yerini muhafaza etti. Renault, yüzde 14’lük bir artış ile 9 bin 42 hafif ticari araç satma başarısı gösterdi.

Volkswagen Satışlarında Düşüş Yaşanıyor

Söz konusu dönemde toplam pazarda yüzde 15’lik bir artış yakalayan Fiat, 69 bin 92 otomobil ve hafif ticari araç satışı yaparak ikinci olmayı başardı. İtalyan markanın satışlarının 37 bin 381’ini otomobiller oluştururken 31 bin 711’ini ise hafif ticari araçlar oluşturdu.

Alman otomotiv devi Volkswagen ise bilindiği üzere Türkiye pazarında 2013 yılından beri ”En çok satış rakamına erişen otomobil ve hafif ticari araç markası” ünvanına sahipti. Ancak Volkswagen söz konusu dönemde 67 bin 530 adet satış rakamı ile üçüncülüğe düştü. Markanın 2017 Ocak-Ağustos satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 15 düşüş yaşadı.

Volkswagen’ın Yaşadığı Düşüşün Sebebi

Volkswagen’ın yaşadığı bu düşüşün sebebi ise döviz kurlarının yükselmesi olarak gösteriliyor. Döviz kurlarının yükselmesi tüm markaları etkiler diye bir soru akıllara gelebilir ancak Volkswagen’ın Türkiye’de hiçbir üretimi bulunmadığını belirtmekte fayda var. Nitekim Türkiye’de satılan tüm Volkswagen modellerinin ithal olması, döviz artışından bu markanın yüksek derecede etkilenmesinin sebebi olarak gösteriliyor.

En Başarılı Model Fiat Egea

Bu dönemde en çok satış rakamına ulaşan otomobil modeli 25 bin 759 adet ile Fiat Egea oldu. Hafif ticari araç pazarında ise en fazla satış rakamına ulaşan model 16 bin 833 adet ile Ford Courier oldu.

Bu üç markanın dışında en çok satış rakamına ulaşan markalar sıralaması ise şu şekilde oldu:

En çok satılan markalar sıralaması Hyundai (31 bin 556), Dacia (28 bin 736), Opel (26 bin 719), Toyota (25 bin 358), Peugeot (22 bin 817) ve Mercedes-Benz (20 bin 616).

Bu dönemde en çok satılan otomobil modeli 25 bin 759 adetle Fiat Egea olurken, hafif ticari araç pazarında en fazla 16 bin 833 adetle Ford Courier satıldı.

DİĞER RENAULT HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

DİĞER VOLKSWAGEN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu