Haberler

Rolls-Royce Eşsiz Bir Sergiye Hazırlanıyor

Ünlü İngiliz firma Rolls-Royce, 29 Temmuz – 2 Ağustos tarihleri arasında, Londra’da “Muhteşem Sekiz Phantom” sergisi düzenleyecek. Sergiye, lüks dünyasının kalbinin attığı Mayfair bölgesindeki Bond caddesinde yer alan Bonhams müzayede evi sahne olacak. Sergide, Sir Malcolm Campbell’ın kullandığı otomobili Phantom 2 Continental de yer alacak.

Sir Malcolm Campbell’in Rolls Royce ile ortaklığı, yeni kara hızı rekorunu kırdığı 1930’larda başladı. Campbell 1932 yılının sonunda, rekoru bir kez değil tam 6 kez kırdı. Grand Prix yarışlarında elde ettiği bu prestij, Campbell’a Kral 5. Henry tarafından şövalye ilan edilme onurunu da yaşattı. O, artık yeryüzünün en hızlı adamıydı.

Ancak Campbell bununla da yetinmedi. Saatte 400 mil hız sınırına çıkmayı istiyordu. Ona göre, otomobili Blue Bird’ü bu hız seviyesine çıkarabilecek tek motor da 2500 beygir gücü üreten 36.5 litrelik Rolls-Royce R aero motordu. Blue Bird, 22 Şubat 1933’te, Rolls-Royce motoruyla ilk kez çalıştı ve Daytona Beach Florida’da, saatte 272 mil yani 438 km/s hıza ulaştı. Bu, yeni dünya hız rekoru demekti.

Campbell, zaferini, bir ay sonra yeni bir Ago 1 Phantom II Continental teslim alarak kutladı. Continental, Phantom II’nin sportif versiyonuydu. Campell’ın standartlarına göre, Continental, geliştirilmiş denge ve yaylanmaya sahip yapısıyla ve saatte 95 mile ulaşan hızıyla bir otomobil için makul sayılabilecek kabiliyete sahipti. Motor Magazine dergisi yayınladığı makalede, Phantom II Continental’i güçlü, keyifle kontrol edilebilen, safkan bir araç olarak tanımlamıştı. Karoser ustası Barker, Ago 1’ı standart gezinti salonu olarak tasarlanmıştı. Campbell, kablosuz bir set, spot ışığı, yangın söndürücü, dokuz inçlik egzoz borusu, siren ve klakson boynuzu gibi bazı Bespoke modifikasyonları ekledi. Campbell’in halka açık yollarda bile hızlı gitmekten mutluluk duyduğu iyi biliniyordu. Bir anlamda, hız kralı, bu yollardan geçtiğinin insanlar tarafından bilinmesini istiyordu. Otomobili soluk mavi renkteydi. Onu koyu mavi deri döşeme ve siyah tavan tamamlıyordu. Campbell, Phantom II için kaleme aldığı “Bugüne kadar üretilen en iyi Rolls-Royce” başlıklı tanıtım broşürünü büyük bir keyifle tamamladı.

BONHAMS

Rolls-Royce ile Bonhams arasında yakın bir ilişki vardır. En lüks ve en önemli markalardan biri olan Rolls-Royce’un birçok modeli, müzayede evinde büyük rakamlara alıcı buldu. Örneğin, 2012’de “The Corgi” 1912 silver Ghost modeli, rekor bir fiyata 4.705.000 sterline satıldı. 1925 yılına kadar üretim aşamasında olan The Silver Ghost, zamanla yerini New Phantom’a bıraktı.

Bonhams, 2016 yılının Aralık ayında, en ünlü Rolls-Royce Phantomlardan birini sattı. Clarence Warren Gasque tarafından eşi Maude için sipariş edilmiş olan 1926 model Rolls-Royce Phantom I (Phantom of Love) 561.500 sterline satıldı. Rolls-Royce Phantom I, Gasque’un siparişi üzerine, Fransız stilinde ve daha önceki Rolls-Royce’ların lüksünden üstün özelliklerde hazırlanmıştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu