Rolls RoyceYeni Araba Modelleri

Rolls-Royce Sweptail: Lüksün ve Kişiselliğin Buluştuğu İhtişamlı Model

Lüksün, vizyonun, kişiselliğin ve özel siparişin markası olan Rolls-Royce, vintage esintilerinin olduğu Sweptail konseptini tanıttı.

Rolls-Royce yeni süper lüks aracı Sweptail modelinin tanıtımını yaptı. 1920’lerin otomobil tasarımıyla günümüzün modern otomobil tasarım anlayışlarını birleştirerek ürettiği bu model lüksü sıradışı bir tasarım ile buluşturuyor. Rolls-Royce, bu modeli ile eskiyi ve yeniyi bir arada yaşatabiliyor.

Şirketin CEO’su Torsten Müller-Ötvös bu yeni model hakkında yorumlarda bulundu. Tek kelimeyle muhteşem bir araç olduğunu belirten Ötvös, Rolls-Royce’un dünyaya öncülük eden mirası ile özel araçlar tasarlamaya devam ederek lüks segmentin tek lideri olduğunu kanıtmaya devam ettiğinin altını çizdi.

Rolls-Royce Motor Cars Global Dizayn Direktörü Giles Tylor ise Sweptail ile ilgili yaptığı yorumda bu modelin araç sahibine özel olark tasarlanan el yapımı bir Rolls-Royce olduğunu belirtti.

1920 ve 1930 yıllarında üretilen Rolls-Royce marka otomobillerden ilham alınarak üretilen bu özel iki koltuklu Rolls-Royce Sweptail modelinin benzersiz dış tasarımına geniş panoramik cam tavan ayrı bir hava katıyor. 1920’lerin tasarım anlayışının günümüz tasarım anlayışıyla birleşip vücut bulduğu bu model tamamıyla karakteristik, sahibine özel bir model olarak öne çıkıyor.

Rolls-Royce’un eski tasarım anlayışı ve günümüz Rolls-Royce tasarım anlayışının birleştiği bu model Rolls-Royce’un marka DNA’sını yansıtıyor. Ön taraftaki özgüvenli duruş panteon ızgarasıyla birleştirildiğinde ortaya karakteristik bir görünüm çıkıyor. Izgarasının aliminyum gövdesinin hassasiyetle cilalanması ve yüksek derecede parlaklığı arttırması aracın lüks ve kaliteli görünümünü arttırıyor.


Kendinden emin ve resmi bir görünüm
e sahip bu araç yan profilden bakıldığında ise şıklığı yansıtan çizgilerle birleştirildiği görülüyor. Bu muhteşem ve ihtişamlı görünümü ön camın köşesinden başlayıp tavan boyunca arka kısma uzanan çizgi tamamlıyor. Aşağıda görüldüğü üzere de arka taraf hafif eğilimli gözüküyor. Arka taraftaki bu eğilim en saygın ve zarif yarış atlarının silüetinden ilham alınarak tasarlandı. Yine arkadan bakıldığında göze çarpan zarif ve sivri görüntü ön kısımdan tamamen farklı bir görünüm olarak dikkat çekiyor. Bu zıtlık da aracın tasarımına farklı bir hava katan unsurlardan olarak öne çıkıyor.

Yeni Rolls-Royce Sweptail modelinin tasarımı genel olarak değerlendirildiğinde ise sade ve ihtişamlı yan görünümün yanı sıra ön kısım ile arka kısmın zıtlığı bir araya geldiğinde hoş ve karakteristik bir görüntü ortaya çıkıyor. Ön ve arka taraflardaki bu zıtlık yan camların uzunluğu ve geniş panoramik can tavan ile birleştiriliyor. İç kısımdaysa ince el işçiliği göze çarpıyor. Kusursuzca cilalanmış Macassar Ebony ahşabının Paldao ile kombin edildiği iç kısım sahibine klasik modern bir görsel sunuyor. Açık bej ve koyu kahve deri kullanımı ise aracın lüks görünümünü maksimize ediyor. Ön konsolu sade tutularak aracın lüks ve zarif görünümünü etkilemesi önlenmiş. 

Tek tuşla bulunduğu yerden çıkarabildiğiniz iki adet el yapımı çanta dış duvarların içine gizlenmiş. Birçok aksesuarında olduğu gibi bu çantaların da el yapımı olması ve tek tuşla içinde olduğu dış duvarlardan ortaya çıkması aracın içindeki lüks havayı arttırıcı unsurlardan bir tanesi olarak dikkat çekiyor.

İleri derecede kişiselleştirilmiş ve kişiye özel olarak üretimi yapılmış iki kişilik olan Rolls-Royce Sweptail, tasarımın muhteşemliği, el işçiliği, son teknoloji donanımları ve özellikleri ile lüks aracın karşılığı olan ”Rolls-Royce”u komple yansıttığı söylenebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu