2018 Model ArabalarRolls RoyceYeni Araba Modelleri

ROLLS-ROYCE’dan Benzersiz SUV Cullinan

Rolls-Royce, ilk arazi aracı yeni Cullinan’ı tüm dünyaya eş zamanlı ve online olarak tanıttı.

Ünlü marka 4×4 için çalışmalara başladığını üç yıl önce duyurmuştu. Dünya üzerindeki Rolls-Royce müşterileri, firmadan daha önce hiçbir SUV’da görülmemiş performans ile lüksü bir arada sunmasını talep etti. Rolls-Royce, tüm talepleri dinledi, karşılaşıbilinecek tüm zorlukların üstesinden gelebilecek beceriye sahip, sürücüsünü dünyanın diğer ucuna götürebilecek yetenekteki Cullinan’ı tasarladı.

Otomotiv, hız ve dinamizm kelimeleriyle birlikte anılan bir sektör, her zaman da öyle oldu. Markalar da yeni konseptlerini hazırlarken bu sözleri kendilerine hedef alıp büyük bir düzenle modellerini ortaya koyuyorlar. İsteklerinden ödün vermeyen müşteriler için de her ayrıntı titizlikle mükemmelleştiriliyor. Cullinan da tam da böyle geliştirildi. Daha önce benzeri yapılmamış bir SUV ve daha önce hiç görülmemiş bir Rolls-Royce olarak otomobil severlerin karşısına çıktı. Sir Henry Royce, “Yaptığınız her işte mükemmellik için gayret edin. Var olanın en iyisini daha iyi hale getirin. Var olmadığı zaman ise onu yaratın” demişti. Rolls-Royce da kurucusunun bu sözünü Cullinan’da hayata geçirdi.

Rolls-Royce CEO’su Torsten Muller-Ötvös yeni modellerini tanıtırken, müşterilerine bir SUVde bulamadıklarını sunduklarını söyledi. Muller-Ötvös, “Hayatlarında sınır kabul etmeyen bu yeni öncülerin cesaretleri ve macera duyguları deneyimlerini belirliyor.” diye konuştu.

Rolls-Royce Cullinan Kabin
Rolls-Royce Cullinan Kabin

Cullinan, kusursuz lüks ile off-road kapasitesini en saf şekilde harmanlayan bir model olarak göz dolduruyor. Rolls-Royce’un tarihinden gelen harakete geçme çağrısının da yanıtı aynı zamanda. Cullinan, hem hayalperestlere hem kaşiflere hem de özgürlüğün üstünlüğüne inananlara Rolls-Royce’un bir hediyesi. Cullinan’la heryere yolculuk etmek mümkün.

Cullinan adını İngiliz Kraliyet tacının üzerinde bulunan dünyanın en büyük elmasından aldı. 2018’in ve hatta tüm zamanların en çok beklenen Rolls-Royce modeli olan otomobil, çağdaş ve fonksiyonel tasarımıyla sayıları hızla artan SUV araçlar karşısında ikonlaşıyor. Aile odaklı, çok yönlü, eğlenceli, lüks Cullinan, Rolls-Royce’un en pratik hali aynı zamanda.

Yepyeni alüminyum mimari üzerine oturtulan ikinci Rolls-Royce olma özelliğini de taşıyan Cullinan, teknolojisiyle de göz dolduruyor. Her türlü tahribata karşı yapılan testlerden büyük bir başarıyla geçen Cullinan, Rolls-Royce’un yol alışkanlıklarından taviz vermeden, “sihirli halı sürüşü” gelişimini, arazi sürüşü keyfiyle buluşturuyor.

Bu inanılmaz derecede yetenekli off-road aracı, ünlü sihirli halı sürüşü, daha da hafifleyen mimarisi ve otomatik dengeleme hava süspansiyonu ile yolda ve yol üzerinde etkili bir sürüş sağlıyor. Cullinan, mevcut havalı süspansiyon sisteminin kapsamlı bir şekilde yeniden yapılandırdı, pervane şaftlarını güçlendirildi, sürücüsünü ön tekerleklere dahil etti ve yeni 6.75 litrelik ikiz turbo V12 Rolls-Royce motoru tam olarak yeniden işledi. Böylece mümkün olan en düşük devir sayılarda (850Nm) doğru tork seviyesini (1,600 devir / dakika) sağladı.

Rolls-Royce’un mühendislik ekibi, ortaya koydukları benzersiz SUV Cullinan ile otomobil severleri daha önce hiç seyahat etmedikleri yerlere götürmeyi vaad ediyor.

Cullinan ayrıca, SUV sektörünün ilk “Üç kutu” otomobili olarak da dikkat çekiyor. Bölme duvarı, bagaj bölmesinden uzaklaşan yolcular için ayrı bir ortam yaratıyor.

Rolls-Royce Cullinan Tavan
Rolls-Royce Cullinan Tavan

Rolls-Royce motor tasarım direktörü Giles Taylor, Cullinan’ı müşterilerin maceracı dürtülerini tatmin edecek, meydan okuyan bir tasarım harikası olarak tanımladı. Taylor, otantik, üç kutulu, yüksek gövdeli bir arazi aracı tasarladıklarını söyledi.

Cullinan’ın koltukları Rolls-Royce kalitesini ve işçiliğini cesurca sergilerken kendine duyduğu güvene de vurgu yapıyor. Aynı zamanda Rolls-Royce’un deri zanaat ustalığını da gözler önüne seren yeni koltuklarda tüm sırt paneli, üç boyutlu bir yüzey elde etmek için tek bir deriden üretildi.

Cullinan arka koltuklarda ağırladığı yolcularının konforundan da taviz vermedi. Yolcuların özel ihtiyaçlarını karşılayacak biçimde ve ev konforu yaşatacak şekilde dizayn eden koltuklar, “Salon Koltukları” ya da “Bireysel Koltuklar” seçeneğiyle geliyor. Salon koltuk konfigürasyonu, daha işlevsel olmasıyla dikkat çekiyor. Katlanabilir olan koltuklar, Rolls-Royce için bir ilk anlamı da taşıyor. Sadeliğin ve pratikliğin birleşimi olan koltuklar, üç kişinin oturabileceği biçimde tasarlanmış durumda.

Cullinan’da koleksiyonlerin yaşam tarzları da dikkate alındı. Model manzara süiti ve Rekreasyon modülü gibi özelliklerle donatıldı.

Rolls-Royce, Cullinan ile SUV segmentinde de en üst noktaya çıkmayı başardı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu