Haberler

Sıfır Araç Pazarında Daralma Yaşandı

2017 yılının ilk yarısında araç satış verilerine göre sıfır araç pazarı daraldı. Sıfır araç piyasasındaki daralma ise ikinci el otomobil sektörüne olumlu olarak yansıdı. Ortaya çıkan rakamlara göre yıl sonu itibarıyla oluşacak tabloya yönelik de tahminler bulunuyor.

Yeni yılın ocak-haziran döneminde sıfır otomobil piyasasında yaşanan daralma ikinci el otomobil pazarına olumlu olarak yansıdı. Yıl sonuna kadar 6 milyonun üzerinde aracın el değiştireceği öngörülüyor.

”ÖTV ve Döviz Kurları En Önemli Sebepler”

Bursa Oto Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, döviz kurlarında yaşanan dengesizlik  ve geçtiğimiz yılın sonuna doğru ÖTV zammının gelmesi sebebiyle Türkiye’deki otomobil ve hafif ticari araç satış rakamlarının, yeni yılın ilk yarısında geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yaklaşık yüzde 8,6 civarında azalma yaşadığını kaydetti.

Pazarda yaşanan daralma ile sıfır otomobil piyasasındaki satışların 2016 yılının ilk yarısına kıyasla bu yıl aynı dönemde 438 bin 817’den 401 bin 158’e düştüğünü söyleyen Yanık, ikinci el otomobil piyasasında da bunun tam tersi olarak bir hareketlenme yaşandığını söyledi.

Yanık, ikinci el pazarında sıfır araçlardaki gibi ciddi artışlar yaşanmadığının altını çizerek sözlerine şu şekilde devam etti:

“Sıfır araç piyasasında fiyatlarda artış yaşanması, ikinci el otomoil piyasasına olumlu olarak yansıyor. Sıfır otomobil piyasasındaki otomobil fiyatlarında artış yaşanınca insanlar ikinci el otomobillere yöneldi. 2016 yılı ile karşılaştırıldığında ikinci el otomobil pazarında yüzde 10’luk bir artış olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz sene yaklaşık 5,5 milyon araç el değiştirdi. Tahminlerimiz bu gidişle 2017’de 6 milyonun üzerinde aracın el değiştireceği yönünde. Ülkemizin geçen seneden beri içinde bulunduğu ekonomik şartlara rağmen ticaret hacminin şu an için iyi olduğunu söyleyebiliriz.”

”Sınır 50 Bin Lira”
İnsanların başta yakıt tasarrufu yüksek olan araçlara ilgi gösterdiğini söyleyen Yanık, “En çok 25-50 bin lira aralığındaki otomobillerin el değiştirmesi söz konusu oluyor. İkinci el piyasasında 50 bin TL’nin üzerinde fiyatı olan araçların pek rağbet gördüğü söylenemez” şeklinde konuştu.

”İkinci El Otomobil Alacaklar Dikkatli Olmalılar”

Yanık, son olarak da ikinci el otomobil satın almak isteyen insanları dikkatli olmaları yönünde uyardı. Yanık bu konu ile ilgili, “Vatandaşların güvenilir, vergisini ödeyen, sattığı malın arkasında duran esnafı tercih etmesi gerekir ayrıca aracın durumuyla ilgili mutlaka profesyonel bir ekspertize danışılmalı. Ödeme ise mutlaka noter satışı yapıldığı esnasında olmalı” şeklinde konuşarak sözlerini bitirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu