Haberler

Sıfır Model Araç Alacaklara Dikkat! Kur Farkı Zamları Geliyor

2016 yılının sonlarına doğru gelen ÖTV zammı sonrası yüzde 5-15 civarında fiyat artışı yaşanan sıfır model otomobillerde nisan ayında yüzde 20 civarında kur farkı zammı yapılması bekleniyor. İşte detaylar…

Otomobil sektöründeki gelişmeler hakkında değerlendirmelerde bulunan Borusan Manheim Genel Müdürü H. Zafer Terzioğlu, geçtiğimiz yıl Kasım sonunda gelen ÖTV zammından dolayı gelen yüzde 5-15 civarlarındaki fiyat artışının ardından sıfır otomobillerde şimdi de nisan ayında yüzde 20 civarlarında kur farkı zammı beklendiğini belirtti.

Kurlardaki dalgalanmaların ve ve ÖTV zamlarının ilk aşamada fiyatlara bütünüyle yansımadığından ötürü distribütörlerin ve yetkili satıcıların kar oranlarının oldukça düştüğünü belirten Terzioğlu, “Fiyatları hesaplı olan 2016 model sıfır km araçlarda sona gelindi ve 2017 model otomobillere yaklaşık yüzde 20’ye varan kur farkı zammı uygulanmaya başlandı. Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği’nin görüşüne (OYDER) göre ÖTV’deki artış ve kur farkı zammının da etkisiyle sıfır otomobil piyasasında yüzde 15’lik bir daralma yaşanabilir. Geçen yıl 1 milyon adet sıfır otomobil ve hafif ticari aracın satıldığı ülkemizde, 2017’de bu sayının 850 bin adet civarında olması bekleniyor” şeklinde devam etti.

2017 Yılında İkinci El Otomobil Piyasası Canlanacak

ÖTV ve kur artışı etkisiyle artan sıfır araç fiyatlarının artacak olmasından ötürü talebin ikinci el otomobillere yöneleceğini belirten H. Zafer Terzioğlu, “Örneğin 2011 – 2012 model otomobili olanlar, bunları satıp, eskinin yenisi olarak tabir ettiğimiz 2015 – 2016 otomobilleri satın alacaklar” dedi. Terzioğlu ayrıca, bu gelişme karşısında 2017 yılının ikinci el otomobil yılı olacağını düşündüklerini söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu