Haberler

Sigortada Tavan Fiyat Uygulaması Sürücülerin İşine Yaramaya Başladı

Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulamasının gelmesinin etkileri görülmeye başlandı. Bu uygulamanın geçerlilik kazanmasının ardından prim fiyatlarında düşüş gözlendi. Bu tüketicilerin lehine işlerken sigorta sektörünün ise aleyhine işledi.

Zorunlu trafik sigortası uygulaması uzun tartışmaların ve görüşmelerin ardından Nisan ayında yürürlüğe girmişti. Yeni uygulamanın ilk ayındaki çıktıları ise belli oldu. Nitekim prim fiyatları 2016 Nisan dönemine kıyasla yüzde 26 düşerken; sektörün yalnızca bir ayda toplam kaybı 203 milyon liraya ulaştı.

Fitch Ratings’den Uyarı Gelmişti.

Kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings’den ise uyarı gelmişti. Türk hayatı dışı sigorta sektörünün, zorunlu trafik sigortasında Nisan’da başlayan tavan fiyat uygulamasının ve artış gösteren enflasyonun etkisiyle sektörün düşünüldüğünden daha büyük zarara uğrayabileceği uyarısı gelmişti. Nitekim zorunlu trafik sigortasının uygulanmaya başladığı ilk ay olan Nisan’daki veriler Fitch’in kaygılarını doğrular nitelikte sonuçlar doğurdu. 12 Nisan’da yürürlüğe giren bu uygulama ile aynı dönemin geçen yılına kıyasla sektörde 203 milyon TL eridi.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi verilerine göre ise Nisan ayında trafik sigortasına ortalama olarak ödenen prim miktarı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 27 gerileme yaşayarak 491 TL’ye geriledi. Mart 2017’ye göre ise yüzde 24’lük bir düşüş oldu. Geçtiğimiz Mayıs ayında ise 682 TL olan ortalama primleri, Mayıs 25 (2017) itibarıyla 444 TL’ye geriledi.

Prim Üretiminde Gerileme Oldu

Türkiye Sigorta Birliği’nin verileri incelendiğinde ise, trafik sigortasında prim üretiminin geçtiğimiz yıl Nisan ayında 1 milyar 132 milyon TL’den 2017 Nisan ayında 929 milyon liraya gerilediği gözleniyor.

Diğer yandan 12 Nisan’dan evvel düzenlenen poliçelerinn iptali/iadesi yapılmaması tartışmaları beraberinde getiriyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken, konu ile ilgili yaptığı konuşmada, bu durumun haksızlığa sebebiyet verdiğini vurgulamıştı.

Zorunlu Trafik Sigortasında Yeni Yönetmelik

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu