Öne Çıkan YazılarBlog

Smart Araba Modelleri

Ülkemizde daha az insan tarafından bilinse de global anlamda en dikkat çeken işbirliklerinden biri Smart markasıdır. İsviçre kökenli Swatch firmasıyla ünlü Mercedes Benz ortaklığından doğan Smart; Swatch Mercedes Art ifadesinin kısaltmasıdır. Kompakt, sevimli ve ileri görüşlü tasarımlarla piyasaya çıkan Smart araba modelleri günümüzün en dikkat çeken araçlarının başında geliyor. Biz de yazımızda bu kapsamda üretilen üç farklı Smart araba modeline değineceğiz. Ama öncelikle marka hakkında biraz daha bilgi vermeye devam edelim.

1980’li yılların başında bir saat üreticisi olan Swatch otomobil sektörüne giriş yapmaya karar verdi. Ancak bu fikrin hayata geçmesi 1991 yılına kadar uzadı. Bu noktada Swatch yeni bir sektöre tek başına girmek yerine otomotiv devleriyle birlikte hareket etmeye karar verdi. Bu doğrultuda ilk ortak projelerine 1991 yılında Volkswagen’le birlikte başladılar. Ancak bu ortaklık son derece kısa sürdü ve ortaya bir ürün çıkmadan iki yıl sonra sona erdi. Bunun hemen akabinde 1994 yılında Swatch, Mercedes Benz’le işbirliği yapmaya karar verdi. Ve bu ortaklık sonucunda özellikle üç ilgi çekici Smart araba modeli ortaya çıktı. Gelin şimdi bu araçlara daha yakından bakalım.

Smart Fortwo

İlk olarak 1998 yılında görücüye çıkan Smart Fortwo, Mercedes Benz Swatch ortaklığının en kullanışlı örneklerinden biridir. Adından da anlaşılacağı üzere iki kişilik bir iç tasarıma sahip olan araç, küçük yapısıyla kalabalık şehirler için oldukça idealdir. 2015 yılında yeniden üretime giren aracın 2016 yılından itibaren ülkemizde de satışı yapılıyor. Son derece renkli bir görünüme sahip olan Smart Fortwo modelleri ayrıca işlevsellikle sevimli bir tasarımı bir araya getiriyor. Aracın genel özelliklerini ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Aracınlığı genişliği yalnızca 1.66 metreyken uzunluğu ise 2.69 metre. Bu da özellikle kalabalık şehirler için oldukça uygun bir kullanım sunuyor. Hepimizin aklına öncelikle kolay park alanı bulmanın geldiğini itiraf edebiliriz.
  • Motor söz konusu olduğunda ise Fortwo kullanıcılarına iki seçenek sunuyor. Bunlardan ilki 999 cc’lik hacim ve  52 kw/71 bg gücündeyken diğeri ise 898 ccc ve 66kW/90 bg gücünde. Her iki seçenekte de 3 silindirli motor tercih edildiğini söyleyelim.
  • Güvenliğe önem veren Smart Fortwo Crosswind Assist adında bir rüzgar yardımcısı barındırıyor. Böylelikle aracın hafif olmasından dolayı yüksek hız ve şiddetli rüzgarda savrulması gibi olasılıkların önüne geçiliyor.

Smart Forfour

İlk olarak 2004 yılında piyasaya çıkan Smart Forfour’un Fortwo modelinin dört kapılı modeli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Dört yolcu için planlanan aracın ikinci nesilleri ise 2014 yılından itibaren vitrinlerde yerini aldı. Aracın ülkemizdeki satışı ise tıpkı Fortwo’da olduğu gibi 2016 yılında başladı. Benzer bir biçimde sevimli bir tasarıma sahip olan aracın içi de oldukça şık ve ergonomik. Ayrıca iç dizayn olarak tıpkı bir ev gibi ferah hissettirdiğini de söylemek gerekiyor. Aracın küçük boyutları göz önüne alındığında bu durum daha çok renk seçimleri ve tasarım çizgileriyle ilgili diyebiliriz. Aracın diğer özellikleri ise şu şekilde:

  • Tıpkı Fortwo’da olduğu gibi ForFour da 999 ve 898 cc’lik iki motor seçeneği barındırıyor. Bu doğrultuda aracın güç üretimi de 90 HP ile 71 HP arasında değişiyor.
  • Otomatik şanzıman sistemi olan aracın yüksek bir hızdan ziyade konforlu bir sürüş vadettiğini vurgulamak gerekiyor.
  • Tridion teknolojisiyle kullanıcıların güvenliğini sağlayan araç Euro NCAP kapsamındaki çarpışma testlerinden 4 yıldız alarak pek çok üst segment araca yakın bir performans gösterdi.
  • Aracın boyutlarının yol tutuşu ve viraj almada gerçek bir avantaj sağladığını da eklemeden geçmeyelim.

Smart Roadster

Swatch ve Mercedes Benz ortaklığında sürücülerin beğenisine sunulan araçlarımızın sonuncusu Smart Roadster. Ancak diğer araçlardan farklı olarak Smart Roadster’ın üretimi devam etmiyor. Öncelikle 1998 yılında Paris Otomobil Fuarı’nda Smart City-Coupe ismiyle tanıtılan araç 2006 yılında piyasaya çıkmıştı. Diğer Smart modellerinden farklı olarak spor bir tasarıma sahip olan aracın keyifli bir sürüş deneyimini vadettiğini söylemek mümkün. Ancak araca sahip olmak için ikinci el piyasasını incelemeniz gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu