2018 Model ArabalarAraba KampanyalarıHaberler

Son Tarih 31 Mart 2018!

 

EGE Otomotiv Derneği (EGOD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akkalay, hurda araçların vergi ve cezalarının silinmesine dair düzenlemeyi olumlu bulduklarını söyledi. Yaşanacak olan bu değişimin dönem için nasıl ilerlemesi gerektiği ise şekillenmeye başlıyor.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği Resmi Gazete kapsamında yayımlanıp, düzenlemenin uygulama esasları belirlendi.  Böylelikle 1997 model ve daha eski taşıtların hurdaya ayrılarak tescil kaydının silinmesi durumunda, ödenmemiş olan vergi cezaları ile tescil plakasına kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesinin herkese faydasının olacağını belirten EGOD Başkanı Mustafa Akkalay, “Hurda araç vasfına sahip araçların trafikten çekilmesi için vergi ve borçlarının siliniyor olması hem sektöre hem araç sahiplerine büyük katkı koyacak” şeklinde yorumladı.

EGOD Başkanı Mustafa Akkalay, yapılacak olan düzenlenmenin pek çok kişiyi ilgilendirdiğini de ortaya çıkardı.  “Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu bulunup 20 yaş ve üzerinde model yılı olan motorlu araç sayısı 2 milyon civarında. Bunların içinde fenni muayenelerini yaptıran, işler durumdaki araçları ayırsak bile bu düzenleme ile birçok hurda araç trafikten çekilecek. Ayrıca bu araçların sahiplerine araçlarını yenileme yönünde teşvik anlamına gelen vergi ve ceza silinmesi de son derece yerinde bir düzenleme, teşvik demek olan bu düzenleme ile sıfır ve ikinci el araç piyasası hareketlenecek” diye konuştu.

Son Tarih 31 Mart 2018!

Yeni düzenleme kapsamında 1997 veya daha eski araçların 31 Aralık 2018 tarihine kadar  kayıt ve tescilinin silinerek hurdaya ayrılması durumunda araca ait ödenmemiş Motorlu Taşıtlar Vergisi, gecikme faizi, vergi borcu ve idari para cezaları silinecek. Yeni tarih yani,  31 Aralık 2018 tarihine kadar bedelsiz olarak il özel idarelerine, büyükşehir belediyelerine veya Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Hurda İşletmesi Müdürlüğüne ait hurda müdürlüklerine teslim edilmesi gerekiyor. Düzenlenen kanun kapsamında hurdaya ayrılmak suretiyle tescil kaydının silinmesi durumunda, bu taşıtlar için taşıt sahipleri adına 31 Aralık 2018’e kadar tahakkuk etmiş olmasına rağmen ödenmemiş motorlu taşıtlar vergisiyle bu vergiye ilişkin gecikme zammı sonrasında gecikme faizi ve vergi cezaları ve 31 Aralık 2016’ya kadar tescil plakasına kesilen idari para cezaları silinecek.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu