Yeni Araba ModelleriBlogEn Çok Okunan HaberlerÖne Çıkan Yazılar

Spor Arabalar

Spor Arabalar haberimizde sizler için en güzel spor arabalar ve ucuz spor araba fiyatları adı altında bir yazı hazırladık.

Birçok otomobilsever spor arabalar ile ilgili büyük tutkuya sahip ancak fiyatlarından ötürü en güzel spor arabalar birçok kişiye uzak seçenek olarak gözüküyor. Biz de sizler için en güzel spor arabalar ile ucuz spor araba fiyatlarını bir araya getirdik. Birçok tek kapılı spor araba modellerini 100 bin TL’ye kadar fiyatla satın alabilirsiniz. Dolayısıyla doğru ve yeterli bir araştırma yapıldığı takdirde bütçenizi biraz zorlasa da görece ucuz spor araba modellerine sahip olmak imkansız değil. Nitekim üst segmentte yer alan hızlı spor araba modellerinin yanında orta alt sınıf spor araba modelleri de piyasada yer alıyor. Bu doğrultuda biz de sizler için ucuz spor araba fiyatları ve diğer spor arabalar ile ilgili bir haber derlemek istedik.

Aşağıda yer alan ucuz spor araba fiyatları listesinde bulunan bazı spor araba modellerini şimdiye kadar duymamış bile olabilirsiniz.

Çünkü tek kapı spor araba modelleri ya fazla satış performansı gösterememiştir ya da üretici firma kısıtlı sayıda üretim yapmıştır. Listemizde yer alan tüm spor araba modellerini piyasada 100 bin TL ve altında fiyatlar ile bulabilirsiniz!.. Şimdi gelin hep birlikte ucuz spor araba fiyatları ile dikkat çeken ve en güzel spor arabalar kategorisine koyabileceğimiz spor araba modellerini inceleyelim!..

1) 1999 HONDA S200 SPOR ARABA MODELİ

Honda S200 spor araba modeli özellikle bu segmenti takip eden otomobil tutkunlarının en çok sevdiği spor araba modelleri arasında yer alıyor. Tasarımı birçok spor araba modeline kıyasla bir hayli farklı duruyor. Japon otomotiv devi Honda tarafından 1999 yılında üretimine başlanan bu modelin üretimi 2009 yılında sonlandırılmıştı.

‘Halk tipi Ferrari’ sıfatını taşıyan bu model bu lakabını hem kaliteli hem de uygun fiyata üretilmesinden alıyor. Öte yandan görüldüğü üzere üretimi her ne kadar 2009 yılında sonlandırılmış olunsa da günümüzde bile sanki yeni bir spor araba modeli izlenimi verebiliyor.

Spor Arabalar

Küçük ama güçlü ve çevik bir görünüme sahip olan bu model standart olarak 17 inç büyüklüğündeki jantlara sahip. Lastiklerin çamurluğa yakın konumlandırılması ve daha sert süspansiyon sistemi üst düzey yol tutuşu sağlıyor.

Kaputunun altında 2.0 litrelik motor seçeneği ile sunulan bu model 240 beygir güç üretme kapasitesine sahip.

208 Nm tork üretebilen bu model 0-100 km/s hızlanmasını ise 6.2 saniyede tamamlayabiliyor. Performansı oldukça iyi olan bu spor araba modelinin maksimum olarak çıkabildiği hız seviyesi ise 240 km/s olarak açıklanmıştı. Ucuz spor araba fiyatları arasında yer alan bu modeli farklı fiyat skalalarında edinebilirsiniz.

2) 2005 BMW 645i SPOR ARABA MODELİ

Birçok otomobilsever bu modeli 2003 yılında yollara çıkan versiyonu ile anımsıyar ancak bu model 1976 yılından bu yana yollara çıkan spor araba modelleri arasında yer alıyor. Bu model özellikle tasarım olarak büyük ve geniş gövdesi ile güçlü ve sportif bir görünüm ortaya koyuyor. Nitekim bu model spor araba tutkunlarının hala en çok sevdiği spor otomobil modelleri arasında yer alıyor.

Spor Arabalar

18 inç jantlar ile sunulan bu modelin arka kısmı ve geniş tampon yapısı oldukça şık bir görünüm kazandırıyor. Özellikle bagajın çıkıntılı olarak tasarlanması araca ayrı bir hava kattı. BMW 645i modelinin kaputunun altında 4398 litre hacme sahip motor seçeneğine yer verildi.

333 beygir güç üretme kapasitesine sahip bu ünite 450 Nm tork üretebilmektedir.

BMW 645i spor araba modeli kaputunun altındaki güçlü motor ile 0-100 km/s hızlanmasını 6.2 saniyede tamamlayabilirken maksimum olarak 250 km/s hıza kadar çıkabilmektedir.

Bu modeldeki ünite 6 ileri otomatik şanzıman ile kombine edildi. Tıpkı 1999 Honda S200 spor araba modelinde olduğu gibi hem en güzel spor arabalar arasında yer alan bu model ucuz spor araba fiyatları arasında yer alıyor.

Piyasada bu modelin donanımına ve diğer özelliklerine göre BMW 645i modeline 100 bin TL’nin altında bir fiyat ile ulaşabilirsiniz.

3) 2010 MAZDA RX-8 SPOR ARABA MODELİ

Ucuz spor araba fiyatları ve en güzel spor arabalar kategorisine giren bir başka spor otomobil modeli ise 2010 Mazda RX-8 spor araba modelidir.

Aslında bu modelin hikayesi 1970’li yıllara kadar dayanıyor.

Japon otomobil devi Mazda’nın 2002 yılında üretmeye başladığı bu model o dönem spor araba modelleri arasında en iyi olabilmek adına dönemin yeni nesil teknolojileri ile donatılmıştı.

Kasa yapısını genel hatlarıyla incelediğimizde Honda S200 modeli ile benzerlikleri olduğunu söyleyebiliriz.

Nitekim Japon marka RX serisini 1971 yılında Mazda RX1 modeli ile başlatmış ve RX8 ile günümüze kadar uzandırmış.

Spor Arabalar

2010 Mazda RX-8 modeli özellikle motor hacminin sunduğu avantaj ve tasarımı ile günümüzde birçok hayrana sahip olan bir model. Benzinli motor seçenekleriyle sunulan bu modelin performans açısından oldukça verimli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Gövde yapısı alüminyum ve plastik parçalardan üretilen bu model normalde iki kapılı spor araba modelleri arasında yer alıyor.

Bu modelin kaputunun altında ise 1.3 litrelik Wankel motor seçeneğine yer verildi. 237 beygir üretebilen söz konusu ünite 216 Nm tork üretme kapasitesine sahip. Bu motoru ile 0-100 km/s hızlanmasını 6.5 saniyede tamamlayabilen bu model maksimum olarak 240 km/s hız yapabilmektedir. Listemizde yer alan tüm spor araba modelleri gibi 2010 Mazda RX-8 spor araba modelini piyasada 100 bin TL’nin altında bulabilirsiniz.

4) 2003 BMW M3 SPOR ARABA MODELİ

Türkiye’deki otomobilseverler tarafından pek bilinmese de aslında M3 Spor araba modeli Alman otomotiv devi BMW’nin efsanevi modelleri arasında yer alıyor. 2003 yılı segment özellikleri göz önünde bulundurulduğunda o dönemde yollara çıkan spor araba modellerinde en çok tutulan ve en iyi performans ortaya koyan spor araba modelleri arasında yer alan 2003 BMW M3 oldukça büyük bir ilgili ile karşılaşmıştı.

Mercekli far yapısı ve daha geometrik tasarım formları ile dikkat çeken bu modelde krom süslemelerin araca ayrı bir hava kattığını söyleyebiliriz. Araca karşıdan bakıldığında ise M logoları ile 18 inç büyüklüğündeki jantların oldukça şık ve sportif durduğunu söyleyebiliriz.

Spor Arabalar

Bagaj kapağına oturtulan rüzgarlık ise modele agresif bir boyut kazandırmış. Öte yandan ‘L’ forma sahip stop farları ile difüzörde yer alan dört egzoz çıkışı ise aracın kaputunun altında nasıl bir motor seçeneğinin bizleri beklediğine dair ipuçları barındırıyor.

Alman marka dönemin en iyi performans ortaya koyan motorlarından bir tanesini bu efsanevi spor araba modeli için geliştirmişti.

2003 BMW M3 spor araba modelinin kaputunun altında 3.2 litrelik motor seçeneği bulunuyor.

343 beygir güç üretme kapasitesine sahip bu 6 silindirli motor 365 Nm tork üretme kapasitesine sahip.

Dönemin segmentinde en iyi performans ortaya koyan motor seçenekleri arasında yer alan bu ünite ile BMW M3 modeli 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 5.2 saniyede tamamlayabiliyor.

Günümüzün segment şartlarını düşündüğümüzde bile oldukça iyi bir değer olan 5.2 saniyenin o dönem büyük ses getirdiğini tahmin etmek çok da zor değil. Efsanevi spor arabalar kategorisine giren bu modelin motor seçeneği 6 ileri otomatik SMG şanzıman ile kombine edildi.

En güzel spor arabalar arasında yer alan bu model 100 bin TL altı fiyatı ile en ucuz spor araba fiyatları kategorisinde yer alıyor.

5) 2008 ALFA ROMEO BRERA-SPIDER SPOR ARABA MODELİ

İtalyan otomotiv devi Alfa Romeo markasının spor araba modelleri arasında yer alan 2008 Alfa Romeo Brera-Spider modellerinin tanıtımı ilk defa 2005 Cenevre Otomobil Fuarı’nda yapılmıştı.

Fuarda tanıtımı yapılan spor arabalar arasında en çok dikkat çekenler arasında yer alan bu iki model dönemin yeni nesil teknolojileri ve güçlü motor seçenekleri ile donatılmıştı.

Her iki modele de 2008 yılında cam tavan ve daha güçlü motor seçenekleri eklenmişti.

Birçok otorite tarafından bu iki model tasarım açısından günümüze kadar üretilen Alfa Romeo modelleri arasında en iyileri olarak sivriliyor.

Tasarımında bir İtalyan dokunuşunun kesin bir şekilde hissedildiği bu spor araba modelleri 17 inç büyüklüğe sahip ve farklı desenler ile tasarlanan jantları ile daha şık bir görünüme sahip. Tasarımı aracın oldukça hızlı olduğu yönünde bir izlenim veriyor.

Spor Arabalar

İtalyan markanın bu göz alıcı spor araba modellerinin kaputunun altında ise hem dizel hem de benzinli motor seçeneklerine yer verildi.

Benzinli 2.2 litrelik JTS ünite 185 beygir, 230 Nm tork üretme kapasitesine sahip.

2.2 litrelik bu motor seçeneği ile 0-100 km/s hızlanması 8.6 saniyede tamamlanabiliyor.

Benzinli tarafta sunulan bir başka motor seçeneği en güçlü motor seçeneği olarak ön plana çıkıyor.

3.2 litrelik bu ünite 260 beygir güç ve 322 Nm tork üretebilme kapasitesine sahip.

Alfa Romeo Brera modeli kaputunun altındaki söz konusu bu ünite sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 7.2 saniyede tamamlayabiliyor. Bu motor ile ayrıca maksimum olarak 240 km/s hız yapılabiliyor.

Öte yandan dizel kanadında ise tek opsiyon olarak 2.4 litrelik JTD dizel motor seçeneği sunuluyor.

Bu motor 200 beygir güç üretme kapasitesine sahipken 400 Nm tork üretebiliyor. Bu motor seçeneğine sahip Alfa Romeo Brera ve Spider spor araba modelleri 0-100 km/s hızlanmasını 8.3 saniyede tamamlayabiliyor.

Alfa Romeo markasının bu şık spor araba modelleri listemizde yer alan diğer spor araba modellerinde olduğu gibi en güzel spor arabalar arasında yer alıp ucuz spor araba fiyatları tutkunlarını cezbediyor.

6) 2005 BMW 645i SPOR ARABA MODELİ

BMW 6 Serisi böbrek tipi ızgaraları ve değişmeyen far ve tampon yapısı ile diğerlerinden ayrılıyor.

Gövde genişliğiyle de spor araba severlerin ve spor araba modelleri arasında fiyat performans oranına göre satın alma yapmak isteyenlerin favorileri arasına girmeyi başarıyor.

Değişmeyenlerin arasında olup, far ve tampon yapısı diğer modellerden ayrılıyordu.

6 serisi Hamann ve Prior Desing gibi modifiye garajlarından da geçmiş bir modeldir.

645i, uzun burun yapısı ile spor araba gruplarında en büyüklerden biri olabilir. BMW 6.45 Cİ modelinde jantlar standart olarak 18 inç olarak gelmektedir.

V8 motorun aktarımının 6 ileri otomatik şanzıman ile yapıldığı BMW’nin 6.45 Cİ modelinde 4398 litre hacimli motor kullanılmıştır..45’in 0-100 km hızlanması 6.2 saniye çıkan model 333 beygir güç üreten ünite 450 nm tork sağlayabiliyor.

6 ve maksimum hızı 250 km/h süratle sınırlandırılmış. Ucuz spor araba fiyatları tutkunlarının ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.

7) CHRYSLER CROSSFİRE SPOR ARABA MODELİ

2004 yılında üretilen Crossfire Mercedes’in R171 platformunda bulunuyor. ikinci nesil SLK’lar ile aynı bantlarda üretimi yapılmıştır.

Chrysler’in en ikonik modellerinden biri olan Crossfire ucuz spor araba fiyatları arasında göze çarpıyor.

Genel görünümü ve kasa yapısı ile Avrupa versiyon 300 C’ler ile büyük benzerlikleri bulunuyor.

Spor araba modelleri içindebu alanda far ve ızgara yapılarının aracı ne kadar değiştirdiğini biliyoruz.

Crossfire için standart olarak 18 inç-19 inç arasında lastikler koyulmuş. Crossfire’in grafikleri Amerikan tarzındadır. Enstrümanları her ne kadar Mercedes ile ortak olsa da Amerikan tarzdan pek kopmaz.

Crossfire’ın en bilindik ve çıkış motoru olan 3.2L V6 tutulmaktadır. Crossfire’ın motor üniteleri de Mercedes ile ortak imal edilmiştir.

Özellikle SRT-6 versiyonu direk olarak AMG’nin yüksek performanslı ünitelerinden alınmış. Sıra dışı bir araca bineceklerini bilsinler.

8) 2010 CİTROEN DS 3 SPOR ARABA MODELİ 

Spor Arabalar

Citroen DS ilgi çekmeyi fazlasıyla başarmıştı. 2017 DS7 Crossback modeli ile en önemli çıkışlarından birini yapan Citroen’in bünyesinde üretilen ve yeni DS serilerinin ilk modeli olan DS3 spor araba modelleri arasında tek kapı severlerinde gözdesi olmaktadır.

PSA grubu tarafından 2009  yılında tanıtılan DS3 ilk dönemlerde çıkan DS’lerde Citroen logolu üretilmişti. Seriyi belirtmek için kaputun üstünde küçük bir DS işareti konulduğunu görüyoruz.

DS otomobillerinin en hoş kısmı profil görünümü.

DS3’de camların büyük olması iç mekanı daha geniş gösteriyor ve aracın profilinin yüksek açılı görünmesini sağlıyor. Çamurluk kısımlarının yüksek konumu ve aracın şekline uygun olarak yapılan camları gayet sempatik duruyor.

DS3’lerin ilk çıkış üniteleri 1.6 VTİ motorları 120 Hp güç üretmektedir. Benzinli üniteler 95 Hp’lik 1.4 VTİ motorlusu da düşünülebilir.

DS3’ün en güçlü versiyonu olan 2.0L versiyonu da 156 Hp güç üretmektedir. DS3’ün 1.4L ve 1.6L dizel seçenekleri daha cazip fiyatlara sahiptir.

9) 2011 MODEL GENESİS COUPE SPOR ARABA MODELİ

Genesis Coupe Amerika menşei olan ve spor araba modelleri içinde ülkemizde oldukça rağbet görüyor.

Hyundai Genesis Coupe serisi 2008 yılında piyasalarda gündeme oturmuştu.

Genesis Coupe ucuz araba modellerine en iyi örneklerden birisi. Geniş yapısı ile ağır bir görüntü sergileyen aracın önden görünümü de oldukça göze hitap ediyor.

Far grubunun farklılığı, geniş tamponu, ızgarası ile Genesis ağırlığını gösteriyor. Ucuz spor araba fiyatları kollayanların ilgisini çeken bir model.

Motor detayına gelecek olursak, Hyundai ilk olarak Genesis Coupe modelinde 3.8 V6 ünitelerini çıkarttı. Bu motorlar sadece Amerika pazarı içindi. Bizi ilgilendiren motor ünitesi ise 2.0 litre Turbo olan motor.

7 saniyede 100 kilometre hıza çıkabilmekte olan motor, 210 hp güç ve 299 nm tork üretebilen 2.0 litre üniteye sahip. Genesis Coupe’nin maksimum hızı ise 220 km/h dir.

10) 2008 MODEL HONDA TYPE-R SPOR ARABA MODELİ

Type-R modeli Honda’nın Civic modelinin yüksek performanslı temsilcisi.

Güç gösterisi yapmaktan hoşlananların ilgisini çeken bir canavar.

Type-R, 6.6 saniyede 100 km/h çıkış yapıyor ve maksimum 235 km/h hıza çıkarak yeteneklerini gösteriyor. Honda Type-R 2.0 litre hacminde, 201 beygir güç üretebilen VTEC ünite barındırıyor.

Spor araba modelleri baz alındığın performans açısından Type-R’nin eline su dökebilen az araç vardır.

Honda Type-R 7. neslinin geçişi ile Honda muhteşem grafiklerini sergilemiş oldu. İnce ve uzun tasarlanmış far grubu ızgaradan ayrılıyor.

Far grubu standart modellerinde bütün duruyor fakat Type-R’da birleştirilmiş. Type-R’yi öndeki Honda amblemi de standart modellerden ayırıyor.

11) 2007 MODEL FORD FOCUS ST SPOR ARABA MODELİ

Spor Arabalar

Ford’un yeni bir dönem geçişinde çıkarttığı Focus ST, performansı üst düzeye çıkartıldı.

Focus ST’nin turuncu rengi ST görüntüsü verir nitelikte oluyor.

Havalandırma ızgarasında farklar olup, far yapısı aynı kalıyor. Focus ST’nin tek kapılı versiyonun olması onu daha sportif gösterirken, jantlar ve ebatları hatcback oluşunu oldukça iyi tamamlıyor.

Focus ST, 6.8 saniyede 0-100 km/h çıkabiliyor, maksimum 241 kilometre hızlara ulaşabilmektedir. Focus II ST modelinde 2.5 litre hacminde ünite kullanılmış. 225 beygir güç üreten ünite, 320 nm tork üretmektedir. Oldukça seri hareketler sergileyen Focus ST, hızlı ve spor araba almayı göze alanlar için cebi yakmayan bir seçenek. Spor araba modelleri merceğinde Ford Focus ST’nin her zaman ayrı bir havası olduğu tartışılmaz.

12) 2014 MODEL KİA PRO CEED GT SPOR ARABA MODELİ

Pro Ceed 2013 yılında üretilen ve Kia’nın yeni tasarım diline hitap eden bir seçki.

Orta sınıf spor hatcback olan Pro Ceed 4 ledli ve ayrı sis farıyla sadece kendisine özel olarak yapılmış bu jestlerle Kia’nin gözdesi olduğunu belli ediyor.

Spor araba modelleri içinde sadece Kia’nin değil, otomobil meraklılarınında göz bebeği olmayı başarıyor.

Çift çıkış egzoz ve geri vites sis farının bütünlüğü ile ucuz spor araba modelleri arasında dikkat çekici görünüyor.

Krom ızgarası ve far grubu göze hoş geliyor.

Cam kısımları daha dar işlenen Ceed’in kaporta kısmı sık tutulmuş. 18” standart jantları Pro Ceed’in geniş çamurluklarına fazlasıyla uyum sağlamış.

Pro Ceed GT 1.6 benzin ve dizel olmak üzere iki seçenekte geliyor. Benzinli ünite, 150 beygir güç ve 265 nm tork üretebiliyor. Dizel motor ünitesi 128 beygir güç ve 260 nm tork üretiyor. Ceed GT 7.7 saniyede 100 km hıza çıkabiliyor

1.6 CRDI dizel ünite Pro Ceed GT’yi 11.7 saniyede 100 km hıza çıkartabiliyor. Benzinli ünite maksimum 230 km/h hız yapabiliyorken, dizel ünite 190 km/h sürate çıkabiliyor.

13) 2014 MODEL PEUGEOT RCZ SPOR ARABA MODELİ

Tanıtımı 2009 yılında yapılan RCZ, 2010 yılında yollarda görüldü. Toplam 80 ülkede görülen model Amerika’da satışa çıkmadı.

Peugeot tarzı olduğu anlaşılan RCZ sıradışı bir görünüme sahip ve hiçbir modelden esinlenmiş görünmüyor. Tamamen özgün ve çıkış yaptığı yılda “Coupe Of The Year” ödülünü kazanmış olan ödüllü bir spor otomobil.

5 kez “En iyi spor araba” ödüllerini aldı.

Üstelik ucuz spor araba fiyatları pazarında kendine has üslubuyla da parasına değer bir model olduğunu kanıtlıyor.

8 saniyede 100 km/h kalkış yapan RCZ’nin 1.6 TPH benzinli ve 2.0 HDI dizel olmak üzere iki farklı motor seçeneği var. 1.6 THP motor 156 hp güç ve 240 nm tork sağlıyor. 217 km/h maksimum hızı.

1.6L seçeneğinin en güçlü versiyonu 200 beygir ve 275 nm tork üretebiliyor. Ayrıca 7.5 saniyede 0’dan 100’e çıkabiliyor.

2.0 HDI dizel; 163 beygir güç ve 340 nm tork üretiyor. Dizel üünitenin 8.2 saniyede 100 km/h hızlanma değeri vardır.

14) 2008 MODEL MERCEDES SLK 200 SPOR ARABA MODELİ

SLK’nın ön kısmı diğer Mercedes modellerden biraz daha farklı yapıda. Kaputun orta kısmından gelen kabartma, ızgarayı ikiye bölüyor.

Minyon bir yapıda inşa edilen SLK’nın ızgara bölümünde Mercedes amblemi bulunuyor.

Tamponunda sadeliğini koruyan modelin uzunluğu 4.1 metre, genişliği 1.7 metre ve yüksekliği 1.3 metre dir.

SLK’nın lastikleri standart olarak 16″ üretilmiştir.

SLK 200 K 1.6 litre motor hacmine ve 184 beygir güce sahiptir. 250 nm tork sağlamaktadır. 7.3 saniyede hızlanan model maksimum 240 km/h hız yapabiliyor.

280, 300, 350 ve 55 AMG olarak 5 farklı motor ünitesi ile üretilen SLK ucuz spor araba fiyatları kapsamında oldukça avantajlı bir seçenek olarak görülüyor.

15) 2013 MODEL MİNİ COOPER JOHN WORKS SPOR ARABA MODELİ

John Cooper Michael Cooper tarafından kurulmuş olan Mini firması, kuruluş misyonunda yarış otomobilleri üretmek olan Mini Cooper performansını asla geride bırakmıyor.

Bana kalırsa en güzel spor arabalar arasında yerini ayırıyor.

Çevre tasarım ve ızgara biçimleri değişime uğrayan Mini’lerde ön kısmın klasik yapısını koruduğunu görüyoruz.

Mini Cooper’a özel olan 5 hava girişli ve standart versiyonlara nazaran çıkıntılı yapılmış.

Difüzöre verilmiş olan şekil ön tampon ile uyum içinde, egzozlar ise orta hizada konumlandırılmış.

Teknik değerlerde 1.6L hacim üniteler kullanılıyor. John Cooper Wroks modeline de aynı şekilde 1.6 litre mevcut. 218 beygir güç ve 280 Nm tork ürten benzinli motoru tatmin edici değerler aldığını söyleyebiliriz.

224 km/h maksimum hız yapan model 6.9 saniyede 100 km/h sürate ulaşmaktadır.

16) 2006 MODEL MERCEDES CLK 200 SPOR ARABA MODELİ

Mercedes CLK üretim bandında, C serisinin W202 ve W203’lerin altyapısından yararlanılıyor.

Ön kısım w210’dan esintiler taşıyor. Kedi gözü farın bu model de olduğunu görüyoruz.

CLK oldukça geniş bir altyapıya sahip olarak orta boy coupe modellere göre daha heybetli görünüyor.

Hem coupe hem de cabrio olarak tercih edilebilen modelin gövde yapısının eşit konumlandırıldığını görüyoruz. Jantların ebatı 18” ve standart jantların yanında AMG dizayn seçimi yapılabilir.

W209 kasalar 2. Jenerasyon olmakla 100.000 TL altında alınabilecek arabalar arasında yer alıyor.

Teknik özelliklere bakacak olursak, CLK 200’de iki seçenek sunuluyor. 163 hp ve 184 hp güç üreten iki veriyon 1.8 litre hacme sahip motor ünitesi barındırıyor.

184 hp versiyonu çok tercih ediliyor; motor ünitesi 250 Nm tork üretiyor ve 9.1 saniyede 0’dan 100’e çıkıyor.

CLK 200 maksimum hızını 236 km/h ile gösteriyor.

17) 1997 MODEL MİTSUBİSHİ 3000 GT SPOR ARABA MODELİ

Mitsubishi 3000 GT efsane modellerden bir tanesi.

Japonya’nın Ferrarisi olarak anılan GT Supra modeliyle tasarım anlamında benzerlikler gösteriyor.

Mitsubishi 3000 GT 3.0 litre hacme sahip ve 286 ile 320 beygir güç üretimi yapıyor. Turbo destekli olan 320 hp’lik ünite 427 nm tork sağlıyor. 3000 GT’nin hızlanması 5 saniye sürüyor.

18) 2014 MODEL VOLKSWAGEN SCİROCCO SPOR ARABA MODELİ

2008 yılında çıkış yapan Scirocco herkesi mest etti

Orta sınf spor arabalar içerisindeki en hareketli ve canlı arabalar arasında yer alır. Volkswagen Scirocco stratejisini çok iyi yönetti ve satışları tırmandırmayı başardı.

Tasarım diline baktığımızda, Golf modelinden benzerlikler taşıyor, daralan bir arka yapısı olduğunu görüyoruz. Cam kısımları küçülerek sportif görünüm sağlıyor.

Scirocco’da 205/50 R18 standartlarında jantlar bulunuyor. 17” boyutunda jantlara da rastlandığı için boyutu donanıma göre değişiyor.

Kaput içinde 1.4 litre ve 2.0 litre arasında değişen motor var. 1.4 TSI benzinli motoru 160 beygir güce çıkabiliyor. Scirocco 160 hp’lik ünitesi ile 100 km hıza 8 saniyede ulaşıyor.

Eğer benzinli motorda en güçlüsünü tercih etmek isterseniz 2.0 TSI karşınıza çıkacaktır. Bu motor ünitesi 220 hp güç ve 350 Nm tork ile karşınızda olacak. Scirocco’yu 6.5 saniyede 100’e çıkartıyor.

Dizel tarafına baktığımızda 2.0 TDI motorlar çıkıyor. 184 hp güce çıktığını görüyoruz. 380 Nm tork güç üretebiliyor. 7.5 saniyede 100’ü görüyor. Bu seçenekleri DSG şanzıman ile birlikte satın alma şansınız vardır.

Scirocco’ya genel bir değerlendirme yaptığımızda, performans fiyat olarak mutlu edecek bir araç olduğu rahatlıkla söylenebilir.

19) 2001 MODEL PORSCHE BOXSTER SPOR ARABA MODELİPorsche Boxster özellikle 90’lı yıllarda tercih ediliyordu.

Boxster serisi 1996 yılında üretime sunuldu ve o jenerasyonda Porsche’nin ilk roadster’i olmuştur.

Boxster’ın 3 farklı benzinli motor ünitesi bulunuyor. Bunların ilki 2.5 litrelik 24 V’lik 220 hp üreten motor ünite. İkincisi 2.7 litre hacimli 220 hp üreten ünite. Son olarak 3.2 litrelik ünitesi bulunuyor.

260 hp güç üreten bu ünite 310 Nm tork üretebiliyor. Hızlanması ise 5.4 saniye olarak ölçülüyor.

20) 2011 MODEL SEAT LEON CUPRA SPOR ARABA MODELİ

Spor Arabalar

Seat Leon pazarımızda da beğeni kazanıyor ve çok satanlar arasında yerini alıyor.

1998 yılında ilk çıkışını yaptığında Golf MK4 ve Audi A3 modellerinden nemalandığını söyleyebiliriz.

Seat Leon Cupra sportif görünümüyle beğeni kazanıyor. Motorunu yine VW grubu üyesi olan Audi’den alıyor.

2. Nesil Cupra 2.0 litre hacimli TFSI ünite barındırıyor. Bu ünite 240 beygir güç ve 300 Nm tork üretiyor. Cupra 6.4 saniyede 100 km’e rahatlıkla çıkıyor.

Maksimum hızını 240 olarak okuduğumuz güçlü model Leon Cupra’nın fiyatları günümüz şartlarında pek uygun gelmeyebilir.

21) 2002 MODEL TOYOTA CELİCA SPOR ARABA MODELİ 

Toyota Celica modelini 1970 yılında üretime sokmuştur. “Cennet” anlamına gelen Celica T180 5. nesli ile tanımıştık. 1985 yılında önden çekişe geçen model daha seri hale getirildi.

Bu değişimde Toyota’nın R serisinin motorları kullanıldı.

Celica’ya yandan bakılınca modifiye uygulamasına uğradığını görüyoruz. Celica yapısı itibariyle tavanı dar ve arkaya geniş bir cam yapısı uzanıyor.

Celica’yı standart şekilde bulursanız fabrika çıkışı 205/50 R16 lastik ölçüleri ile alacaksınız. Ancak standart jantları ekstra ayar ve parçalar ile 17”-18” arası yapmak mümkündür.

Celica tek tip motor ünitesi ile üretilmiş bir model olup 1.8L hacimli VVTL-L teknolojik üniteli 192 beygir güç üretiyor. 7.4 saniyede hızlanmasını tamamlıyor. Celica 225 km/h maksimum hız yapıyor.

Ağırlığının 1215 kg olduğunu düşünürsek etkileyici bir gösterge.

22) 2006 MODEL RENAULT MEGAN T-SPORT RS SPOR ARABA MODELİ

Megane RS markanın görsel değişimlerinin başladığının da işareti.

Megane Sport RS’yi ön kısmından rahatlıkla tanıyabilirsiniz. Far yapısı diğer versiyonları ile aynı olmakla, tamponu düz ve geniştir.

Tampon girişleri geniş ve uzundur. Sis farları çıkıntılıdır.

Arka tampon yapısında ön tamponla senkron bir görüntü oluşturmakta. Bölünmüş difüzörün her iki yanına konumlandırılan egzoz çıkışlarından bunu anlamak mümkün.

Motor detaylarına geldiğimizde, Megane Sport RS’nin 2.0 litre hacminde 224 hp’lik bir ünitesi vardır. Megane’yi 6.5 saniyede 100 km hıza çıkartabiliyor. 300 Nm tork güç üretiyor.

Renault’un mühendislerinin henüz o yıllardaki performansları Renault’un motorlarının nasıl ünleneceğini göstermiş.

23) 2007 MODEL VOLVO C30 SPOR ARABA MODELİ

Volvo c30 ise 2006 yılında tek kapı olarak üretildi.

Kompakt tek kapılı otomobili temsil ediyordu. S40 platformu üzerine üretilen C30’ün ön görüntüsü S40 ile aynı.

Krom ızgara çerçevesi benzer fakat aşağı doğru eğimli olduğu için daha çıkıntılı duran tampon karakterine yakın şekilde tasarlanmış.

Volvo C30 profilden daha çok corss bir otomobil görüntüsüne sahip. Çamurluklara verilen dodikler sayesinde A4 Allroad görüntü almış.

5 silindirli araç olan C30, 220 hp güç ve 320 nm tork üretiyor. Maksimum 235 km/h hız yapan model 7.1 saniyede 0-100’ü kat ediyor.

Ayrıca 11 adet motor ünitesi bulunan C30’un en küçük hacimli motoru 1.6L, en büyüğü 2.5L arasında değişmektedir. 1.6L hacimli ünitesi 100 Nm tork güç üretmektedir.

24) 2007 MODEL BMW Z4 SPOR ARABA MODELİ

BMW 2002 yılında Z1, Z3 ve Z8 serilerine dayalı Z4 modelini üretmiştir.

BMW spor otomobillerde ürün gamını genişletmek amacı ile Z4 çıkarmıştır. Z4’ün en büyük çıkışı amacı özellikle Z8 Serilerinde yakalamak istediği başarıyı bir türlü yakalayamamış olmasındandır.

O yüzden şansını bir de Z4 ile denemek istiyordu. BMW 2001 yılında planlarını kesinleştirerek E85 kod adı ile Z4’ü 2002 yılında yollara çıkarmıştır.

BMW 2002 yılında Z1, Z3 ve Z8 serilerine dayalı olarak Z4 modelini üretiyor.

BMW ürün gamını genişletmek ve Z8 serisinde yakalayamadığı başarıyı yakalamak için Z4’ü çıkartmak istiyor.

BMW 2001 yılında E85 kodlu z4 ile bu amacını gerçekleştiriyor.

Z4 görünümünde böbrek ızgara yapısı BMW’nin klasik böbrek tasarımlarını hemen belli ediyor.

Burun yapısı, dik çizgilerde kullanılan yuvarlak hatlar ve Z4 farklarının altı oval üstü üçgen şeklinde şekillenmesi otomobili farklı bir havaya sokmuş.

Hız sınırı 244 km/h olan Z4 2.0L ve 3.0L olmak üzere iki motor ünitesine sahiptir. 2.0L ünite 150 HP, 2.2L ünite 170 HP, 2.5L ünite 192-218 HP güç üretimi sağlamaktadır.

3.0L ünitesi ise 231 HP güç üretimi yapmaktadır. 3.0L benzinli ünitesi 5.9 saniyede 100 km/h çıkmaktadır.

25) 2012 OPEL ASTRA GTC TURBO SPOR ARABA MODELİ 

Opel Astra 4. Nesil J serisi tek kapı spor modeli GTC birçok parçasını İnsignia OPC’den almıştır. Yani güçlü bir karakter DNA’sı eklenmiştir.

Astra, kaput, far ve ızgarayı korumuş.

Motor yakıt üniteleri benzin ve dizel olarak ikiye ayrılıyor. 1.4L ve 2.0L arasında değişiyor. 1.6L motor ünitesinin özelliklerine bakarsak GTC’nin 1.6 T ünitesi 180 beygir güç ve 230 Nm tork üretiyor.

Astra GTC 220 km/h maksimum hıza ulaşıyor. Turbo besleme gücüyle hareketi gerçekleştiren GTC 8.3 saniyede 100 km/h’ı alıyor.

26) TOYOTA COROLLA SPORT SPOR ARABA MODELİ

Saklı kalmış tek kapı arabalardan birisine de Corolla T-Sport diyebiliriz. Bu seriler Corolla’nın 6. neslinin hatchback versiyonu ile hayat bulmuştur.

Bu aracın Toyota içerisinde ve halk arasında yeri farklıdır.

Japon firma T-Sport’u tam olarak hızı ve sağlamlığı seven müşterileri için yaptı! desek yanlış olmayacaktır.

Yine bir tek kapılı modelle karşı karşıyayız. Corolla T-Sport 6. Neslin hatchback versiyonu ile hayat buluyor.

T-Sport ve benzer sınıflı araçlar dıştan motora ağırlık veriyor.

Otomobilin hız ve sağlam yapısı müşterilere güven veriyor.

T-Sport için 1.8 litre hacimli ünite düşünmüş. Bu üniteden 192 beygir güç ve 180 nm tork değeri elde edilmiş.

Corolla T-Sport 8.4 saniyede hızlanıyor ve maksimum 225 km/h süratlere çıkabiliyor.

27) 2008 MODEL VOLKSWAGEN EOS SPOR ARABA MODELİ

Spor Arabalar
Volkswagen’in EOS’u ismini Yunan tanrıçasından alıyor. Golf ve Jetta’nın üstü açık modeli olarak düşünülen E0S gövde panellerinden dolayı bu düşüncede üretilmemiş.

Jetta modeline benzeyen ön kısmındaki far ve ızgara aynı düşünülmüş.

EOS’lar genel de benzinli olarak 1.4 ve 2.0 litre, dizel olarakta 2.0 TDI motorlar kullanılmış. 1.4 TSI ünite 122 hp, 2.0 TSI ünite 210 hp güç üretmektedir.

3.2 V6 250 hp’lik versiyonu olsa da, piyasada fazla satışı olan bir motor değildir.

28) 2010 MODEL AUDİ TT SPOR ARABA MODELİ

Spor Arabalar
Audi TT dört çıkışlı egzoz sistemine sahip olan, kamburlaşmış bir eğime sahip spor araba tutkunlarının gözdelerinden olan efsane modellerdendir.

Audi TT’nin Quattro modeli 272 beygir güç ve 350 Nm tork üretmektedir.

0’dan 100’e 5.4 saniyede kalkarken son hızı 250 km/h olarak ölçülüyor.

Audi, TT Serilerini ilk olarak 1998 yılında yollara çıkarmıştır. TT serisi spor araba modelleri içindeki prestijini ilk olarak 1998 yılında çıkartıldıktan hemen sonra kazandı.

Onca yıl geçmesine rağmen hayran kitlesini korumayı ve arttırmayı başarmıştır.

TT serisi, VW MK serileri platformu üzerinden üretilmektedir.

29) Volvo S60 2018

Volvo S60 yeni süspansiyon sistemi ve tepkimeleriyle çabuk harekete geçiyor Direksiyon sistemi de geliştirilen Volvo S60’da 3 farklı sürüş modu bulunuyor.

Model sürüş hızına göre ve yol durumuna göre sürüşünü ayarlayabiliyor.

BMW 3 Serisi rakibi olan otomobilde artık dizel motor olmayacak. Otomobilde güvenlik ve konfor ön planda oluyor.

Benzinli ve benzin hibrit seçeneklerinden biri S60 sahibi olmak isteyenlerin tercih edeceği seçeneklerden olacak.

30) Audi Q3 2019

Audi Q3 kompakt SUV 4 adet yeni motor seçeneğiyle çıktı. Bu 4 yeni motor seçeneğinin 2 adeti 2.0 TFSI turbo benzinli ünitenin farklı güç çıkışlarındaki versiyonu. Diğer 2 adedi de farklı güçlerdeki 2.0 TDI dizel ünite.

Q3’ün motoru 150 beygir güç ve 250 Nm tork üretiyor. Bu versiyon Q3 35 TFSI olarak adlandırılan bu motor 1.5 TSI turbo benzinli ünite oluyor. Bu motor seçeneği, 6 ileri manuel veya 7 ileri çift kavramalı S Tronic otomatik şanzıman ile satın alınabilir.

Otomobilin Genel Özellikleri

5 kişilik bir yapıya sahiptir.
228 beygir gücü üretmektedir.
Maksimum hızı 220 km/s’dir.
0’dan 100’e kadar hızlanması için sadece 6,5 saniye gereklidir.
Bagaj hacmi 530 litre ile 675 litre aralığında değişiyor.

31) Audi A6 Avant 2018

Audi yenilediği Avant versiyonunu beğeniye sunuyor. Audi pazar payı azalan stationlardan yine de umutlu.

Sürüş güvenliğini en üste çıkartan 39 adet asistan sistemi, sezgisel kullanım özellikli bilgi-eğlence sistemleri ve dinamik dört tekerlekten yönlendirme sistemi bulunuyor. Yeni Audi A6 Avant, ilk etapta 3.0 TDI motor seçeneği ile pazara sunulacak.

32) BMW M2 Competition 2018

Otomobilin maksimum sürati 250 km/s olarak ölçülüyor.

M2 Competition’ın 405 HP güç ve 550 Nm tork değerine sahip olan motoru aslında M3 ve M4’te de kullanılan 3.0 litrelik çift turbolu ünitenin modifiye edilmiş bir versiyonu.

Motor, 6 ileri manuel şanzımanla birleşmiş. Eğer opsiyonel yedi ileri çift kavramalı şanzıman seçilirse otomobilin 0-100 hızlanma değeri 4.0 saniyeye iniyor.

Standart olarak M2 Competition 4.2 saniyede sıfırdan 100 km/s’ye çıkıyor.

33) Ford Focus 2018

Ford’un kompakt sınıf otomobili yenilendi

Yeni Ford Focus, teknoloji, konfor, sürüş deneyimi ve büyüyen boyutları ile yeni bir çağı müjdeliyor.

CUV tasarım hatlarına sahip maceracı Active ve lüks donanım detayları ile ön plana çıkan Vignale serileri ilk defa yeni Focus ile sunulacak.

Yeni Ford Focus’ta 1.0 lt EcoBoost (85, 100, 125 HP) ve yeni 1.5 lt Ecoboost (150, 182 HP) motoru içeriyor. Bu motor altı yıl üst üste sınıfının en iyi motoru ödülüne sahip oldu.

Ford tarafından geliştirilen silindir devre dışı bırakma teknolojisi iki motor seçeneğinde yüksek performans yüksek tasarrufu sağlayacak.

1.5 litre EcoBlue (95, 120 HP) ve 2.0 litre EcoBlue (150 HP) motorlar da dizel tercih edenler için iyi seçenekler olacak.

34) Hyundai Kona Electric 2018

Hyundai, alternatif yakıtlara olan ilgisini artırıyor. 7.6 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayan otomobil, 300 km’ye yakın menzil sunuyor.

Hyundai 400 kilometre civarlarında bir menzil beklentisi yaratırken, bu menzili 70 kilometre daha ileriye götürerek modeli 470 kilometre yol kat edebilir hale getiriyor.

Aynı zamanda Avrupa pazarında tamamen elektrikli olarak sunulacak ilk kompakt SUV olan Hyundai Kona Electric’in diğer teknik değerleri de hiç fena sayılmaz.

35) Jaguar F-Pace SVR 2018

Jaguar F-PACE SVR’nin 5,0 litre Supercharged V8 motoru derin, etkileyici bir ses için yarış otomobillerinden ilham alan bir kükremeye sahiptir.

Otomobil canlanırken çıkan bu sesi dinlemek oldukça keyif vericidir.

Jaguar F-PACE SVR’nin Yüksek Performans Fren Sistemi özellikle yüksek hızlarda art arda fren yapma durumunda mükemmel zayıflama direnci sayesinde hızlı, hassas bir tepki sunar.

SportShift Vites Seçici seri, manuel vites değiştirme özelliği için basit ve sezgisel bir kullanım sunarak, Jaguar F-PACE SVR’nin sportif doğasına katkıda bulunur.

Tamamen alüminyumdan 550 BG 5,0 litre Supercharged V8 Benzinli motor Jaguar F-PACE SVR’yi şimdiye kadarki en güçlü F-PACE haline getirir.

36) Jaguar I-Pace 2018

Jaguar I-PACE, iki sabit mıknatıslı senkron elektrikli motor ile hareket eder.

Formula E yarış otomobili Jaguar I-TYPE’ta bulunan teknolojiye benzer özellikteki bu motorlar, 400 bg güç ve 696 Nm tork üretir.

50 kW DC hızlı şarj cihazıyla Jaguar I-PACE elektrikli performans SUV’u saatte yaklaşık 270km menzil sunar.

Jaguar I-PACE elektrikli araç modeline dışarıdan bakıldığında kompakt boyutlara sahiptir ancak iç bölümü son derece geniştir.

Beş tam boyutlu koltuk, yenilikçi saklama alanı, 1.453 litrenin üzerinde büyük çapta arka yükleme alanı ve ön saklama bölmesinde 27 litrelik yer mevcuttur.

37) Mercedes-AMG E53 Coupe/Cabriolet 2018

Mercedes-AMG E53 Coupe’ye dışarıdan baktığınızda karşınızdakinin sıradan, giriş seviyesi bir AMG olduğunu düşünebilirsiniz.

Büyük frenleri, görsel güncellemeleri ve diğer detayları ile öyle görünse de E53 Coupe’nin kaputunun altında hafif hibrit bir ünite yer alıyor.

Ona eşlik eden ikiz turbolu sıralı altı silindirli motor 429 beygir güç üretiyor.

EQ Boost’lu hafif hibrit düzen bunun üzerine 21 beygir güç daha ekliyor. Bu sayede otomobil 100 km/h hızlanmasını yalnızca 4.3 saniyede tamamlıyor.

38) Mercedes-AMG GT S Roadster 2018

Vites seçeneği 7 ileri otomatik olan bu süper spor model Mercedes GT S Roadster 0-100 km/s hıza 3.7 saniyede ulaşabiliyor.

Mercedes AMG ekibi maksimum hızı 309 km/s olarak belirlemiş.

GTC’ den daha yavaş olan model GT Roadster’dan daha hızlı bir performans gösteriyor.

Spor araba modelleri içinde yeri ayrı olan model 4.0 litrelik çift turbo V8 ünite kullanan model, 515 hp güç ve 670 nm tork üretebiliyor.

Mevcut paketler AMG Black Piano, mat karbon fiber ve Exlusive olarak belirleniyor.

39) Mercedes-Benz C-Serisi 2018


Mercedes
, güncel C-Serisi’nin dördüncü yılında makyajlandı. Görünümü yenilenen otomobilin ön farları ve stop lambalarında yeni dokunuşlar bulunuyor.

Yeni C-Serisi, klasik, spor ve progresif adlı üç farklı ekran stiline sahip olacak.

Ön tamponlar da yeniden tasarlanırken, renk seçenekleri de geliştirilmiş. İç mekânda da bazı yenilikler yapılmış. Temel modelde iki kutuplu klasik bir gösterge paneli bulunuyor.

Spor araba modelleri için mercedes her zaman örnek ve öncü olmaya devam ediyor.

Tam dijital göstergelerin olduğu 5.5 inçlik renkli ekran yer alıyor. Yeni C-Serisi, sürücüye desteği sunan ve öncekinden daha yüksek bir etkin güvenlik standardı sağlayan en yeni sürüş yardım sistemlerine sahip.

40) Toyota Yaris GRMN 2018

Toyota Yaris GRMN 2018, 1.8 litrelik kompresörlü motoru ile 212 HP güç ve 250 Nm tork üretiyor. Maksimum hız ise 230 km/s ile sınırlandırılan Toyota Yaris GRMN 2018 6.3 saniyede 0-100 km/s arasını alıyor.

Genel Özellikleri
BAZ FİYAT: 26,295 £
MOTORSüperşarjlı 1.8 litre, I4
ŞANZIMAN6 ileri manuel
ÇEKİŞ TİPİÖnden çekiş
MOTOR GÜCÜ212 bg @ 6,800 d/d | 250 Nm @ 4,800 d/d
0-100 KM/S: 6.4 saniye
MAKSİMUM HIZ230 km/s (sınırlı)
YAKIT TÜKETİMİ7.5 l / 100 km | 170 g CO2 / km
KOLTUK KAPASİTESİ5
BAGAJ HACMİ286 litre

41) Opel Corsa GSi 2018

Opel Corsa OPC’nin şasisini kullanırken Recaro koltuklarla sportif bir hava katıyor. 150 HP’lik 1.4 lt’lik turbo bir motor görüyoruz. 0-100 km/s hızlanmasını 9 saniyenin altında tamamlıyor.

42) Audi Q8 2018

Audi yeni Q8 ile Range Rover Sport’a rakip olacak. 3.0 litrelik benzinli ve dizel motor seçenekleri ile donatılan Q8, BMW X6 ve Mercedes-Benz GLE Coupe de dahil olmak üzere rekabete hazır.

Q8, Q7’e göre daha kısa ama iç hacimde ve kokpitte arzulanan genişliği sunuyor.

Q8’in bagaj hacmi, Q7’nin 770 litresine karşılık 650 litre ve 1755 litreye kadar genişletilebiliyor.

Q8, 55 TFSI’da 340 HP benzinli, 50 TDI’da ise 286 HP (600 Nm) dizel motor olam kzüere 3.0 litrelik iki motor seçeneğine sahip. 0-100 km/s hızlanması 6.3 saniyede görülüyor.

Dizelde yedi, benzinlide ise sekiz ileri S tronic şanzıman bulunacak. 231 HP’lik 3.0 litrelik V6 motor (45 TDI) da lansmandan kısa bir süre sonra Q8’de yer bulacak.

43) BMW X4 2018

Yeni model eskisinden 8.0 cm daha uzun ve 4.0 cm daha geniş olurken, yüksekliği aynı kalacak. Aracın aks aralığı ise eski modele göre 5.0 cm daha geniş olacak.

BMW X4 en güzel spor arabalardan biri olan abisine göre 50 kg daha hafif ve ağırlık merkezi daha alçakta.

Bu sayede ağırlık dağılımı yarı yarıya verilerek eşitlenmiş.

M40i 0’dan 100 km/s hıza 4.8 saniyede çıkacak. BMW X4 dünya genelinde 184 HP’den 360 HP’ye kadar değişen üç adet benzinli ve dört adet dizel motor ile satışa sunulacak.

44) Bugatti Chiron Sport 2019

Andy Wallace’ın sürücü koltuğunda olduğu Chiron Sport prototipi 490.48 kilometre ile bir hız rekoru kırdı.

Bugatti Veyron modeliyle de benzer hız denemelerinin yapılmasına aşinayız.

Gövdesinin altında 1.500 beygir güç üreten 8.0 litre W16 motora sahip olan Bugatti Chiron Sport standart modelden 25 santimetre daha uzun olduğu için aerodinamik yapılanmayı daha da arttırmış.

Super Sport adlı özel bir versiyona bırakacağı söylentileri de var. 500 kilometrelik hız denemesinin eski model ve yeni model arasında da bir rekabete dönüşeceğini söylemek mümkün olabilir.

Bu canavar en güzel spor arabaların zirvesinde olsa yeridir.

45) Maserati Levante Trofeo 2018

Maserati’nin en lüks SUVu olan Levante Trofeo’nun 3.9 saniyede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlamasını sağlıyor

Q4 akıllı dört tekerlekten çekiş yapan araç, 3.8 litrelik çift turbolu V8 motora sahip.

Spor araba modellerinin en süratlilerinden olan Trofeo, maksimum hızı 300 km/s’ olan bu araç 590 HP güç ve 730 Nm tork üretiyor.

Ağırlık dağılımı yarı yarıya eşitleniyor ve önde çift salıncaklı, arkada ise çok kollu bir süspansiyon sistemi bulunuyor.

Maseratinin benzinli motorları İtalya’nın Maranello şehrinde Ferrari tarafından üretilen V8 üniteye sahip.

46) Audi RS7 Sportback 

A1 citycarver ve Q3 Sportback’e, Yeni RS 6 Avant’tan markanın Formula E’deki temsilcisi yenilenmiş FE06’ya kadar birçok model Audi IAA Frankfurt Otomobil Fuarı’na hazırlanıyor.

600 beygir güç ve 800 Nm tork üreten hafif hibrit destekli 4.0 litrelik V8 motoru olan RS7, 0-100 km/s hızlanmasını yalnızca 3.6 saniyede yapıyor.

RS7 Sportback’in maksimum hızlanması 305 km/s sürüyor

Audi RS7 Sportback ilk kez bu fuarda tanıtılacak. AI: TRAIL ve yüksek performanslı ünite de yer alan RS7 ile birlikte A4 ve  Q7’nin yeni versiyonlarından, A1 citycarver ve Q3 Sportback’e, Yeni RS 6 Avant’tan markanın Formula E’deki temsilcisi yenilenmiş FE06’ya kadar birçok model ilk kez gösterilecek.

47) Ford Puma Titanyum X 

125 PS’lik versiyon 5,4 lt/100 km yakıt tüketiyor ve 124 gr/km CO2 emisyon salım değeri sunuyor. 155 PS’lik versiyon ise 5,6 lt/100 km yakıt tüketiyor ve 127 gr/km CO2 emisyon değeri taşıyor.

BISG’nin sisteme kazandırdığı 50 Nm tork sayesinde benzinli motorun yakıt verimliliği WLTP normuna göre yüzde 9 iyileşme gösteriyor

Yeni Ford Puma Dur-kalk özelliğine sahip. Uyarlanabilir Hız Sabitleme Sistemi, Trafik İşareti Tanımlama Sistemi ve Şerit Ortalama Sistemi de sunuluyor.

Yaya Algılama özelliğine sahip Çarpışma Önleme sistemi yola yakın, yol üzerinde veya yoldan karşıya geçmek üzere olan insanları algılıyor ve olası çarpışmayı önlemek veya etkisini azaltmak üzere sürücüye yardımcı oluyor.

48) Peugeot 508 Hybrid

Yeni Peugeot 508 Hybrid ve 508 SW Hybrid; orta seviyede bir donanım paketi olan Allure, daha dinamik bir karakter sergileyen GT Line ve yeni standart Alcantara Greval Grey döşemeleriyle ürün gamının en üstünde yer alan GT olmak üzere üç farklı donanım paketiyle geliyor.

11.8kWh kapasiteli batarya WLTP normuna göre sedanda 54 km(1) ve SW versiyonunda 52 km(4) tamamen elektrikli sürüş menzili sunuyor

Wallbox’ta şarj 1 saat 45 dakikadan az sürerken, 6,6 kW, 32A şarj imkanı isteğe bağlı olarak mevcut bulunuyor.

Spor araba modelleri içindeki hybrid versiyonlardan olan Peugeot EMP2 (Verimli Modüler Platform) platform sayesinde güç aktarma organlarının yanı sıra bataryalar da alandan taviz vermeden yerleştirildi.

49) Yeni Volkswagen ID.3

ID.3, 330, 420 ve 530 km menzile sahip üç farklı batarya seçeneğiyle satışa sunulacak.

Sıra dışı şarj kapasitesi sayesinde otomobil, 100 kW DC şarj gücü ile 27 dakikada yüzde 80’e kadar dolum sağlayabiliyor ve bu şarjla 290 km yol yapabiliyor.

Volkswagen, modelin bataryası için sekiz yıl ve 160 bin kilometre garantisi de sunuyor.

Sıra dışı şarj kapasitesi sayesinde 100 kW DC şarj gücü ile 27 dakikada % 80’e kadar doluyor.

Elektrikli spor arabalar içinde şarjla 290 km yol yapabildiğini görüyoruz.

Volkswagen’in ilk üstü açık modeli olan Yeni T-Roc Cabriolet, markanın Uluslararası Frankfurt Otomobil Fuarı’nda (IAA) ilk kez sergiliyor.

Etkileyici dış tasarımı, SUV modellerin karakteristik özelliği olan yüksek koltuk oturumu, esneklik ve yüksek sürüş keyfiyle başarılı bir kombinasyon olarak sunuyor.

50) Ferrari 812 GTS

Ferrari 812 GTS’in 6.5 litrelik bir V12 motora sahip.

Motor 800 beygir güç ve 718 Nm tork ile sınıfında lider. Motor ön bölmede yer alıyor.  0’dan 100 kilometre hıza yaklaşık 3 saniyede ulaşıyor.

8.3 saniyede ise 200 km/s hızı buluyor. Ferrari 812 GTS’in maksimum hızı 340 km/s.

En güzel spor arabalar arasında olduğu hiç şüphesiz.

812 GTS F60’ı Son olarak önümüzdeki bahar aylarında yollarda olması beklenen özel otomobilin fiyatının henüz belli olmadığını belirtelim.

Koltukların arkasında bulunan yalıtım perdesi indirilerek senfonik motor sesinin kokpite dolmasına izin veriyor. Böylece eşsiz makinenin motorunun heybetini duyabiliyorsunuz.

51) Mitsubishi L200

Mitsubishi Motors Türkiye, Eylül 2019 itibarıyla Avrupa ve Türkiye’de de satışa sunulan 6.nesil yeni L200 pick-up’ın basın lansmanını 10 Eylül’de İspanya’nın Malaga şehrinde gerçekleştirdi.

L200, güçlü pick-up algısını modern görünüm kazanarak sportif fizike büründürüyor.

L200 dinamizmi, dayanıklılığı, sağlamlılığıyla  ve Elmas Beyaz, Bakır Turuncu, Grafit Gri ve Opak Kırmızı renk seçenekleriyle müşterilerinin tüm zevklerine hitap ediyor. Hem cross hem de spor arabalar fitliğinde görünen model yeni nesil pick-up modellerinin öncüsü.

Tam zamanlı “Super Select 4WD II” dört tekerlekten çekiş sistemi, “Off Road” modu, “Yokuş İniş Kontrolü” sistemi ve yeni iç tasarım özellikleriyle 4×4 pick-up sınıfını yeniden belirliyor.

52) BMW Concept 4

BMW’nin Frankfurt Otomobil Fuarı’ndaki en büyük sürprizi BMW Concept 4

BMW’ye özgü ızgara tasarımı ile BMW 328 ve BMW 3.0 CSi gibi klasiklere atıfla markanın köklü geçmişinden yararlanıyor.

Keskin çizgiler, güçlü oyuntulara sahip yüzeyler ve daha dinamik bir etki yaratan oranlar otomobile atletiklik ve etkileyicilik kazandırıyor.

Gergin kaput, akan tavan çizgisi ve kısa çıkıntılar ve uzun dingil mesafesi ile Spor Arabalar içinde dinamik bir coupé modelinin önemli unsurlarını oluşturuyor.

53) BMW X6 Vantablack

Yeni BMW X6, BMW X modellerinin çevikliğini ve çok yönlülüğünü her zamankinden daha etkileyici bir hale getirmeyi başarıyor.

Keskin çizgiler, güçlü oyuntulara sahip yüzeyler ve daha dinamik bir etki yaratan oranlar otomobilin dış yüzeyine atletik ve etkileyici bir görünüm kazandırıyor.

Üretimine Kasım 2019’da başlanacak BMW X6’nın dört farklı motor seçeneği olacak.

Benzinli V8 motor ve 6 silindirli dizel motorla gelecek model ayrıca renkleri %96,96 soğuran dünyanın en siyah rengi olan “Vantablack” özelliğiyle dünyada bir ilk olmayı başararak en güzel spor arabalar arasında fark yaratacak.

Vantablack ışığı içinden hapsettiği için iki boyutlu olarak yansıyor. Ortaya çıkan illüzyon etkisiyle Yeni BMW X6’nın harika bir görselliğe kavuşuyor.

54) Land Rover Discovery Sport

Land Rover maceraya kaldığı yerden devam ediyor

Yeni Discovery Sport showroomlarda görülebilecek ve test sürüşü yapılabilecek.

Mild hibrit özelliği ile donatılan Model 100 km’de ortalama 5.5 litre benzin tüketiyor. Model Türkiye’de 2.0 litre hacminde 180 bg’lik dizel ve aracın hızlanma kabiliyetini arttıran, çevreye duyarlı MHEV teknolojisini de barındıran 150 beygirlik motor seçenekleriyle satışa sunulacak.

Ground View sistemi, 180 derece açılı bir ön kamera ile otomobilin kör noktalarında kalan kaldırım ya da yüksek çıkıntıları görebiliyor.

Yeni spor arabalar arasında yerini alan Discovery Sport, S, SE, HSE, R-Dynamic S, R-Dynamic SE ve R-Dynamic HSE olmak üzere 6 farklı donanım seçeneği ve 522.918 TL’den başlayan fiyatlarla tercih edilebilecek.

Fiyat her ne kadar yüksek olsa da en güzel spor arabalar arasında yerini alacak görünüyor.

Şerit Takip Asistanı, Acil Durum Freni ve Sürücü Yorgunluk Takip Monitörü de güvenlik seçenekleri arasında yer alıyor.

Land Rover’ın genlerinden gelen off-road kabiliyetini de koruyan araç, 600 milimetrelik su birikintilerinden rahatlıkla geçebiliyor.

Direksiyon destekli Adaptif Hız Sabitleme sistemi ile şeridi ortalayarak yol alabilen Yeni Discovery Sport, aynı zamanda öndeki araçla da mesafesini otomatik olarak ayarlıyor.

55) Renault Captur 2020

Spor Arabalar

Renault Captur, geçen temmuz ayında tanıtılmıştı.

Frankfurt Otomobil Fuar’ında da nihayet görücüye çıktı.

Spor Arabalar ağacının yeni meyvesi olan yeni modular platform ile birlikte, araç artık ünite seçenekleri anlamında da artık çok daha zengin.

Hibrit ve E-TECH plug-in olmak üzere elektrikli ünitelerinde yer alacağı aracın ülkemizde de görücüye çıkacağını söyleyebiliriz.

Renault Grubu Tasarım Direktörü Laurens van den Acker, “Yeni Captur ile modelin en iyi özelliklerini koruduk ve daha da iyileştirdik. Ayrıca Captur artık daha fazla kişiselleştirilebiliyor.

Renault için, yolculuk deneyim kalitesi mutlak bir öncelik. Daha fazla kalite, daha fazla teknoloji, daha fazla SUV: Yeni Captur hem %100 Captur, hem daha fazlası…“ şeklinde konuşmuştu.

56) Yeni Land Rover Defender 2019

Land Rover’ın efsanevi modeli Land Rover Defender, yeni jenerasyonu ile Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünya tanıtımını gerçekleştirdi.

Yeni Defender, S, SE, HSE, First Edition ve Defender X olmak üzere 5 farklı donanım seçeneğine sahip olacak. Spor Arabalar sınıfındaki Defender, dört farklı Aksesuar Paketi ile daha önce hiçbir Land Rover modelinde sunulmadığı kadar çok seçenek ile kişiselleştirebilecek.

4 silindirli benzinli motor ile P300 versiyonu ve 6 silindirli benzinli motor ile yarı hibrit teknolojisini birleştiren P400 versiyonu sunulan seçenekler arasında yer alıyor.

Gelişmiş benzinli ve daha temiz dizel motor seçenekleri, Yeni Defender’ın her ortam için güç, kontrol ve verime sahip olmasını sağlarken, %100 elektrikli olarak ilerleme özelliği de bulunan şarj edilebilir hibrit elektrikli araç (PHEV) versiyonu da önümüzdeki yıldan itibaren motor seçenekleri arasındaki yerini alacak.

57) 2020 Isuzu D-Max

Isuzu D-Max
19 Ekim’de Tayland’da satışa çıkacak yepyeni 2020 Isuzu D-Max, daha büyük ızgara, U biçimli imzalı şık iki LED far ve şık bir ön tampon sayesinde tüm cephelerde önemli değişiklikler getiriyor.
4×4 versiyonuyla oldukça agresif görünüyor.
İçeride, üçüncü nesil D-Max, piyano tuşlarına sahip V-şekilli bir orta konsol, Apple CarPlay ve Android Auto destekli 9 inç bir multimedya ekranı, öncekine kıyasla daha modern ve teknolojik 4.2 inç dijital bir gösterge panosu ve çok fonksiyonlu direksiyon ile geliyor.
Ayrıca, kazalarda yaralanmaları önleyecek şekilde tasarlanmış yeni ön koltuklarla daha konforlu arka koltuklar dikkat çekiyor. Yeni Spor Arabalar arasında hem şehir içinde hem de arazi de son derece memnun edecek bir güçte.
2020 Isuzu D-Max, iki farklı çift turbo ve dört silindirli dizel motorla gelecek. 1.9 litrelik giriş seviyesi motor (RZ4E) 150 PS (148 HP) güç çıkışı ve 350 Nm tork üretiyor.
İkinci seçenek, 190 PS (187 HP) güç çıkışı ve 450 Nm tork sağlayan 3.0 litrelik bir motor (4JJ3). Daha büyük olan motor, önceki sürümden 13 HP ve 20 Nm daha fazla güç çıkışı ve tork sunuyor.
Kazalarda yaralanmaları önleyecek yeni tasarım koltukları, apple carplay ve android auto destekli 9 inçlik ekranı, piyano tuşlarına sahip V şekilli orta konsolu ile oldukça zengin ve kaliteli bir kabine sahip.
https://www.youtube.com/watch?v=YntzC6JyHno

58) ALFA ROMEO GIULIA QUADRIFOGLIO

Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio motoru, 510 BG üreten ve 2500 ile 5000 devir/dakika arasında 600 Nm tork üreten 2,9 V6’dır.

Bu motor, tamamen alüminyumdan yapılmış olup olağanüstü güçlü ancak son derece hafiftir.

Yarış modunda vitesi sadece 150 milisaniyede değiştiren 8 vitesli otomatik şanzıman ile donatılmıştır. Orta konsoldaki deri kaplı vites kolundan veya alüminyum vites kulakçıklarından vitesi değiştirin.

Yalnızca birkaç sezgisel jest. Basit. Anlık. Yeni ve tamamen yeniden tasarlanmış bilgi-eğlence sistemi 8,8″ çoklu dokunmatik ekran özelliğine sahiptir.

Yeni Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Spor Arabalar arasında özgüvenini yüksek tutuyor. En yüksek performans beklentilerini garanti etmek için özel olarak tasarlanmış teknolojik çözümlerle doludur.

Motor
510 BG 2,9
V6 Çift Turbo

50/50 ağırlık dağılımı
Sürüş dinamiklerinden ödün vermemek için kusursuz denge

Aktif Aero Rüzgâr Deflektörü
Aktif aerodinamik dünyasındaki tek sedan

Tork Dağıtımı
Gerçek zamanlı tork ve güç dağıtımı

59) ASTON MARTIN DBX

Süper otomobil üreticilerinin de girdiği SUV pazarının en güncel temsilcilerinden olan DBX, kendine özel platformuyla üretiliyor. Dış görünümdeyse diğer Aston Martin modellerinin izleri görülebiliyor.

0’dan 100 km/s sürate 4.5 saniyede çıkan araç maksimum süratini 291 km/s. olarak alıyor.

DBX, Aston Martin Turkey İstanbul Yeniköy’deki Showroom’unda yerini aldı.

575.000 Euro’dan başlayan fiyatları bulunuyor

Spor Arabalar içinde tipik ön panjuru, yatık tasarıma sahip farları ve ilginç bagaj kapağı tasarımında İngiliz markanın diğer modellerini görmek mümkün.

Motorun çift turbo beslemeye sahip olduğunu ve kaputun altında 4 litre hacimli bir V8 motor yer aldığını görüyoruz. 550 beygir güç, 700 Nm tork üretebilen ünite 9 ileri vitesli otomatik şanzımanla eşleştirilmiş.

60) ALFA ROMEO STELVİO

Otonom Sürüş Sistemi

Sedanlarda görmeye alışık olduğumuz dinamik özelliklere sahip olan bu SUV, Trafik ve Yol Asistanı veya akıllı hız kontrolüyle birlikte Trafik İşareti Tanıma gibi otomatik gelişmiş sürüş sistemlerinin yeni serisi ile şimdi daha dolu.

Çünkü sürüşteki güzellik bazen akıllı yardımda gizlidir.

Tek Gereken Hafif Dokunuş

Kolay ve sezgisel Spor Arabalar arasında en yeni bilgi eğlence sistemi tekrar tasarlandı ve 8.8” dokunmatik ekranla donatıldı.

Performans ve konfor açısından maksimum verimlilik için tamamen alüminyumdan yapılmış, ZF 8 ileri otomatik şanzıman ile birleştirilen yüksek performanslı ve verimli motor seçenekleri.

Kusursuz İtalyan tasarımı
Alfa Romeo SUV

Gelişmiş Sürücü Destek Sistemi
2. Seviye Otonom Sürüş

Mükemmel ağırlık dağılımı
Sürüş dinamiklerinden ödün vermeyen ideal denge

Alfa™ Link süspansiyon
Daha fazla hassasiyet, maksimum konfor

61) FERRARİ F8 TRİBUTO

Ferrari F8 Tributo

Ferrari F8 Tributo ortadan motorlu bir versiyon. 2020 yılında yollarda olacak. F458 ve F488 modellerin daha yeni jenerasyonu olarak görülebilir.

Çift turbolu 3.9 litrelik V8 motoru aracılığıyla ürettiği 720 beygir güç ve 770 Nm tork ile ateşli Pista’yı yakalayan yeni F8 Tributo, mevcut GTB’nin de 50 bg ve 10 Nm üstüne çıkıyor.

Spor Arabalar arasında 100 km/h hızlanmasını 2.9 saniyede tamamlayan araç (GTB’den 0.1 saniye daha hızlı), 0-200 km/h hızlanması için de 7.8 saniyeye (-0.5 saniye) ihtiyaç duyuyor. Pista ile aynı şekilde maksimum 340 km/s hıza ulaşan yeni F8 Tributo, yerini aldığı modele göre ekstra 10 km/s fazlasını sunuyor.

62) FORD KUGA

Ford Kuga
Ford’un 1.5 litre EcoBoost benzinli motoru, üstün verimlilik ile olağanüstü güç üretmek için direkt yakıt enjeksiyonu ve turbo şarj özelliklerinin kombinasyonundan yararlanıyor.

Spor Arabalar içinde 120 PS güç seçeneğine sahip olan motoru bulunduran geleneksel 1.5 litre motor yüksek performans verirken yakıt verimliliği sağlıyor.

Yeni Kuga’nın 6 ileri vitesli manuel şanzımanı, yüksek tork kapasitesine sahip olmanın yanı sıra yumuşak, seri ve uygun vites geçişi sağlıyor.

Otomatik Durdur-Başlat

Hareket etmeye hazır olduğunuzda debriyaja basıp her zamanki gibi birinci vitese almanız veya otomatik bir araçta gaz pedalına basmanız, sistemi kesintisiz olarak başlatacaktır.

Otomatik Başlat-Durdur, özellikle şehir içinde yakıt tüketimini %10’a varan oranda azaltmaya imkan tanıyor.

63) Chevrolet Camaro’nun Geleceği Hakkında Net Konuşmuyor

Chevrolet Camaro

Chevrolet, Camaro’nun geleceğinin ne olacağını henüz söylemiyor.

Wheels, Corvette C8’in Avusturalya’daki fiyatlandırmasıyla ilgili bir bilgi paylaştı. Bu haberle Camaro hayranlarının yeni model hakkındaki kuşkularına biraz açıklık getirmiş ve ortadan kaldırmış oldu.

Teknik Özellikleri

Motor: 6.2 litre V8 motor.
Beygir gücü: 455 beygir.
Tork: 616 Nm.
Şanzıman: 6 ileri düz vites, 10 ileri otomatik vites.
0-100 km/saat hızlanma: 4 saniye ila 4.3 saniye arası

Camaro’yla ilgili bilgilerinde paylaşıldığı haberde 2024’te tamamen kaldırılması düşünülen modele iki yıl daha ömür biçiliyor.

Henüz net açıklama yok ama Camaro efsanesi sanırım miadını doldurdu ve artık emektarlar garajına kaldırılması düşünülüyor.

Elektrikli otomobil ve SUV atılımının olduğu bir dönemde Camaro gibi satışları düşen bir spor modelin hayatta kalması biraz zor görünüyor.

SS ve ZL1 paketleriyle 2021 itibarıyla GM Special Vehicles (GMSV) çatısına geri dönen Camaro, Wheels’a göre 2022 Süper Otomobil Şampiyonası’na katılacak. Bu söylenti şu anda cepte duruyor.

Ayrıca satış oranlarına bakıldığında Amerika Birleşik Devletleri’nde sürekli Ford Mustang’in gerisinde kalan bir Camaro görüyoruz. 2020’nin ilk üç çeyreğinde 22.226 adet Camaro satılmış.

64) Lamborghini Yeni Yıla Özel Reklam Filmi Hazırladı

Lamborghini Hurcan Evo
Koronavirüs sevdiklerimizle aramıza mesafe koymamıza neden oldu. Tabi özgür hareket etme şansımızda azaldı. Öyle ki evlilikler, merasimler, kutlamalar yapılmıyor ve birçok sektörde evden çalışmayı sürdürüyor. Bilim insanlarının aşı geliştirme çabalarını büyük bir umutla bekleyen bizlerin en büyük temennisi de bu salgını bir an önce kazasız atlatabilmek.

Lamborghini Hurcan Evo

Dünyadaki tüm ülkelerde alınan önlemler Noel Bayramı’nı da etkiledi. Bunun için bu yılbaşının geçtiğimiz senelerdeki yılbaşları gibi olmayacağı, sosyallikten uzak buruk bir sevinçle kutlanacağı bir gerçek. Lamborghini reklam filminde tutku kelimesine vurgu yapıyor. Pandemi sürecinde de bizleri duygulandırmayı başarıyor.

Cervelo R5 Bisiklet – Lamborghini’nin Kuruluş Yılına Özel Üretildi

Lamborghini Hurcan Evo

Reklam filmi, kapıyı açtığında adına kargo geldiğini gören adamın şaşkınlığıyla başlıyor. Bir VR setinin geldiğini gören baba gözlükleri taktığında Lamborghini Huracan Evo ile sürüşe çıkmaya başlıyor. VR gözlüğüyle Lamborghini Huracan Evo turuna çıkan baba aracı kullananın oğlu olduğunu gördüğünde duygusal anlar yaşıyor.

Huracan EVO genel özelliklerine baktığımızda gördüğümüz rakamlar göz kamaştırıcı;

GÜÇ (CV) / GÜÇ (KW):
640 CV / 470 kW
MAKSİMUM HIZ:
>325 km/h
0-100 km/h:
2.9s

64) McLaren CEO’su Mike Flewitt: Süper Otomobil Geleneğimize Devam Edeceğiz

Mclaren Artuna

McLaren CEO’su Mike Flewitt: Süper Otomobil Geleneğimize Devam Edeceğiz. McLaren CEO’su Mike Flewitt, süper spor otomobiller üreten markanın ileriye dönük neler yapacağından bahsetti.

Aston Martin, Ferrari ve Lamborghini gibi süper otomobil üreticilerinin aksine SUV yolunu izlemeyeceklerini belirten Flewitt, hibrit sistemlere “mecbur” bırakıldıklarını da sözlerine ekledi.

Wheels dergisine açıklamalar yapan CEO Mike Flewitt şöyle konuştu:

“Süper otomobil üretme geleneğimize sadık kalmaya devam ediyoruz. ‘SUV üretecek misiniz?’ ya da ‘EV üretecek misiniz?’ soruları ile gittiğim her yerde karşılaşıyorum. Hayır, böyle bir planımız yok. Fakat buna şimdilik hayır diyoruz. Markamız motorlu sporlar ve süper otomobiller konusunda bir numara olmaya devam etmeli. Yani bu performansları alamayacağımızı bildiğimiz segmentlere ve gövde tiplerine giriş yapmak için oldukça erken. Ama gelecek neler gösterir bilemeyiz.”

McLaren Artura 2021’de piyasada olacak. Hibrit teknolojiyle gelecek olan model MCLA karbon fiber platformu kullanacak ve çift turbolu bir V6 motorla gelecek. 2025 yılında ise P1’in neslinden gelecek olan hiper hibrite kavuşacağız.

McLaren elektrikli otomobil üretimine sıcak bakmasa da şartlar gereği elektrifikasyon teknolojisini listesine aldığını söylemişti. Avrupa’daki kısıtlandırmalara uyabilmek adına bu yolu izlediklerini açıkça itiraf ediyor. Hatta yöneticiye göre 2022’den itibaren McLaren’in ürün gamında sadece hibrit otomobiller bulunacak.

65) McLaren 620R Hem Performanslı Hem Hafif

McLaren 620R
McLaren 620R Hem Performanslı Hem Hafif. McLaren 540C ve 570S seçenekler arasındaki en ekonomik spor modeller. Bu modeller fiyatlarının uygun olmasıyla sevindirse de performansı pek memnun etmedi. Bunun için McLaren kolları sıvadı ve 620R modelini çıkarttı.

Sadece 255 adet üretilecek özel bir performans canavarı hazırladılar

Günlük kullanıma uygun olan bir McLaren kulağa harika geliyor değil mi? İşe giderken, akşama otomobilinizde kısa mesafelerde bir tur atmak istediğinizde ideal. Tabi McLaren’den bahsediyorsak bu ne kadar gündelik olabilir? Yani 300 metre uzağınızdaki markete saatte 250 km/s hızla gitmek büyük zevk vereceği kadar ilginç de olacaktır.

McLaren 620R

Aracın çoğu parçasında ortak malzemeler kullanılırken gövdenin kendisinde hafif ancak dayanıklı malzemelere yer verilmiş. Kimi yerlerde dayanıklı alüminyum, kimi noktalarda karbonfiber kullanılırken çelik de gövdede yerini almış.

1282 kg ve 4557 uzunluğu olan aracın genişliği 2045 ve yüksekliği ise 1194.

3.8 litrelik çift turbo destekli motorla donatılan 620R, adından anlaşılacağı gibi 620 HP güç üretiyor.

McLaren 620R

V8 olduğunu unutmayalım! Her devirde devreye giren bir V8 üstelik. 3799 cc hacimli V8 motor 620 Nm tork sağlıyor. 7 ileri vites kutusu sayesinde 2,9 saniyede 100 km/s, 8,1 saniyede ise 200 km/s hıza ulaşabilen bir otomobille karşılaşıyoruz!

Maksimum hızının 322 km/s olduğunu bildiğimiz modelin 100 km/s hızdan sonra durabilmesi için 29 metreye ihtiyacı var.

120 litrelik bagaj kapasitesi sunan otomobilde roll cage standart olarak sunulurken 100 km’deki yakıt tüketim değeri ortalama 12,2 lt oluyor.

İngiltere’de 250 bin Pound fiyat biçiliyor. Bu yaklaşık 2.5 milyon TL yapıyor.

66) TVR Yeni Modeli Griffith’i 2021’de Çıkartacak

TVR, Griffith isimli modelini ilk kez 2017 yılında tanıtmıştı. 2019’da çıkış yapacağı söylense de ertelenerek 2020’ye doğru tekrar masaya yatırılmıştı. Yeni bir kararla üretime kesin onay verildi.

TVR Griffith
Galler hükümeti ile anlaşan TVR, sonunda Ebbw Vale’de bulunan tesisini yenileme imkanı bulacak. 80 çalışanın istihdam edileceği yeni tesiste üretim aşama ilerledikçe çalışan sayısı 120’ye çıkacak.

TVR Griffith

TVR CEO’su Les Edgar, Autocar’a verdiği röportajda şu ifadeleri kullanmış:

“Bu yenileme süreci, ikonik İngiliz markayı küllerinden diriltmemiz adına önemli bir kilometre taşı olacak. Yeni evimizde üretime bir an önce başlamak için sabırsızlanıyoruz. Griffith için dünya çapında yüzlerce ön sipariş veren müşterilerimiz de eminim bizler kadar heyecanlıdır.”

Yönetim sorunları yaşayan TVR’ın yeni politikası 500 adet Griffith üretmek. Aracın Launch Edition örneklerinin şimdiden tükendiğini belirtelim.

67) Mercedes AMG GT Black Series Top Gear Ekibinin Elinde

Mercedes AMG GT Black Series

Mercedesin performansı en yüksek ve özel modeli Mercedes-AMG GT Black Seriesin yeni bir videosu geldi. Top Gear ekibi AMG cephesinin en pahalı modeli olan AMG GT Black Series’le pistin tozunu attı.

AMG GT Black Series’in sınırlı sayıda üretildiğini de söylüyorlar.

AMG GT Black Series’i özel yapan dokunuşlardan bahsedelim. Çift turbolu V8 motorundan 730 bg güç ve 800 Nm tork üretebiliyor. Ürettiği gücü 7 ileri çift kavramalı şanzıman ile arka tekerlerine aktarılıyor.

Ağırlık dağılımındaki başarı Alman mühendislerin başarısının vücut bulmuş hali.

Mühendislerin başarımları da sadece ağırlık dağıtımı ile sınırlı değil. Bir şekilde modeli büyüterek hafifletmeyi başaran

Stuttgartlı; karbon fiber gövde panelleri, aerodinamik güncellemeler, hafif camlar ve pek çok yeni detay ile aracın hafiflemesini sağlıyor.

AMG GT Black Series bu yenilemelerle performans canavarı olmayı başarmış.

68) BMW iDrive’ı CES 2021’de Gösterime Çıkarıyor

BMW iDrive

BMW, 11-14 Ocak tarihleri arasında iDrive’ın 20. yılını kutluyor. CES bu yıl dijital olarak gerçekleşecek. Otomobil içi ekranlar ve sürücü-araç etkileşimi ile yeni bir sayfa açılacak.

Alman marka Head-Up Display ekranı sunan ilk otomobil şirketi oldu. Bu özellik araç bilgilerini ön cama yansıtıyor. Ardından Gesture Control sistemi de tanıtıldı. Bu el ve kol hareketleriyle hareket teknolojisi anlamına geliyor.

Dijital zeka ve optimize edilmiş sensörler ile BMW otomobilleri artık sürücü ile daha yakın kontak halinde kalarak bilgileri alımı daha detaylı olacak. Örneğin, yeni iDrive sistemi diğer BMW araçlarından tehlike uyarıları alıp görüntüleyebilecek ve aynı zamanda gidilecek yerlerdeki park yerlerine bakılacak.

Son iDrive, tamamen elektrikli iX crossover’da  analog ve dijital arasındaki açık giderilecek.

BMW, yeni seri üretim teknolojilerine öncülük ettiğinde her zaman başarılı oldu.

Yeni Nesil Lotus Geliyor

Lotus

Lotus CEO’su Phil Popham’ın Automotive News Europe’a verdiği bilgilere göre bahsi geçen otomobil birçok kesime hitap edebilecek düzeyde geniş yelpazede fiyat hacmine sahip olacak.

Popham yeni Lotus modeli için modern bir elektrikli altyapısı olacağını söylüyor. Yeni Lotus günlük kullanıma uygun olacak. Yeni spor modelin ismi ise henüz belirlenmedi.

Lotus

ANE, fiyat aralığının bu kadar geniş tutulmasının sebebi olarak yeni Lotus modelinin hem Elise hem Exige hem de Evora yerine geçecek olmasını gösteriyor.

Üretim 2022’de başlayacak. Lotus daha fazla büyüme hacmine gidecek. Yeni otomobilin diğer Lotus’lar gibi küresel çapta geliştirileceğini ve ABD gibi pazarlarda kâr marjını arttıracağını söyledi.

Giriş versiyonu 55.000 euro olacak. Bu fiyat yaklaşık 556 bin TL’ye denk geliyor. Alıcı bekleyecek olan yeni Lotus modelinin en dolu versiyonu 105.000 euro fiyat etiketine sahip. Bu da yaklaşık 1.6 trilyon demek oluyor.

Mini Cooper SE Collection Edition

Mini Cooper SE Collection Edition

Yeni MINI Cooper SE Island Blue isimli metalik boya ile gelen ilk MINI modeli.

0-100 km/s arası hızı 7.3 saniye alıyor. Azami hız 150 km/s ölçülüyor. Elektrikli MINI Cooper SE, bir DC 35 dakikada hızlı şarj olabiliyor. Ayrıca standart şarj kablosuyla iki buçuk saatte yüzde 80’e kadar şarj ediliyor.

Adaptif LED farları, açık gri kumaş / deri kombinasyonlu spor koltuklar, yeni bir alüminyum kaplama, antrasit bir tavan döşemesi ve Connected Navigation özelliklerinin standart donanım paketinde olduğunu görüyoruz.

Mini Cooper SE Collection Edition

Connected Navigation Plus paketi ise opsiyonlu satışa sunuluyor. Konsiyerj ve diğer bağlı hizmetlerden oluşuyor. Dur-kalk işlevli aktif hız sabitleyici içeren sürücü yardım paketi olan Driver Assistance Plus istenirse ekstra alınabilir.

Collection Edition, 181 HP (184 PS) güç çıkışı sağlıyor. 271 Nm tork ve 32,6 kWh lityum iyon pil paketine sahip bir elektrikli motorla geliyor.

Dolayısıyla kaput aynı kaldı Resmi sürüş menzili, WLTP döngüsünde 203 ile 234 km arasında.

Porsche yeni 911 GT3 Hazır! – Yarış Genleri Daha da Öne Çıkıyor

Porsche

Porsche 911 GT3 yakında tanıtılacak. 2021 Mayıs Ayında satışa çıkması bekleniyor.

Porsche Türkiye Satış ve Pazarlama Müdürü Selim Eskinazi şöyle konuştu:

“Porsche’nin efsanevi ve ikonik modeli 911 lansman dönemleri bizler tarafından da heyecanla bekleniyor. Kusursuz ve heyecan verici bir model olan yeni 911 GT3 tüm Dünya ile eşanlı olarak siparişe açılmış olup, özel sipariş ile Türkiye’de Porsche tutkunlarıyla buluşturacağız.”

Motor sporları uzmanlığıyla geliştirilen Porsche 911 GT3 amansız bir yarışçı. Daha kaslı ve daha hızlı hale geldi.

Porsche

Çift salıncaklı ön aks düzeni, kuğu boynu arka kanat, yeni difüzörle geliştirilmiş aerodinamik özellikleriyle donatıldı.

911 GT3, 375 kW (510 PS) dört litrelik altı silindirli boxer tip motoruyla kendini kanıtlamış bir donanımı referans alıyor.

Yeni 911 GT3, 320 km/h azami hıza ulaşıyor. 911 GT3 RS modelinden daha hızlı olacak. Manuel ayarlanan kanat ve difüzör  ve virajlarda aerodinamik basıncı önemli ölçüde artıyor.

Porsche

0-100 km/s arasını 3.4 sn arasında alıyor.

Motor yarışlarından kazanılan deneyimlerden faydalanılarak geliştirilen aerodinamik tasarım, hava sürtünme katsayısını belirgin bir şekilde etkilemeden daha fazla bastırma kuvveti oluşturuyor.

Nuerburgring-Nordschleife pistinde turlayan Yeni 911 GT3, turunu bir önceki versiyonundan 17 saniye daha kısa sürede tamamladı.

Sekiz hava yastığı, Şeritte Kalma Desteği, Dur & Kalk özellikli Adaptif Hız Sabitleyici ile güvenlik donanımlarını üst seviyeye çıkartıyor.

Karma GS-6 Tanıtıldı

Karma GS6

Otomobiller toplam 536 hp (400 kW / 543 PS) güç çıkışı ve 746 Nm tork üreten, arkaya monte iki motor ve 28 kWh lityum iyon pil paketine sahip.

Model ayrıca Otomatik Acil Durum Freni, Kör Nokta İzleme, Arka Çapraz Trafik Uyarısı, Park Mesafesi İzleme ve Çevre Görüş Kamera Sistemine sahip.

GS-6 şu anda piyasada. bu yılın sonunda tamamen elektrikli bir GSe-6 onu takip edecek. 483 km menzile sahip olacak.

Tam elektrikli model 79.900 dolardan başlayacak.

Fiyatı 83.900 dolardan başlayan model Revero GT’nin tasarımının güzelliğini bünyesinde taşıyor.

MINI 5 Kapılı Güncellendi

Mini Cooper 5 Kapılı

2021 Mini 5 Kapılı 160 mm daha uzun bir gövdeye sahip.

MINI, arkadaki yolcuların “gözle görülür şekilde daha fazla iç genişlik, diz mesafesi ve baş mesafesinden” yararlandığını iddia ediyor.

Ek olarak, üç yolcunun oturduğu arka koltuk 60:40 katlanıp bölünebiliyor ve bagaj alanını 278 litreden 941 litreye çıkarıyor.

Yolcular ve bagajları için aks mesafesine 72 mm eklenerek ekstra alan kazanılmış.

2022 Kia Carnival MPV Segmentinde

Kia Carnival MPV

2022 Kia Carnival 290 hp güç çıkışı ve 355 Nm tork üreten 3,5 litrelik bir V6 GDI motorla standart olarak geliyor.

Minivan konseptleri arasında oldukça güçlü. Standart sekiz vitesli otomatik şanzıman motora destek oluyor.

Tüm koltuklar katlandığında ve çıkarıldığında Carnival 4108 litre gibi büyük bir bagaj hacmi sunuyor.

Sekiz kişiye kadar oturma imkanı bulunuyor.

Bu, ikinci sıradaki yolcular için elektrikli kontroller, özel koltuk başlıkları, bacak uzantıları ve havalandırmalı koltuklar anlamına geliyor. Bunlar bir Bentayga sahibini kıskandırmak için yeterli özellikler.

Spor Arabalar ile ön plana çıkan en güzel spor arabaların yer aldığı listemiz düzenli olarak güncellenecektir. Spor arabaların özelliklerini ve spor araba fiyatlarını da ayrıca paylaşmaya devam edeceğiz. Takipte kalın!.. Aşağıda yer alan linklerden en ucuz sıfır araba modelleri, yeni elektrikli ve hibrit araba modelleri ve 2021-2022’de çıkacak araba modellerinin özellikleri ve fiyat bilgileri ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

EN UCUZ SIFIR ARABA MODELLERİ
YENİ ELEKTRİKLİ VE HİBRİT ARABA FİYATLARI – ÖZELLİKLERİ
200 Bin TL Altındaki Sıfır Arabalar
2021 Şubat Araba Kampanyaları

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu