BlogHaberler

Gördüğünüz Anda Sizi Kendine Aşık Edebilecek Süper Arabalar

Süper arabalar terimi son dönemde otomobil tutkunlarının karşısına fazlasıyla çıkıyor. Günlük hayatta da sıklıkla karşılaşılabilen süper otomobil terimi, arabanın sahip olduğu birçok özelliği baz alıyor.

Bizler de trafikte, yolda veya seyahatte birbirinden güzel arabalarla karşılaşabiliyoruz. Bu durumda da genellikle ‘’araba süpermiş’’ şeklinde cümleler sarf edebiliyoruz. Karşılaştığımız otomobil modeli bir süper araba olsa da bu terim otomobil piyasasında bunun için kullanılmıyor.

Süper araba daha çok bir terim ve bu terimin kapsadığı birçok otomobil modeli bulunuyor. Bu aşamada bir arabanın süper olup olmadığı belirlenirken birçok kritere bakılıyor ve eğer üretilen otomobil belirlenen kriterleri karşılıyorsa süper araba kategorisinde yer almayı başarıyor.

Peki süper arabalar nedir? Süper araba ne demek? Süper araba kriterleri nelerdir? Süper araba modelleri hangisi? Tüm bu soruları sizler için cevaplandırdık. Hepsine ve daha fazlasına ulaşmak için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Süper Arabalar Nedir?

Süper arabalar diğer otomobil modellerinin aksine daha şık, daha spor, daha hızlı ve genel olarak daha yüksek performansa sahip olan otomobillere verilen addır. Süper otomobil bir kategoridir ve otomobil markaları bu kategori için özel olarak araç üretimi gerçekleştirir. Günümüzde bilindik birçok markanın otomobil modelleri de bu kategoride yer alır. Mercedes, BMW, Ferrari, Bugatti, Porsche, Toyota, Honda ve benzer markaların birçok otomobil modeli bu süper araç kategorisinde yer alır.  

Süper Spor Araba Nedir? Ne Anlama Gelir?

Süper spor araba kategorisi de otomobil tutkunları tarafından en çok merak edilen kategoriler arasında yer alır. Bu terim spor olan ve süper kategorisine uygun özelliklere sahip otomobiller için kullanılmaktadır. Ancak bakıldığında süper arabaların geneli spor tasarımlara sahiptir. Bu sebeple iki kategoride de hemen hemen aynı araçlar yer almaktadır.

Süper Arabalarda Aranan Kriterler Nelerdir?

Bir marka tarafından üretilen otomobilin süper kategorisine girebilmesi için diğer arabalardan birçok farkı bulunması gerekir. Bu noktada otomobil piyasası tarafından birçok kriter belirlenmektedir. Süper araba kriterleri ise genel olarak şu şekildedir;

 • Araç hızı saatte 320 km’ye ulaşmalı.
 • 0’dan 100 km hıza 3 saniyeden az bir süre içerisinde çıkabilmeli.
 • 550 ile 750 beygir gücü üretebilmeli
 • 235.000 Euro’dan yüksek fiyatlar karşılığında satışa sunulmalı.
 • Üst düzey yeni nesil teknolojilere sahip olmalı
 • Yüksek performans sergilemeli
 • Hafif olmalı
 • Sınırlı sayıda üretilmeli
 • Şık ve farklı tasarımlara sahip olmalı

Yukarıdaki özelliklere sahip olan ve bu kriterleri karşılayan otomobil modelleri süper araba kategorisine girebilmektedir.

Süper Araba Modelleri Neler?

Süper araba kategorisinde birçok model yer alıyor. Yeni üretilen ve bu kategoride yer alan birçok model de var. İşte ilk gördüğünüz anda sizi kendine aşık edebilecek süper arabalar….

 1. Porsche 911 GT3

1998 yılında üretimine başlayan ve günümüzde hala üretilmeye devam eden Porsche 911 GT3 modeli, 911 serisinin en hızlı ve en yüksek performansa sahip otomobilidir. Üstün performansının yanı sıra şık tasarımıyla da gördüğünüz anda size süper olduğunu hissettirecek bu otomobil, aynı zamanda atmosferik motor sahiptir. Arkadan itişli olan bu arabada motor da arkada yer alıyor. İki kapılı gövdesi sebebiyle de Porsche 911 GT3 aynı zamanda spor süper arabalar kategorisinde de kendine yer buluyor.

 • Aston Martin Vantage

Aston Martin Vantage inanılmaz tasarımıyla bulunduğu her yerde tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarabiliyor. V8 silindir motorun bulunduğu bu otomobil modelini yarışta geçebilecek çok fazla araç yok diyebiliriz. Fiyatı sebebiyle de gündelik hayatta da Aston Martin Vantage serisiyle karşılaşabilmek çok da mümkün değil. İç tasarımıyla coupe bir arabanın nasıl olması gerektiğini gösteren Aston Martin Vantage, Porsche 911 serisinin en büyük rakibi.  

 • Ferrari 488 GTB

Süper arabalar kategorisinde kendine yer bulan otomobil modellerinden biri de Ferrari 488 GTB. Bu model içerisinde atmosferik bir v8 motor bulunduruyor. Ayrıca kozmetik olarak da şık tasarımıyla bulunduğu her yerde tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

 • Lamborghini Aventador

Bambaşka bir tasarımla adet ben süper bir arabayım diyen Lamborghini Avendator, iç tasarımıyla da muhteşem bir araba ne demek gösteriyor. Ekstra güvenlik teknolojilerinin yer aldığı bu araç atmosferik motoru sayesinde fazlasıyla da hızlı. Ayrıca bu otomobil 770 beygir gücüne de sahiptir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu