Haberler

O Sürücüler Kamera İle Tespit Ediliyor!

Artık EDS dönemi başlıyor!.. Yeni geitilecek EDS sistemi ile araç kullanırken telefonunu kullanan sürücüler ve arka koltukta kemer takmayan yolcular tespit edilecek. Öte yandan kazalarda 5 ve üzeri sayıda hatası olan sürücülere de eğitim verilmesi gündeme getirildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı’nda yaptığı konuşmada yeni getirilecek kurallara dair önemli açıklamalarda bulundu.

Soylu, aracın ön tarafında oturanlara ek olarak arka tarafta oturup da emniyet kemeri kullanmayanların da KGYS, EDS ve PTS sistemleri aracılığıyla alınan görüntüler ile tespitinin yapılacağını belirtti.

Cep Telefonu Kullanımına Kamera Tespiti

Bu sistemler ile getirilen önlemlere ek olarak sürüş sırasında cep telefonu kullanan sürücülerin hem kendilerine hem de araçta yer alan diğer yolcuların ve trafikte seyreden diğer sürücü ve yolcuların hayatlarını riske attıklarının altını çizen Soylu, ‘‘Bu noktadaki denetimlerimizi de daha sıkı bir hale getireceğiz ve tıpkı emniyet kemeri̇nde olduğu gi̇bi̇ KGYS, EDS ve PTS üzerinden sürüş esnasında cep telefonu kullanımlarının tesptini tespitini yapacağız” şeklinde konuştu.

5 ve Üzeri Hatası Bulunan Sürücülere Eğitim

Bakan Soylu yaptığı açıklamalara ek olarak, meydana gelen trafik kazalarında 5 ve üzeri̇nde hatası olduğu tespit edilen 10 bi̇n sürücüden ilk aşamada binine eği̇ti̇m veri̇leceğini dile getirdi. Bakan bu konudaki hedefin 10 bin olduğunu da söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu