HaberlerFord

Sürücüsüz Otomobiller Otomobil Pazarında Ne Zaman Dominant Olacak?

Ford Ar-Ge Yöneticisi Ken Washington, sürücüsüz araçların geleceği hakkında konuştu. Washington sürücüsüz araçlar hakkında “Tam otonom taşıtların kitlesel hale gelip herkes tarafından satın alınabilmesinin ancak 2026 – 2031 yıllarında mümkün olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Ford’un sürücüsüz araç teknolojisi geliştirme çalışmaları hakkında bilgi veren Washington, Ford’un 4. seviye sürücüsüz otomobil geliştirme üzerine çalıştığını belirtti. Sürücüsüz araç teknolojisine sahip geliştirilen bu araçta herhangi bir direksiyon, gaz ya da fren pedalı yer almıyor. Bu otomobilin piyasaya çıkması ise 2021 yılında olması planlanıyor. Ford’un Ar-Ge’den sorumlu başkan yardımcısı Ken Washington, bu otomobillerin bireysel satın alımları için 2021 yılından yaklaşık 5-10 sene sonrasının beklenmesi gerektiğini öngörüyor. Washington’un bu fikrinin aksine sürücüsüz araç teknolojisi geliştirme hakkında daha önce açıklamalarda bulunan Ford CEO’su Mark Fields ise Ford’un 2025 yılında otonom taşıtları piyasaya süreceğini iddia etmişti.

Washington yakın zamanda katıldığı bir konferansta yaptığı açıklamada “Teknolojinin temposunu tahmin etmek gerçekten zor. Biz bu otomobillerin benimsenmesinin aşama aşama gerçekleşeceğini düşünüyoruz” şeklinde konuşmuştu. Ford, şirket olarak otonom taşıtların ve yeni mobilite teknolojilerinin hava kirliliği, trafik sıkışıklığı, her geçen zaman değişen tüketici ihtiyaçlarına çözüm olacağını düşünüyor. Washington, şirketin bilişim, beyin-makine arayüzleri ve veri analizlerini kullanarak bu konuda sürekli bir çalışma halinde olduğunu belirtti.

Ford yakın zamanda otonom taşıt teknolojisi üzerine Argo AI ile birlikte çalışmak ve bunun için 1 milyar dolar ödemek üzere anlaşma yapmıştı. Ford sürücüsüz araç teknolojisi için ayrıca lazerli radar üreticisi Velodyne, 3D harita üreticisi Civil Maps, makine vizyon firması Nirenberg Neuroscience ve bilgisayar vizyon ve makine eğitimi firması SAIPS gibi firmalarla da işbirliği içerisinde çalışmalarını sürdürüyor.

Ford ve Al Şirketlerinin Otonom Araç Teknolojisi İçin Yaptığı İşbirliğinin Detayları İçin Tıklayınız.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu