Haberler

Sürüş Gözlükleri Düşündüğünüzden Çok Daha Önemli Olabilir

Göz hastalıkları uzmanlarına göre gözlerimizi en çok zorlayan aktivite sürüş. Göz sağlığımız bu açıdan trafik kazalarını önlemede kilit bir nokta oynuyor. Nitekim uzmanlar, araç kullanırken herhangi bir tehlikeye karşı tepki oluşturma süremizin %90’ının görüşe bağlı gerçekleştiğini söylüyor. 

Göz Hastalıkları Uzmanları açıkladı…Gözlerimiz için en yorucu aktivitelerden bir tanesi sürüş. Araçta seyir halindeyken olası tehlikeleri algılayıp tepki verme süremizi büyük ölçüde görüş sağlığımız etkiliyor. Uzmanlara göre bundan dolayı tehlikeli durumlarda zamanında ve doğru bir tepki verebilmemiz için iyi bir görüşe sahip olmamız gerekiyor. Bunun için ise sürüş halindeyken sürücülere özel tasarlanan sürüş gözlüklerini kullanmamız gerekiyor.

Trafik Kazalarının Çoğu Gece Oluyor

Trafik kazalarının, özellikle ciddi olanların yüzde 70’i gece meydana geliyor. Bunun nedeni ise ilk paragrafta belirttiğimiz sebepler. Yani görüş azlığı…

Konu ile ilgili bilgilendirmede bulunan Acıbadem Üniversitesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Banu Coşar, geceleri seyir halindeyken gece karanlığı dışında görüşümüzü daraltan is ve aksesuar lambaları, reklam panolarının ışıkları, aracın iç göstergeleri ve uzun far ışıkları gibi etmenlerin bulunduğunu belirtti. Prof. Dr. Coşar, sayılan bu faktörlerin gözlerde bir kamaşmaya yol açtığını ve bunun da gece kaza riskini arttırdığını belirtti. Buna çözüm olarak ise daha güvenli bir şekilde araç sürmek için sürüş gözlükleri kullanılmasını öneriyor.

Sürüş Gözlüklerinin Sağladığı Avatajlar

Prof Dr. Banu Coşar, sürüş gözlüklerinin yalnızca göz bozukluğu olanlar için değil, göz sağlığı yerinde olanlar için de önemli olduğunun altını çizerek sürüş gözlüğünün sürücülere getirdiği avatajları sıraladı.

1) Sürüş gözlüklerinin camlarında yer alan parlama filtresi herkese daha net bir görüş kalitesi sağlıyor. Bu da daha sağlıklı bir sürüşü sağlıyor.

2) Söz konusu bu filtreler kontrast arttırıcı özelliğe sahipler. Bu da görüş alanınızın yanlarındaki görüntü dağılmalarını engelliyor.

3) Sürüş gözlüğünün camları kullanıcısına kadran ve aynalar arasında yumuşak ve hızlı geçiş şansı veriyor.

4) Günümüzde otomobillerde kullanımı yaygınlaşan LED farlar daha parlak olduğundan trafikte gözlerimizi rahatsız edebiliyorlar. Diğer yandan gece az ışık olduğunda, Güneş ışığı çok yüksek olduğunda, siste, karda görüş daha da zorlaşıyor. Tüm bu etmenler sürüş esnasında dikkat dağılmasına sebep olabiliyor. Sürüş gözlüklerinde yer alan kontrast arttırıcı ve parlama azaltıcı filtreler sizin  kontrolünüz dışında olan tüm bu olumsuz faktörlerin etkilerini minimize ediyor.

5) Sürüş camları yapıları gereği sürücülerin yola konsantrasyonlarını daha yüksek bir seviyede sağlamalarına yardımcı oluyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu