GündemHaberler

TOGG Yerli Otomobil Yerlilik Oranı Yüzde 68’e Çıkacak

TOGG Yerli Otomobil yeterlilik oranı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOGG‘un yerlilik oranının 2026’da yüzde 68’e çıkacağını açıkladı.

Türkiye’nin Otomobili projesinin yerli otomobil üretmekten daha ilerici bir vizyona sahip olduğunu Varank sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz iddiamızı ortaya koyduk ve adeta sıfırdan bir mobilite ekosistemi kurmak için yola çıktık. Pek çok yerli tedarikçi şimdiden TOGG ailesine katıldı. Tedarikçilerin içinde daha önce hiçbir ana üreticiyle çalışmamış gencecik girişimler, startuplar var. Batarya üretimi de küresel bir markayla iş birliği halinde ülkemizde gerçekleşecek.”

TOGG Yerli Otomobil ile ilgili Varank’ın Türkiye’nin Otomobili’ne yönelik eleştirilere değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Bu çokça gündeme getiriliyor, TBMM’de de son bütçe tartışmalarında muhalefet milletvekilleri sıkça gündeme getirdi. Şunu iddia ediyorlar: Bu arabanın birtakım parçaları yurt dışından getiriliyorsa bu nasıl yerli araç oluyor. Şunun farkında değiller. Dünyada rekabetçi bir ortam var. Bu otomobilin fikri mülkiyet hakları, mühendisliği, yönetici kararları tamamen Türkiye’ye ait. Biz burada yabancı bir ürünü getirip araca entegre etmemiz gerekiyorsa bundan asla çekinmeyiz. Çünkü biz dünyada rekabetçi olacak çok önemli bir projeyi hayata geçiriyoruz. Bunun gereği neyse onu da yapmaktan çekinmeyiz.”

TOGG – Yerli Araba için Bataryada Farasis’den Gelecek

TOGG ile İletişim Halindeyiz

Varank açıklamasını şöyle noktaladı: “Bu araçlar 2022’nin sonunda yola çıktığında yerlilik oranı yüzde 51 olacak. 2026 yılında yerlilik oranı yüzde 68 seviyelerine çıkacak.” dedi.

İnşaat Süresi

Zemin güçlendirme çalışmaları ile birlikte 18 ayda tamamlanması planlanıyor.

Ekipmanlar ve hat montajı

2020 son çeyreğinde ekipman siparişine başlanacak, hat montajı 2021 3. çeyrekte başlayacak.

Yerli batarya modül ve paketi

2022 yılının sonunda banttan inecek aracın bataryası da Gemlik’te üretilecek.

AKILLI

Nesnelerin interneti, veri toplama ve analizi ile verimlilik artıran, gerçek zamanlı verilerle değer üreten bir üretim ağına sahip olduğu için akıllı.

ÇEVRE DOSTU

5 gr/m2’den az “uçucu organik bileşen” salımı ile Türkiye’deki yasal sınırın 9’da 1’i, Avrupa’daki yasal sınırın ise 7’de 1’i bir değerle Avrupa’nın en temizi.

AYNI ÇATI ALTINDA

Üretimin yanında; Ar-Ge, Stil Tasarım Merkezi, Prototip Geliştirme ve Test Merkezi, Strateji ve Yönetim Merkezi ve Mobilite Dönüşüm Parkı bir arada.

1.2 Milyon Metrekare Arazi

1.2 milyon metrekare alan üzerine kurulu, 230 bin metrekarelik kapalı alan.

Bölgesinden İstihdam

2023 yılına kadar kademeli olarak toplam 4 bin 300 kişilik istihdam.

1 milyon adet üretim

Yılda 175 bin üretim kapasitesi, 10 yılda, 5 farklı modelden toplam 1 milyon adet otomobil üretimi.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu