Haberler

Toyota En Düşük Emisyon Oranına Sahip Marka

Avrupa’da yapılan bir araştırma ile en düşük emisyona sahip araçlar belirlendi. Toyota, en düşük emisyon oranlarına sahip markaların arasında ilk sırada yer aldı.

2018’i otomobil satışlarında lider bitiren Toyota, bir ilke daha imza attı; ortalama karbondioksit emisyonunu 100 g/km’nin altına indirmeyi başardı. Toyota böylece, otomotiv markaları arasındaki öncü rolünü de sürdürdü.

Japon otomotiv devi, 2050 yılına kadar karbondioksit emisyonunu yüzde 90 oranında azaltma hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor. Avrupa’da yapılan bir araştırma, markanın bu yöndeki çalışmalarında başarılı olduğunu gözler önüne serdi. O araştırmaya göre Toyota, en düşük emisyon oranlarına sahip marka olarak tescillenmiş oldu.

Toyota modellerinde 2017 yılında 101,2 g/km olan ortalama karbondioksit emisyon oranı, markanın çalışmaları sonucunda, 2018’de 99,9 g/km’ye indi. Japon otomotiv markasının en yakın rakibinin emisyon oranı ise 107,7 g/km olarak ölçüldü. Avrupa Birliği yönetmelikleri, tüm üretici firmaların 2021 yılından itibaren Avrupa’da satışa sunacağı otomobil modellerinde karbondioksit oranını 95 g/km’ye indirmesini zorunlu kılıyor.

Toyota’nın Avrupa’daki toplam otomobil satışlarının yüzde 60’ını hibrit versiyonlar oluşturuyor. Geçen yıl Avrupa’da bir önceki yıla göre yüzde 21 artışla 435 bin 119 adet hibrit otomobil satan Toyota, aynı zamanda 2017’ye oranla emisyon oranlarının iyileştirilmesi yönünde gelişim gösteren beş markadan biri oldu. Toyota, önceki yıla göre 1,4 g/km oranında emisyon düşüşü sağladı. Markanın bu performansında üretimi Türkiye’de gerçekleştirilen Toyota C-HR’ın ticari başarısı ve yüksek hibrit satış oranı büyük katkı sağladı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı