HaberlerToyota

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye İhracat Şampiyonu

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, üretimine başladığı Türkiye’nin ilk hibrit modeli olan Toyota C-HR modelinin de yardımıyla 2016 yılının ihracat şampiyonu oldu.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Kasım 2016 tarihinde Türkiye’nin ilk hibrit modeli olan Toyota C-HR’ın üretimine başlamıştı. Türkiye’nin ilk hibrit otomobil modeli olma özelliğini taşıyan C-HR modeli ile ihracatını yüzde 52 arttırdı. Geçtiğimiz yılda ise 1.6 milyar dolarlık ihracat değeri ile Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından ödüle layık görüldü.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından organize edilen 2016 yılı İhracat Şampiyonları Ödül Töreni’nde Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, genel değerlendirmede ilk bin firma arasında geçtiğimiz seneye kıyasla bir sıra yükselerek 7. sırayı aldı. İhracat değerlerini yükseltmeyi başaran Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye böylelikle ödülün sahibi olmayı başardı.

Geçtiğimiz yıl 1.8 milyar dolarlık bir ihracat yapan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, geçen yıla kıyasla bu rakamı yüzde 52 arttırarak büyük bir başarının altına imza attı. Geçtiğimiz yıl fabrikasından toplamda 155 bin otomobil banttan inerken bu otomobiller çoğu, 116 bin, ihraç edilebilidi.

2017 Toyota C-HR
2017 Toyota C-HR

350 Milyon Euro Yatırım Yapılmıştı

Geçtiğimiz Kasım ayında, 350 milon avro yatırım ile Türkiye’nin ilk hibrit/crossover modeli Toyota C-HR’ın üretimine başlamıştı. Sadece bu model için bu kadar büyük bir tutarda yatırım yapan Toyota bunun da meyvelerini aldı. Nitekim Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye bu modeli ile ihracatını yüzde 52 oranında arttırmayı başararak ödülün sahibi oldu.

Diğer yandan Toyota Otomotiv Sanayi, Türkiye’deki toplam yatırım tutarını 1.7 milyar euroya çıkardı. Bu yatırım ile birlikte çalışan sayısını 5 bine yükselten Toyota Türkiye Fabrikası, Corolla ve Verso modellerine ek olarak C-HR modelinin de gelmesiyle ihracat yaptığı ülke sayısını 97’ye yükseltmeyi başardı. Bu da doğal olarak ihracat değerlerinin yükselmesi anlamına geliyor.

Hedef Daha da Yükselmek

Yaptığı yatırımların karşılığını alan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 2017 yılı sonu itibarıyla ihracat rakamlarını daha da yukarılara çekmeyi hedefliyor. Ana hedef ise üretimi arttırıp, ihracatın toplam üretime oranını da yüzde 85’e çekmek olarak belirlendi. Rakamsal olarak bu hedef 280 bin otomobil üretimi ve 231 bin otomobil ihracatı olarak belirlendi.

DİĞER TOYOTA HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu