HaberlerToyota

Toyota Otonom Araç Kabinlerini Tanıttı

CES teknoloji fuarına iki haftadan az bir zaman kaldı. Pek çok otomobil firmasının boy göstereceği etkinliğe katılan isimlerden olan Toyota, burada otonom araçlar için hazırladığı iki kabin konsepti sergileyecek.

Bunlardan ilki, dördüncü seviye otonom sürüş sistemine sahip araçlar için hazırlanan ACES (Active Comfort Engaging Space). Tamamen otonom bir araçta kullanılmak üzere tasarlanmadığı için kabinde bir direksiyon simidi yer alıyor. Direksiyonun hemen üzerinde, konsola yansıtılmış gösterge paneli görülüyor. Bunun dışında nispeten geleneksel bir bilgi eğlence sistemi fark ediliyor. Her iki koltuğun yanında, takım oturma ayarlamalarının yapılabildiği bir kontrol ünitesi yer alıyor.

Konsept, araçtaki her bireyin etrafındaki sıcaklığı izleyen kişisel bir klima sistemine sahip. Örneğin yalnızca önde oturan bir yolcu üşüyorsa, klima sadece o kişinin etrafındaki bölgeyi ısıtıyor. Konseptte bunun dışında, o anki duygu durumunuzu hissedebilen bir duygu algılama sistemi bulunuyor. Ruh halinize göre kabinin renk ve ışıkları değişebiliyor.

Toyota, CES fuarında ACES konseptinin yanı sıra Moox adlı bir konsept kabin daha sunacak. Tamamen otonom araçlar için tasarlanan bu konsept ile ilgili çok fazla detay paylaşılmadı. Toyota konseptin, “tamamen esnek bir koltuk düzenlemesi ve bir dizi önemli fonksiyonla iş dünyasından eğlenceye farklı hizmet türlerini desteklemek üzere tasarlandığını” belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu