HaberlerToyota

Toyota Sıfır Emisyon İçin Yeni Santral Kuruyor

Sıfır emisyon hedefleyen Toyota, bu hedefe ulaşmak için 2020 yılında dünyanın ilk megavat ölçekli yakıt hücresi elektrik santralini faaliyete geçirmeye hazırlanıyor.

Toyota, 2050 Çevre Vizyonu çerçevesinde, sıfır emisyon hedefine ulaşabilmek için otomobil teknolojilerinin yanı sıra farklı alanlarda da çalışmalarını sürdürüyor. Toyota’nın, 2020 yılında faaliyete geçireceği, dünyanın ilk megavat ölçekli yakıt hücresi elektrik santrali bu çalışmanın adımlarından biri. Hidrojen ve enerji üretecek olan santral, hidrojenin enerji kaynağı olarak yaygınlaşmasına destek olacak, geniş kullanım alanının önünü açacak.

Tri-Gen tesisi, Kaliforniya’nın tarımsal atıklarını kullanarak elektrik, su ve hidrojen elde edecek. Tesisin günde ortalama 2,35 megavat elektrik ile 1,2 ton hidrojen üretmesi planlanıyor. Söz konusu rakamlar, 2350 evin ve 1500 otomobilin günlük enerji ihtiyacına denk geliyor.

Toyota’nın kurduğu enerji santrali, yüzde 100 yenilenebilir özellikte olacak. Ayrıca Toyota’nın limandaki lojistik servislerini de destekleyecek. Santral bünyesinde, limandaki hidrojenli araçların dolumu için dünyanın en büyük hidrojen istasyonunu da yer alacak. Sıfır emisyon hedefinde büyük bir adım olarak gösterilen Tri-Gen, Toyota’nın 20 yıldan uzun bir zamandır yakıt hücresi teknolojisine öncülük etmesinin bir göstergesi olarak da dikkatleri üzerine çekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu