HaberlerToyota

Toyota Yeni Elektrikli Otomobilini 2022’de Piyasaya Sürüyor

Japon otomobil devi Toyota sürüş mesafesi ve şarj süresinde büyük ilerleme kat edecek bir katı hal pili ve bu pili kullanacak bir otomobil tasarlıyor.

Japon Chunichi Shimbun gazetesinde çıkan habere göre, yeni bir platform üzerinde üretilecek olan otomobil 2022 yılında satışa çıkacak. Gazete otomobil üreticisinin katı hal pilleri üzerine çalıştığını ve yakın zaman önce likit elektrolitler yerine katı elektrolitler kullanan bir teknoloji ortaya çıkardığını iddia etti. Böylelikle geleneksel lityum-iyon pillere göre daha yüksek hacimsel enerji yoğunluğu veriyor.  Pil teknolojisi uzmanları en gelişmiş katı hal pillerinin şarj süresini bir saatten aza indirebileceğini, bunun da günümüzün şarj olması uzun saatler süren lityum-iyon pillerine göre büyük bir gelişme meydana getireceğini söylüyor. Çalışmalar katı hal pillerinin lityum-iyon pillerin üç katı enerji tutabildiğini ve kullanım ömrlerinin daha uzun olduğunu gösterdi.

Toyota Yetkililerinden Henüz Onay Gelmedi

Toyota’nın resmi kanadı Japon Chunichi Shimbun gazetesinde çıkan haberleri henüz doğrulamadı. Diğer yandan bir sözcü bu konudaki araştırmaların devam ettirildiğini söyledi. Toyota sözcüsü, “Tüm katı hal pillerinin pratik uygulamaya yakın bir seviyede olduğu düşünülüyor. Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor, bunlara tüm katı hal pillerinin 2020’lerin başlarında ticari olarak piyasaya sürülmesi için üretim mühendisliği de dahil.” şeklinde konuştu.

Geçen yıl otomobil üreticisi pil – elektrik teknolojilerine yatırım yapma düşüncesini kamuoyu ile paylaşmış, şirket bünyesinde yeni bir elektrikli taşıtlar departmanı oluşturmuştu. O dönemde yapılan açıklamada katı hal pilleri üzerinde çalışıldığı ancak laboratuarda elde edilen başarının henüz pratiğe dökülemediğini söylemişti. Firma sözcüsü konuşmasını şöyle şu şekilde devam ettirdi: “Bu yeni nesil piller yüksek potansiyele sahip ancak bazı zorlukları da beraberinde getiriyor, henüz likit piller seviyesine ulaşmadılar. Batı hal pilleri laboratuarda prensip olarak başarılarını kanıtladıkları aşamadalar ancak pratik kullanımda da işe yaradıklarını söylemek gerekir. Bu sebeple daha fazla Ar-Ge çalışmasına ihtiyaç duyuyoruz.” 

 Toyota, ilk pilli elektrikli otomobilini 2020 yılında piyasaya sürmeyi hedefliyor. Söz konusu bu otomobil tek şarj ile 300 km yol kat edebilecek. Bu modelin geleneksel lityum-iyon piller kullanması ancak iki yıl sonrasında gelecek katı hal pilli ilk otomobilin yolunu açması hedefleniyor.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu