HaberlerToyota

Toyota’dan Kazaların Önüne Geçecek Yeni Teknoloji

“Sıfır kaza” hedefiyle güvenlik teknolojileri üzerine çalışmalarını sürdüren Toyota’dan yeni bir açıklama geldi. Otomotiv devi, ilk olarak 2015’te tanıttığı gelişmiş güvenlik teknolojisi Toyota Safety Sense’nin ikinci jenerasyonunu 2018’de kullanıma sunmaya başlayacağını duyurdu.

Sistem, aktif güvenlik teknolojileri ile kazaların şiddetini azaltıyor hatta önüne geçiyor. 2015 yılından bu yana 5 milyondan fazla Toyota modelinde kullanılan sistem, arkadan çarpma kazalarını yüzde 50 oranında azaltmayı başardı. Sistemin başarısını sürdüreceği, akıllı sonar sistemi sayesinde bu tür kazaların yaklaşık yüzde 90’a kadar azaltılacağı tahmin ediliyor. Avrupa pazarında, yeni Toyota araçlarında bu sistemi satın alanların oranı yüzde 92’ye kadar çıktı.

İkinci jenerasyon Toyota Safety Sense, daha yüksek hızlarda çalışıyor; yaya ve bisikletlileri de algılayabiliyor. Ön çarpışma sistemi 10-180 kilometre/saat hızlarda çalışacak şekilde güncellendi. Ayrıca yeni şerit takip asistanı, trafik tabelası tanıma asistanı, adaptif hız sabitleyici ve otomatik uzun hüzmeli far özellikleri de eklendi. Adaptif hız sabitleyici ve yeni şerit takip asistanı aracı otomatik olarak şeridin ortasında tutuyor, şeritten ayrılması halinde sürücüyü uyarıyor ve yeniden şeride girmesine yardımcı oluyor.

İkinci jenerasyon Toyota Safety Sense, 2018’de Japonya, Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere Toyota’nın yeni modellerinde kademeli olarak sunulmaya başlanacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu