Haberler

Trafik Cezalarına E-İndirim Geliyor

Getirilen yeni sistem ile birlikte insanlar artık cezalarını anında öğrenebilecekler. Bu sistem sayesinde cezalarını anında öğrenen insanlar erken ödeme indirimlerinden faydalanabilecekleri son zamanı kaçırmayıp faizden kurtulmuş olacaklar. 

Ülkemizde birçok sürücü, trafikte aldığı cezai işlemlerden geç haberdar oluyor. Bu yüzden belli bir son zamanı olan indirim şansı olan %25’lik indirimden faydalanamıyor ve hatta cezayı geç fark ettiğinden epey bir faiz ödemek zorunda kalıyorlar.

Yürürlüğe giren yeni yönetmelik ile birlikte bu sorunun ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Nitekim bu yeni yönetmelik ile birlikte e-Tebligat uygulamasının kapsamı daha da genişletildi. Maliye Bakanlığı, bütün cezaların e-Tebligat sisteminde görülmesi için çeşitli kamu idareleri ile protokoller yapacak. Yapılan bu protokeller ve yeni sistem ile birlikte insanlar Trafik ve Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) gibi idari para cezalarını online ortamda alabilecekler.

Son ortaya çıkan haberlere göre Gümrük İdaresi ve SGK’nın tebligatları da e-Tebligat sistemi üzerinden yapılabilecek. Böylelikle insanlar hızlı ve güvenli bir online ortamda tebligatlarını teslim alabilecekler. Geç bildirimler ya da alımlardan kaynaklanan mağduriyetlerin de böylelikle önüne geçilmiş olunacak. Bu sistemin bir diğer getirisi de bugüne kadar idari cezaları posta yoluyla gönderen kamu idarelerinin bu masraftan kurtulmaları olacak.

Gelen araştırmalar değerlendirildiğinde vatandaşın en fazla şikayetinin trafik cezalarından geldiği tespit edilmişti. Birçok insan cezadan geç haberi olduğundan ötürü %25’lik indirim şansını kaçırıyor ve faiz ödemek zorunda kalıyordu. Yeni sistem ile bu şikayetlerin önüne geçilmiş olunacak.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu