Haberler

Türk Otomotiv Firmaları Automechanika Şangay Fuarı’nda

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), 37 firma ile Çin’e çıkarma yaptı; ülkenin en büyük kentinde düzenlenen Automechanika Şangay Fuarı’na katıldı.

Çin’in yıllık otomotiv ithalatı 72 milyar dolar seviyesinde. Çin pazarından Türkiye’nin aldığı payı artırmak için harekete geçen OİB, 37 firma ile Automechanika Şangay Fuarı’nda yer aldı.

OİB, 2 Aralık’a dek sürecek olan ve dünyanın 140 ülkesinden 130 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan 340 bin metrekare kurulu alandaki otomotiv yan sanayi fuarında Türk standı açtı. Türk firmaları, fren aksamlarından hava süspansiyon sistemlerine, yağ ve mazot pompalarından tamir takımlarına, makas parçalarında amortisörlere kadar çok sayıda otomotiv yan sanayi ürünleriyle büyük ilgi gördü.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye, geçen yıl Çin’e 37 milyon dolarlık otomotiv ihracatı gerçekleştirdi. Bu yılın ocak-ekim döneminde, ihracat rakamı 37,6 milyon dolar olarak kayıtlara geçti ve otomotiv ihracatının tamamına yakını, otomotiv yan sanayi ürünlerinden oluştu. Türkiye, yıl sonuna kadar Çin’e 50 milyon dolarlık otomotiv ihracatı yapmayı hedefliyor.

Uzak Doğu’ya İhracatta Yüzde 60 Artış Kaydedildi

Türkiye, Çin’in de aralarında bulunduğu Uzak Doğu ülkelerine ocak-ekim döneminde 214 milyon dolarlık otomotiv ihracatı gerçekleştirdi. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artış anlamına geliyor. Uzak Doğu bölgesinin, Türkiye’nin otomotiv ihracatından aldığı pay yüzde 1 civarında.

OİB, başta Çin olmak üzere, Uzak Doğu bölgesine olan otomotiv ihracatını artırmak amacıyla uluslararası fuarlara katılım ve alım heyetleri organizasyonları gibi çalışmaları sürdürmeyi hedefliyor.

72 Milyar Dolarlık Pazar
Çin’in otomotiv ithalatı yaklaşık 72 milyar dolar. Bu rakamın üçte birinden fazlasını yan sanayi ürünlerinin ithalatı oluşturuyor.

Çin, otomotiv yan sanayinde önemli bir ithalatçı. Pazardaki önemli oyuncular arasında ise Almanya, Japonya, Kore Cumhuriyeti ve ABD bulunuyor.

Pek çok global marka, otomotiv yan sanayiinde Çin’e yatırım yapmayı tercih ediyor. Bu durum da beraberinde Çin pazarının gün geçtikçe büyümesini sağlıyor. Ülkenin otomotiv yan sanayi ihracatı 28 milyar dolara ulaştı. Çin’in otomotiv ithalatında son iki yıldır en büyük kalem, yaklaşık 45 milyar dolarlık pay ile binek otomobiller.

Çin aynı zamanda son 6 yıldır dünyanın en büyük motorlu araç üreticisi konumunda. Çin geçen yıl 28 milyon adet araç üretti; 24,4 milyonu binek otomobil, 3,7 milyonu ticari araçlardan oluştu. 2020 yılından itibaren Çin’deki motorlu araçlar üretiminin 30 milyonu aşması bekleniyor. Dünyanın en büyük motorlu araç pazarına sahip ülkesi de olan Çin, 2015 itibariyle 162,8 milyon motorlu araç parkına ulaştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu