Haberler

Türkiye Binek Otomobil Üretiminde Rekor Kırdı

Yakın geçmişe kadar Türkiye Avrupa’nın deyim yerindeyse hafif ticari araç üretimn üssü idi. Ancak son dönemlerde gelen yatırımlar ile birlikte ibre binek otomobillere döndü. Türkiye artık hafif ticari araçlara ek olarak binek otomobil üretiminin de merkezlerinden bir tanesi konumuna geldi.

Bilindiği üzere Türkiye yakın zamana kadar hafif ticari araç üretimi ile ön plana çıkıyordu. Ancak yapılan yatırımlar neticesinde Türkiye artık binek otomobil üretim merkezlerinden bir tanesi haline geldi. Söz konusu değişim rakamlardan da rahatlıkla görülebiliyor. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından yayınlanan verilere göre Türkiye’de otomobil üretimi ilk kez 1 milyon barajını aştı ve büyük bir rekorun altına imza attı. Türkiye’de otomobil üretimi 2017 Ocak-Kasım döneminde yüzde 24 oranında yükselerek 1 milyon 48 bin adet seviyesine çıktı.

Binek otomobil üretim sayısında yaşanan güçlü artış ile birlikte genel toplamdaki otomotiv üretimi 2017 yılının 11 ayında geçtiğimiz yılı geçti ve Türkiye tarihinin üretim bazında en başarılı yılı oldu. 2017 yılı Ocak-Kasım döneminde toplam üretim sayısı önceki yıla kıyasla yüzde 16 artış yaşadı ve 1 milyon 544 bin adet seviyesine yükseldi.

İhracat da Yükseliyor

Öte yandan henüz 2017 bitmeden ihracat rakamlarının da 2016 senesinin ihracat rakamlarını geçtiği görülüyor. Otomotivde ihracat rakamı 2017 yılının 11 ayında 26.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti ve böylelikle geçen yıla kıyasla yüzde 21 oranında arttı. İhracat binek otomobil bazında ise yüzde 40 oranında yükseldi ve 10.8 milyar dolar seviyesine çıktı.

Yapılan Yatırımların Etkisi Büyük

Türkiye ekonomisinin yıldızı otomotiv sektörünün bu başarısında Tofaş, Hyundai, Toyota ve Honda gibi markaların yaptığı yatırımlar büyük rol oynadı. Otomotiv devlerinin 2014 yılından beri yoğunlaştırdığı yatırımlar ile birlikte o dönem 660 bin civarı olan otomobil üretimi rakamlarından bugünlere gelindi. Türkiye’de otomotiv üretimi 2013’te 583 bin adet olan otomobil üretimi, 2014’te 663 bin adede, 2015’te 716 bin adede, 2016’da ise 844 bin adede çıktı.

 

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu