Haberler

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’ndan Kış Lastiği Uyarısı

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında ticari araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu olduğunu hatırlattı, sürücüleri uyardı.

Fevzi Apaydın, Güney ve Ege illerinde olduğu gibi, 7 derecenin altında, buzlanma olmayan yerlerde kış lastiği kullanımına valiliklerin karar verdiğine dikkat çekti: ama şehirler arası ya da ilçeden şehre, şehirden ilçeye ulaşım yapan araçlarda kış lastiğinin zorunlu olduğunu vurguladı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı, önceleri külfet gibi görülen kış lastiğinin faydasının zaman içinde anlaşıldığını söyledi. Apaydın, direksiyon hakimiyeti, fren emniyeti, virajlara girme ve durmada daha işlevsel olan kış lastiğinin kullanılmasını önerdi. Kış lastiğinin buzlu zeminde yüzde 20 daha kısa fren mesafesi sağladığını vurgulayan Apaydın, karlı ya da buzlu yollarda lastiklerin havasının düşürülmemesi gerektiğini de söyledi. TŞOF Başkanı, “Lastiklerin tabanları yola tam olarak oturmalı. Buzlu alana yaklaşırken frene aralıklarla basın. ABS’li araçlarda ise buna gerek yok, frene çok güçlü basmak gerekir. Yokuş inerken de motorun frenleme (düşük vites) gücünü kullanın.” hatırlatmalarında bulundu.

Apaydın’dan sürücülere kış bakımı uyarısı da geldi. Federasyon başkanı, kış mevsiminde kaza riskinin, yaza oranla 6 kat fazla olduğuna dikkat çekti. Kışın meydana gelen zincirleme kazaların büyük çoğunluğunun, sabah erken saatlerde oluşan gizli buzlanmadan kaynaklandığını hatırlatan Apaydın, “Kış mevsiminde araçlar, normal hızın yarısı kadar hızla kullanılmalı ve mutlaka yol şartlarına dikkat edilmelidir.” diye konuştu.

Araçların mevsimsel bakımlarının önemine de değinen TŞOF Başkanı, kış şartlarının gerektirdiği araç ve gereçlerin taşıtlarda bulundurulması gerektiğini belirtti. “Kazaların azalması için araçlarımızı yavaş ve dikkatli kullanalım.” diyen Fevzi Apaydın, kış aylarında kazaların yüzde 35 arttığını söyledi. Apaydın, kazaların temelinde buzlanma, yol durumuna göre araç kullanmama ve araçlarda kış hazırlığı yapılmamasının yattığını söyledi. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, “Bu nedenle araç lastiğinden tutun, fren, direksiyon, şanzıman, diferansiyel ile motorun yağ bakımının zamanında ve eksiksiz yapılması gerekmektedir.” dedi. Apaydın, radyatörlere ve cam suyuna antifriz konulmasının unutulmamasını da istedi. Balataların, elektronik aksamın, kalorifer ve klima sisteminin kısacası araçtaki tüm mekanizmaların gözden geçirilerek kışa hazır hale getirilmesinin önemini vurguladı. Apaydın, özellikle şehirlerarası çalışanların zincirsiz ve çekme halatsız yola çıkmamalarının ve araçlarının bakımını yapmadan trafikte seyretmemelerinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu