HaberlerLexus

Türkiye’de O Araçlar Daha Popüler Hale Geliyor

Türkiye pazarında hibrit otomobil satın almayı planlayanların oranı yalnızca bir yılda yüzde 2’den 15’e kadar çıktı. 

Türkiye’de dünyaya paralel olarak hibrit araçlara olan ilgi her geçen gün büyüyor. Nitekim 2016 yılında hibrit model araç almayı düşünenlerin oranı yalnızca yüzde 2 iken bu oran 2017 yılında yüzde 15’e yükseldi. Bu durumun da hibrit araçlarının Türkiye pazarındaki satışlarına olumlu etkide bulunacağı söylenebilir.

Avrupa’da Daha Yüksek

Hibrit otomobil almayı planlayanların oranı Avrupa pazarında ise Türkiye’den çok daha yüksek: yüzde 50… Ancak Türkiye’de oranın bir yılda bu denli artması önümüzdeki birkaç yıl için bu oranın daha da yükseleceğine işaret olabilir. Nitekim Lexus’un hibrit modeli CT’nin toplantısında söz alan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO Ali Haydar Bozkurt, Türkiye’nin Avrupa’daki hibrit otomobil satın alma isteği oranını en geç 2-3 yıl içinde yakalayacağını belirtti

”Yeniliklere Açığız”

Türk tüketicilerinin genel anlamda yeniliklere açık olduğunu dile getiren Bozkurt, “Türk tüketicilerin tanımında ‘Early Adaptors’ yeniliklere çok hızlı bir şekilde adapte olur tanımı hakim. Cep telefonu ilk piyasaya sürüldüğü dönemde kullanım oranı oldukça hızlı bir şekilde yükseldi. Bugün hibrit model araçlarda da benzer durum söz konusu. Yapılan araştırmalarda hibrit almayı düşünenlerin oranı hızlı bir şekilde büyüyor. Artık hibrit nedir diye sormuyorlar. Fiyatın uygun olması halinde düşünürüz diyorlar” şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa hibrit pazarında 17 markanın 77 model ile rekabete giriştiğini belirten Bozkurt, Lexus’un 7 model ile birlikte hibrit pazarında rekabete girdiğini belirtti. CT ile birlikte Lexus’un Avrupa’daki ürün gamındaki 7 hibrit modelinin hepsinin Türkiye’de de satışta bulunduğunu belirten Bozkurt, şunları söyledi:

“Lexus markası olarak hibrit teknolojisini kısa ve orta vadede çözüm olarak algılıyoruz. Buna ek olarak hükümetimizin getirdiği vergi teşviki düzenlemesi sayesinde hibrit otomobillerinin sayısının git gide artacağını düşünüyoruz. Lexus’un, yapılan hibrit teşvikiyle birlikte birçok modeli, yüzde 24’e varan oranlarda fiyat avantajıyla satışa sunuluyor. 1.8 lt benzinli motora sahip CT 200h, vergi teşviğiyle birlikte 1.6 lt motor oranlarıyla vergilendiriliyor. Lexus CT 200h modelini satın alanlar, 59 bin 466 TL’ye varan bir hibrit teşviğinden yararlanabiliyorlar. Lexus CT 200h, 158 bin 600 TL’den başlayan avantajlı fiyatlarla satışa sunuluyor. Lexus’un hibrit teşviğinden yararlanan diğer modelleri ise NX300h 24 bin euro, sedan modelleri GS 300h 28 bin ve IS 300h modeli de 25 bin euroya varan avantajlı fiyatlar ile sahip olunabiliyor.”

2017 yılı başından itibaren 128 adet Lexus marka otomobil satışı yapmayı başardıklarını belirten Bozkurt, yıl sonu itibarıyla markanın hedefinin 150 adet Lexus marka otomobil satışı olduğunu kaydetti. Bozkurt, beşinci yıldan itibaren yılda bin adetlik satış yapmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı