Haberler

Türkiye’de Bir İlk:Festival of Motoring

Türkiye, Eylül 2018’de bir ilke imza atacak. İlk otomobil, motorlu araçlar ve motor sporları etkinliği, “Festival of Motoring” Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek.

Festival, Intercity İstanbul Park ve Messe Frankfurt tarafından Goodwood işbirliğiyle organize edilecek. Festival of Motoring’de güncel ve klasik binek motorlu araçlar, motosikletler, yarış tekneleri ve traktör sergilenecek, yarışlar düzenlenecek, havacılık gösterileri gerçekleştirilecek, dünya rekoru denemeleri yapılacak.

Festivale katılanlar, tüm araçları yakından inceleme fırsatı bulurken test sürüşleri de yapabilecek. Ayrıca yarış pilotlarının yanında pist turu yapma fırsatları da olacak. Sürüş okulları, simülatör, go-kart ve daha birçok sürpriz etkinlik davetlileri bekliyor olacak. Çeşitli konserlerle renklenecek festival, Türk ve dünya mutfağının lezzetleriyle de tatlanacak.

Intercity İstanbul Park Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, uluslararası bir organizasyon olarak tasarladıkları etkinliğin, bir fuardan, bir festivalden, bir yarıştan çok daha fazlasını içereceğini vurguladı. Ak, “Eylül 2018’de Intercity İstanbul Park’ta 10 gün boyunca otomobil, motosiklet, motorlu araç üreticileri ve satıcıları ile birçok yan hizmet firması temsil edilecek” diye konuştu.

Intercity İstanbul Park Yönetim Kurulu Başkanı, yalnızca Türkiye için değil dünyada da ilk olacak bir organizasyona imza attıklarını belirtti. Ziyaretçilerin sergilenecek araçları incelemenin yanı sıra pistte ve çevre yollarda test sürüşü de yapabileceğini söyledi. “Ziyaretçiler, hızlı performans araçlarıyla yarış pilotlarının yanında deneme sürüşlerine katılma imkanı da bulacak.” diyen Ak, festivalde hem sıfır hem de ikinci el araçların incelenip satın alınabileceğini söyledi. Vural Ak, bu yönüyle festivalin çok büyük bir ticaretin yapılacağı bir aktivite de olacağını kaydetti. Ak, “Formula-1, off-road, ralli ve ralli cross alanlarında tüm dünyadan gelecek pilotlar ve en üst model araçlar yarışacak.” diye konuştu.

Intercity İstanbul Park Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, sözlerini, “Yani biz yıllardır Formula-1’in peşindeyken, şimdi öyle bir organizasyon yapıyoruz ki, 10 gün boyunca aynı anda yüzlerce yarış olacak. Çocuklardan yaşlılara kadar herkese hitap eden aktiviteler gerçekleştirilecek.” diye sürdürdü. Ak, çok renkli ve büyük bir organizasyon hazırladıklarını söyleyerek, “Her metrekarede bir etkinlik olacak.” dedi. Eylül 2018’i iple çektiklerini vurguladı.
Vural Ak, Festival of Motoring’e 1 milyondan fazla ziyaretçi beklediklerini de kaydetti.

Vural Ak, Almanya’nın güçlü fuarcılık şirketi Messe Frankfurt ve İngiltere’den “Festival of Speed”in organizatörü Goodwood ile bugünden itibaren Festival of Motoring’in tüm dünyada tanıtımına başlayacaklarını da belirtti. Uluslararası otomobil ve motor sporları firmalarının etkinliğe geleceğini söyleyen Ak, otomobil sporlarında efsane olan birçok pilotu ağırlayacaklarını kaydetti. “Türkiye’de görmediğimiz kadar kalabalık, spor, iş ve sanat dünyasından yabancı misafir olacak. Bu ülkemiz için de hem tanıtım hem turistik açıdan büyük bir fırsat.” diyen Intercity İstanbul Park Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak, “1 milyon kişinin büyük bir kısmının İstanbul dışından geleceğin düşünürsek, önümüzdeki yıl eylül ayında başta çevredeki otel ve restoranlar olmak üzere tüm turizm hayatı bundan çok olumlu etkilenecek.” dedi.

Messe Frankfurt İstanbul Genel Müdürü Tayfun Yardım, hem farklı hem de ilkleri barındıran bir organizasyon düzenlediklerini söyledi. Yardım, Festival of Motoring’in hislere hitap eden bir aile festivali olduğunu belirtti. Yardım, “Görmek, duymak, dokunmak, hissetmek isteyen herkesi bu deneyimi yaşamak için festivalimize bekliyoruz.” diye konuştu. Tayfun Yardım, Festival of Motoring’in interaktif bir etkinlik olacağınının da altını çizdi. Yardım, organizasyonu, Messe Frankfurt’un 178 ülkeyi kapsayan geniş uluslararası ağında tanıtacaklarını söyledi. Yardım, festivale sadece Türkiye’den değil özellikle Avrupa’dan olmak üzere çevre ülkelerden çok ciddi içerik sağlayacaklarını kaydetti.

Messe Frankfurt Başkan Yardımcısı Michael Johannes da Festival of Motoring’in uluslararası bir marka olacağını söyledi.

Festival of Motoring’in tanıtım toplantısında Goodwood Proje Müdürü James Bebbington da yer aldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu