HaberlerRenault

Türkiye’de En Çok Kiralanan Otomobil Markası Açıklandı

Türkiye’de en çok kiralanan araç markası Renault olarak açıklandı. 2021 yılının ilk yarısına ilişkin olan bu sonuçlar, Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği tarafından belirlendi. Derneğin paylaştığı bu veriler ile kiralama sektörünün büyümeye devam ettiği belli oluyor.

TOKKDER, 2011 yılının ilk 6 ayına ilişkin sektör verilerini içeren Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’nda, Türkiye’de operasyonel kiralama amacıyla en fazla tercih edilen otomobil markasının Renault olduğunu açıkladı. Bu araştırmanın verilerinde;

  • Renault yüzde 23,3
  • Fiat yüzde 14,5
  • Volkswagen yüzde 11
  • Ford yüzde 10,9 olarak pazar payına sahip.

TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu verilerinde 2021 yılının ilk yarısında 244 bin adet aracın kiralanmak için alındığı kaydedildi. Satın alınan bu araçların 223 bin 178 tanesi aktif olarak kiralanmış konumdaydı. Fakat bu iki veri 2020 yılına göre gerilemiş bir durumda. Geçtiğimiz yıl yüzde 1 daha fazla olan kiralanan araç sayısıyla birlikte, kiralamak için sahip olunan araç sayısı da yüzde 7,1 daha fazlaydı.

Satın Alınan Araçların % 10,8’i Kiralama Fuarlarında

Otomobil kiralama sektörü, TOKKDER’in verilerine göre yılın ilk yarısında yapılan yatırımları da arttırmış durumda. Buna bağlı olarak 8,7 milyar TL harcama yapan sektör yetkilileri, 33.400 araç satın alarak yılın ilk yarısındaki toplam otomobil satışlarının %10,8’ini gerçekleştirmiş duruma geldiler. Buna ek olarak kiralamaların getirdiği gelirin vergisi de 4,5 milyar TL tutarına ulaşmış durumda. Aynı zamanda tüketicilerin birçoğu da filo kiralama sözleşmelerinde 30-42 ay aralığını tercih ediyor.

Yılın ilk yarısında en çok kiralanan araç markası Renault olmuşken aynı zamanda daha çok kompakt araçların tercih edildiği de kaydediliyor. Kiralan otomobillerin yüzde 50,9 oranı kompakt otomobilleri oluşturuyor. Aynı zamanda oto kiralayanların sadece yüzde 18,5 oranı üst-orta sınıf araçları tercih etti. Bu verinin yanı sıra yılın ilk yarısında hafif ticari araçlar ve hibrit – tamamen elektrikli motora sahip araçlarda kiralama oranlarında yükseliş yaşandı.

Bir başka veride ise; kiralanan araçların %70’ini otomatik vitesliler oluşturuyor. TOKKDER başkanı İnan Ekici de yaptığı açıklamalarda ticari araçların ilerleyen dönemlerde daha fazla satılacağına vurgu yaparak sektörün önemli bir ilerleme yolunda olduğunu belirtti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu