Haberler

Türkiye’de SUV Modeller Daha Popüler Olmaya Başlıyor

TEB Cetelem’in ”Otomobilimi Seviyorum” başlıklı raporu açıklandı. Raporda Avrupa’daki SUV modellerinin genel otomobil sektöründen aldığı pay gösterilirken değerlendirmeye Türkiye’de dahil edildi. Rapora göre Türkiye’deki SUV modellerin kullanımı daha çok yaygınlaşmaya başlıyor. 

Cetelem Araştırma Merkezi’nin desteğiyle oluşturulan “Otomobilimi Seviyorum” adlı rapor 15 ülkeden 8 bin 500 otomobil severin/sahibinin görüşlerine göre şekillendi. Her yıl hazırlanan bu rapor otomobil sektörünün son durumunu, trendlerini ve geleceğini ortaya koyarak otomobil sektörü hakkında önemli ipuçları sunuyor.

Cetelem Araştırma Merkezi tarafından hazırlanan, Türkiye’de dahil olduğu 15 Avrupa ülkesinin değerlendirilmeye alındığı rapor ilginç veriler sunuyor. Rapora göre çevreci politikaların artması otomobil sektörüne baskı yapıyor. Bu da elektrikli otomobil üretim süreçlerini hızlandırıyor. Diğer yandan otomobil dışı ulaşım ağlarının her geçen gün artması Dünya genelinde birçok ülkede otomobil tutkusunu düşürmüyor. Raporda ortaya çıkan bir diğer dikkat çekici ayrıntı ise Dünya otomobil pazarında binek otomobillerin pazar payının büyümesinde lüks araçların ve SUV modellerin popülerliğinin artmasının etkili olduğunun ortaya çıkması söylenebilir.

Avrupa Pazarında SUV Modellerinin Pazar Payı Artıyor

Söz konusu rapor SUV segmentinin büyük atakta olduğunu gösteriyor. ABD pazarında tüm binek otomobil modelleri arasında yüzde 50’lik bir paya sahip SUV modeller Avrupa pazarında da giderek pazar payını yükseltiyor. Nitekim Avrupa’daki SUV modellerinin pazar payı 2010 yılında %8 iken 2015’te %20’ye kadar yükseldi. Binek otomobiller arasında en yüksek SUV paya sahip Avrupa ülkesi %25 ile İspanya ve Polonya oldu. Bu ülkeleri ise %24’lük paylarla İngiltere ve İtalya takip ediyor. Diğer yandan bu oran diğer Avrupa ülkelerinde %20’nin altına düşmüyor.

Türkiye’nin SUV Model Otomobil Potansiyeli

Raporda incelenen ülkeler arasında SUV pazarı için en yüksek potansiyele sahip ülke olarak Türkiye ön plana çıktı. 2010 yılında yalnızca %8’lik bir SUV pazar payı olan ülkemizde bu oran 2015 yılında %14 ile neredeyse iki katına çıktı. Türkiye pazarının büyük olması ise Türkiye’yi Avrupa’da SUV kategorisinde büyüme potansiyeli en yüksek ülke olarak ön plana çıkarıyor.

Türkiye’de Sürücülerin %73’i Otomobili Bir Statü Göstergesi Olarak Algılıyor

Şehir içi kullanıma uygun olduğu gibi zor yol koşullarına da uygun olan SUV modeller pratik olması ve ilgi çekici tasarımlarıyla ön plana çıkıyor. Otomobillerin bir statü göstergesi olarak algılanma oranı gelişmiş ülkelere kıyasla gelişmekte olan ülkelerde daha yüksek. Nitekim Böyle düşünenlerin oranı Türkiye’de %73 ve Çin’de %82 iken; bunun ortalama oranı 15 Avrupa ülkesinde yalnızca %52 olarak ortaya çıktı.

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu