Elektrikli ArabalarFoto GaleriGündemHaberler

Türkiye’de Trafiğe Kayıtlı Elektrikli Araçların Sayısını Merak Ettiniz mi?

Türkiye’de trafiğe kayıtlı 22 milyon aracın içinde elektrikli ve hibrit modellerin sayısının ne kadar olduğunu eminim merak etmişsinizdir.

Şubat ayı sonunda trafiğe kayıtlı araç sayısı kamuoyuna açıklandı. Buna göre Türkiye’de trafiğe kayıtlı araç sayısı 22 milyon 940 bin 636’ya ulaştı. Bu araçların yarısından fazlası (yüzde 54,3) ise binek araç. Ayrıca yüzde 16,4’le kamyonet, yüzde 14’le motosiklet, yüzde 10’un altındaki oranlarıyla otobüs, traktör, kamyon ve özel amaçlı taşıtlar sıralanıyor.

Bir de elektrikli veya hibrit (hem elektrik hem benzinle çalışan motora sahip) otomobiller var. TÜİK verileri, Türkiye’deki trafiğe kayıtlı araçların yüzde 0,05’inin elektrikli veya hibrit motorlu olduğunu gösteriyor. Bu oranın rakamsal değeri ise yaklaşık 11 bin 470 adet.

Şu anda rakamlar düşük olsa da ilerleyen dönemde yeni düzenlemeler ve teşviklerle bu rakamın yeni talepler görerek yükselmesi bekleniyor. Pil teknolojileri geliştikçe maliyetler daha makul hale gelecek ve üretici ve satıcı çeşitliliği artacağı için üreticiler de elektrikli otomobilleri daha uygun ve indirimli fiyatlara sunmaya başlayacaklar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu