Haberler

Türkiye’de ”Yılın Otomobili” Seçiliyor

İlk yapıldığında büyük bir ilgiyle karşılanan ”Yılın Otomobili” ödülü yarışması tekrar düzenleniyor. Ödülü alacak otomobili belirleyecek juri ise otomotiv konusunda uzman gazeticelerden oluşan OGD üyeleri olacak.

Yılın otomobili yarışmasına Ocak 2016 – Şubat 2017  tarihleri arasında satışa sunulmuş olan 25 yeni modelin katılacağı yarışma iki aşamadan oluşacak. Sonuçlar ise 11 Nisan 2017 tarihinde organize edilecek bir gala gecesi ile açıklanacak.

”Türkiye’de Yılın Otomobili 2017” Yarışmasına Katılacak Modeller

Yarışmaya katılacak araçların listesi; “Audi Q2, Audi Q7, BMW X1, Citroen C3, Ford Edge, Ford S-Max, Honda Civic, Honda HR-V, Hyundai Elantra, Infiniti Q30, Lexus NX, Mazda MX-5, Kia Sportage, Kia Cerato, Renault Megane, Mercedes E, Nissan Pulsar, Peugeot 3008, Seat Ateca, SsangYong XLV, Suzuki Baleno, Suzuki Vitara, Toyota C-HR, Volvo S90, VW Tiguan” şeklindedir.

Yılın Otomobilinin Seçilme Aşaması

Yarışma süresince olan iki aşamanın ilki 3 Mart tarihinde gerçekleşecek ve juri tarafından 25 otomobil içinden 7 otomobil seçilerek final aşamasına geçilecek. Finale kalan 7 modelin listesi ise 6 Mart tarihinde açıklanacak. İkinci aşama ise 4 Nisan tarihinde başlıyor. İkinci aşamada finale kalan 7 model için Intercity İstanbul Park’ta bir test sürüşü gerçekleştirilip 7 Nisan’da nihai sonucun açıklanması üzere ikinci oylama yapılacak. Bu oylamada ise her juri üyesi kullanabileceği 250 puanı modeller arasında dağıtacak ve sonunda en fazla puan alan model ödüle layık görülecek. Ödülün verileceği tören ise 11 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek. Ödüle layık gören otomobil, alacağı ödülün yanı sıra, tüm yıl boyunca ödülün logosunu kullanarak ödülü aldıklarına dair iletişim çalışmaları yapabilecek.

Jurilerin Oy Verme Kriterleri

OGD üyeleri seçim yaparken şu kriterlere göre oy verecek: “Tasarım, yol tutuş, ergonomi, yakıt tüketimi, emisyon oranları, güvenlik, donanım seviyesi, fiyat-değer oranı.” OGD Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Sandık, bu yıl ikinci kez düzenlenecek “Yılın Otomobili” seçiminin geçen yılda olduğu gibi yine büyük bir çekişmeye sahne olmasını beklediklerini belirterek “OGD’nin ana kuruluş amacında da yer alan tüketiciyi bilgilendirme misyonunun bir parçası olan yılın otomobili seçimlerinin, tüketicinin otomobil tercihinde de önemli bir rol oynayacağına inanıyoruz” dedi. Bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye’de Yılın Otomobili 2017’yi PPG Türkiye Otomotiv Tamir Boyaları ana sponsorluğunda, Intercity, Bridgestone ve Shell Helix Motor Yağları co-sponsorluğunda gerçekleşiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu