Haberler

Türkmenistan’da Siyah Araçlara Yasak Geldi

Türkmenistan’da siyah renkli araçlara yasak geldi. Ülke genelinde siyah araçlar polis ekipleri tarafından çekiliyor. Peki bu kararın altında ne gibi sebepler yatıyor?

Yalnızca bir ülkede bile birçok alt kültür bulunuyor, kültürel davranışlar ve normlar bölgeden bölgeye değişiyor. Belki de buna verilebilecek en iyi ülkelerden bir tanesi de Türkiye… Ülkelerin kendi içlerinde bile bu kadar kültürel farklılıklar varken dünyanın farklı bölgelerine gittikçe bu kültürel farklılıklar daha da artıyor. Üstelik ülkeden ülkeye farklılaşan kültürel normlar eğer bizim ülkemizdeki ya da bir başka ülkedeki insanlar tarafından garip karşılanabiliyor. Ancak o kültürel değerlere sahip ülkenin kendisi için bu oldukça olağan ve normal bir durum gibi gözüküyor. Tıpkı bize göre normal olan birçok durumun diğer ülkelerin insanları tarafından garipsenebileceği gibi…

Türkmenistan da farklı coğrafyada yer alan ve farklı kültürel davranışlara bir ülke. Bu ülke de alınan bir karara göre siyah araçların kullanımı yasaklandı. Evet, yanlış duymadınız… Her ne kadar dünyanın farklı noktalarında bize garip gelebilecek yasaklar olsa da belki de bu yasak birçok kişiye göre gariplikte üst sıraları zorlayacak nitelikte. Peki Türkmenistan’daki bu ilginç yasağın arka planı ne?

2015 Yılında İthalatı Yasaklanmıştı

Türkmenistan’da 2015 yılında siyah araçların ithalatının yasaklanmasını öngören bir yasa tasarısı oluşturulmuştu. Bu ülkede şimdide araçların siyaha boyanmasına yasak getirildi. Ülkenin Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhammedov tarafından yapılan açıklamada siyah gövde rengine sahip otomobil modellerinin başkent Aşkabat’ta kullanımının yasaklandığı duyuruldu.

Alınan yasak kararının ardından Türkmenistan başkenti Aşkabat sokaklarında yer alan bazı siyah araç sahiplerinin araçları da polis ekipleri tarafından çekilmeye başlandı. Araçları çekilen araç sahipleri, otomobillerine geri alabilmeleri için araçlarını siyah dışında başka bir renge boyayacağına dair bir belge imzalıyorlar ve araçlarını geri alabiliyorlar.

Türkmenistan’daki araçların boyandığı renk ise beyaz. Bunun sebebi ise beyaz renginin başkanın en sevdiği renk olması. Bundan ötürü birçok insan aracını siyaha boyatıyor. Başkanın favori renginden dolayı ortaya çıkan durumu fırsat bilen araç boyama şirketleri ise boyama masraflarını 1.000 dolara kadar çıkararak bu talihsiz durumu kendi lehlerine avantaja çevirebiliyorlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu