HaberlerVolkswagen

Volkswagen Emisyon Skandalı Düşünülenden Daha Önceye Mi Dayanıyor?

Volkswagen emisyon skandalının düşünülenden daha önce ortaya çıktığı iddiası ortaya atıldı.

Volkswagen mühendislerinin, şirkette çalışan üst düzey yöneticilere dizel emisyon testlerinde yapılan manipülasyonunun derecesi hakkında Volkswagen’ın 2015 yılında bu konuyu kamuoyuna açıklamasından daha evvel bilgilendirme yaptıkları ortaya çıktı.

Volkswagen, 20 Eylül 2015 tarihinde, ABD pazarına satış yaptığı yüz binlerce dizel otomobilde egzoz emisyon testleri esnasında hile yaptığını ve hile sayesinde söz konusu modellerin gerçekte saldığından daha az emisyon salınımı yaptığını göstermek üzere gizli bir şekilde yazılım yükledi itirafında bulunmuştu. Şirket tarafından gelen itirafın ardından şirket değeri hızlı bir şekilde milyarlarca euro değer kaybetti. Ortaya çıkan söz konusu skandal dünya genelinde 11 milyon aracı etkiledi.

Bu itiraf şirketin değerinin milyarlarca euro düşmesine neden oldu. Skandal dünya genelinde 11 milyon otomobili etkiledi. Alman menkul kıymetler kanununa göre firmaların piyasaya etkide bulunabilecek önemli haberleri zamanında bildirmesi gerekiyor. Alman savcıları tarafından yürütülen bir soruşturma, Volkswagen’ın yatırımcılara olası maddi kayıpları hemen açıklayıp açıklamadığı sorusunun cevabını arıyor. Savcılar söz konusu soruşturma devam ettiğinden ötürü, konu ile ilgili detaylı açıklamalar yapmaktan kaçınıyorlar.

Eski Genel Müdür Martin Winterkorn ve finans direktörü Hans Dieter Poetsch’e 20 Eylül organize edilen bir toplantıda Volkswagen mühendisleri tarafından emisyon manipülasyonunun global bir problem olduğunun iletildiği ortaya çıktı. Söz konusu aynı toplantıda, Volkswagen yöneticilerinin bu durumu kamuoyuna açıklama yükümlülüğü üzerine de bir tartışma yaptıkları öğrenildi.

Volkswagen şirketi avukatları firmanın 2015 yılı 21 Eylül akşamına kadar durumdan etki gören otomobil sayısı hakkında kesin bilgisi olmadığını dile getiriyor.

DİĞER VOLKSWAGEN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu