GündemHaberlerVolkswagen

Volkswagen Fabrika – Türkiye’de Volkswagen Fabrikası Açılacak mı?

Volkswagen Fabrika kararı bir yılan hikayesine dönüşmüştü. Türkiye gündemde iken karışıklıklar yaşanmış ve Volkswagen rotasını Bulgaristan ve Romanya gibi diğer ülkelere çevirmişti. Hatırlarsanız, geçtiğimiz aylarda Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ. adında ve 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket kurulmuştu. 

Marka yatırım planıyla ilgili hükümet yetkilileriyle görüşerek Türkiye’yi avantajlı bulduğu belirtilmişti. Yatırımın iptal olma nedeni olarak siyasi anlaşmazlıklar gösterilmişti.

Bu kez Volkswagen bünyesinde MAN cephesinden bir haber geldi

AYSAD Başkanı Alper Kanca durumla ilgili şöyle konuştu:

“Ama medyaya yansıyan bazı açıklamalardan anlıyoruz ki, Münih ve Steyr’deki fabrikaların kapatılması sonrasında, bu tesisler muhtemelen Polonya ve Türkiye’ye taşınacak. Ancak Polonya’nın pek şansı yok gibi. Türkiye özellikle kamyon ve otobüs üretiminde oldukça başarılı, Avrupa’nın en verimli, en rekabetçi üretim merkezlerinden biri.

Mercedes, MAN ve Ford ülkemizde çok kaliteli kamyonlar, otobüsler üretiyor ve dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor. Ülkemizde bu çeşit araçların parçalarını üreten çok güçlü bir tedarik sanayi var. Bu tartışmalardan öğrendiğimiz kadarıyla MAN Ankara fabrikası bu değişiklikler sayesinde daha fazla araç üretme imkanı kazanacak.” 

Volkswagen Taos – Yeni SUV 13 Ekimde Tanıtılacak

Haydar Yenigün ise Volkswagen Fabrika kurma konusunda yerli sanayinin dünyadaki durumu ile olarak şu açıklamayı yaptı:

“Otomotiv üretimi sıralamasında Avrupa’da 4’üncü konumdayız. Otomobilde 7’yiz ama ticari araçta büyük üstünlüğümüz var. Ticari araç üretiminde Avrupa’da 3’üncü konumdayız ve dünyadaki 11’incilik ve Avrupa’daki 3’üncülük önümüzdeki dönemde yeni yatırımlarla daha da yukarı noktaya gelebilir.

Türkiye’nin otomotiv sanayindeki şanı şerefi, ünü oldukça yüksek. Bu konuda özellikle esnek, verimli ve kaliteli üretimle bunları yapabiliyoruz.”

 

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu