GündemHaberlerVolkswagen

Volkswagen Türkiye’de Fabrika Kurmaktan Vazgeçti – Pandemiyi Bahane Gösterdi

Volkswagen’in Türkiye’ye açmayı planladığı otomobil fabrikası ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Alman otomotiv dergisi Automobilwoche, Volkswagen’den ismini açıklamadığı bir kaynağa dayandırdığı haberinde Alman üreticinin Türkiye’ye fabrika kurmaktan vazgeçtiğini belirtti.

Volkswagen, geçen sene Ekim ayında Türkiye’nin Suriye’ye yönelik askeri operasyonlarını bahane olarak göstererek fabrika yatırımını ertelemiş ve “Bölgedeki durumu büyük bir kaygıyla izliyoruz.” şeklinde açıklama yapmıştı.

Konuyla ilgili, Volkswagen kurumsal iletişim yetkilileri, “Salgın nedeniyle düşen talep sonrası Volkswagen bütün yatırımlarını durdurdu. Türkiye de buna dahil. Geleceğe yönelik olarak şu anda bir şey söylenemiyor. Türkiye’ye olan yatırım kararı durdurulmuştur.” bilgisini verdi.

Bulgaristan ve Romanya gibi bölgedeki diğer aday ülkeleri de değerlendiren Volkswagen, yeni fabrikası için en uygun konum ve ülkenin Türkiye olacağına karar vermişti ve bu yönde peşi sıra adımlar atmaya başlamıştı. Bununla birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’nin kuzeyine gerçekleştirmiş olduğu Barış Pınarı Harekâtı, Volkswagen’in fabrika açma hamlesini aksatmıştı. O zaman kadar Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ. adında 943.5 milyon TL sermayeli bir şirket dahi kuran Volkswagen, askeri harekat sonrası yatırımı durdurmuştu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı