HaberlerVolkswagen

Volkswagen’dan Dev Elektrikli Araç Atağı

Volkswagen Group, elektrikli araçlar üzerine yaptığı planları kamyon ve otobüslerle genişletiyor. Şirketten yapılan açıklamada Volkswagen marka kamyon ve otobüslerde elektrikli motor seçeneklerine yer verileceği duyuruldu.

Elektrikli araçlar konusunda yakın gelecekte otomotiv devleri büyük bir rekabetin içerisine girmeye hazırlanıyor. Nitekim bu doğrultuda birçok otomobil markası yakın gelecekte üreteceği tam elektrikli modeller ve elektrikli motor seçenekleri ile ilgili yaptığı planlamaları kamuoyu ile paylaşıyor. Bu markalardan bir tanesi olan Alman otomotiv devi Volkswagen, yakın gelecekte uygulamaya koyacağı elektrikli araçları ile ilgili planlamalarını daha geniş kapsamlı bir hale getireceğini açıkladı. Bu da Volkswagen’ın elektrikli araçlar üzerine beklenenden daha büyük ve geniş kapsamlı bir yatırım yapmaya hazırlandığını gösteriyor.

VW Kamyon ve Otobüs bölüm şefi Andreas Renschler, Bloomberg’e yaptığı açıklamalarda, otonom sistemlere ve bulut tabanlı filo yönetimi gibi teknolojik alana 2022 yılına kadar 1,4 milyar avro yatırım yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Volkswagen Elektrikli Kamyon
Volkswagen Elektrikli Kamyon

İnovasyon Günü’nde Açıklandı

Volkswagen Group’un Almanya’nın Hamburg şehrinde organize ettiği İnovasyon Günü etkinliğinde Volkswagen’ın elektrikli araçlar üzerine yapacağı yatırım ile ilgili bir çok detay ortaya çıktı. Kamyon ve Otobüs bölümündeki son gelişmeler, yine VW’nin buzzy Microbüs’ünün ve Tesla-killer adlı Faraday Future aracının ötesinde gözüküyor. Yeni elektrik sistemleri üzerine çalışmalar sonucu üretilecek olan elektrikli motorlar, Volkswagen Grubu altında hizmet veren MAN ve Scania gibi tır/kamyon markalarında da kullanılacak.

Pil Teknolojisi Hedefleniyor

Scania Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Renschler tarafından yapılan açıklamalarda, elektrikli kamyonları teslimat şirketlerine daha uygun ve alınabilir gösterebilmek adına pil teknolojisi geliştirme üzerine de yoğunlaşacaklarını dile getirdi. Diğer yandan Volkswagen Grubu, etkinlik sırasında elektrikli kamyon ürünlerinden bir tanesinin de görselini ortaya koydu.

Volkswagen Grubu, daha evvel, VW ve ABD merkezli kamyon üreticisi Navistar’ın Kuzey Amerika pazarına 2019 yılına kadar tamamen elektrikli bir kamyon ile gireceğini açıklamasına rağmen şirket bununla kalmayarak tüm araç çeşitlerine 84 milyar dolar civarında bir yatırım yapacağını açıklamıştı. Söz konusu yatırım batarya geliştirmel ve diğer çeşitli ilgili alanlar üzerine olacak.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERLE İLGİLİ DİĞER HABERLER

DİĞER VOLKSWAGEN HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu