HaberlerYeni Araba Modelleri

Volvo Türkiye’de Üretime Başlayabilir

Volvo Trucks Başkanı Claes Nilsson, şirketin Türkiye’de üretime başlaması ile ilgili olumlu sinyaller verdi.

Nilsson Türkiye’de üretim ile ilgili, “Şu anki durum itibarıyla oluşturulan böyle bir programımız yok ama Türkiye gibi büyük pazarlarda böyle gelişmeler her an olabilir ve bu düşünülebilir. Türkiye’de üretim karlı da olabilir.” şeklinde konuştu.

Volvo Trucks Başkanı Claes Nilsson, Sabancı Holding iştiraklerinden Temsa İş Makinaları ve Volvo Trucks iş birliğinin birinci yılının dolmasıyla organize edilecek toplantıda yaptığı konuşmada, bu güvenilir ortaklıktan oldukça mutlu olduklarını dile getirdi.

Ana Hedef Pazar Payını Yükseltmek

Türkiye’nin Volvo şirketi için önem arz eden bir pazar olduğunun altını çizen Nilsson, “Amacımız Türkiye’de sahip olduğumuz pazar payımızı daha da yukarı seviyelere çekebilmek. Temsa ile yaptığımız iş birliğiyle birlikte çok daha önemli bir yere gelmek amacı güdüyoruz.” diye konuştu.

‘Türkiye’de Üretim Yapmak Karlı İş Olabilir’

Nilsson, uzun vadede Volvo Trucks’ın Temsa bünyesinde Türkiye’de üretim yapıp yapmayacağına yönelik soruyu ise “Şu anki aşamada böyle bir programımız yok ama Türkiye gibi büyük pazarlarda böyle gelişmeler olabilir ve bu düşünülebilir. Türkiye’de üretim oldukça kar getirebilir. Çünkü güçlü ve geniş bir tedarik altyapısı bulunuyor. Ama şu an böyle bir şey takvimimizde yok.” şeklinde cevapladı.

‘Volvo’nun Türkiye’de Üretim Yapması Neden Olmasın’

Sabancı Holding Sanayi Grup Başkanı Cenk Alper de aynı organizasyonda yaptığı açıklamalarda dünyada ulaşımın geleceğinin giderek farklı boyutlara vardığını, burada pek çok fırsat bulunduğunu ve holding olarak bu değişimi yaşamaya hazır oldukklarını dile getirdi.

Şirket portföyleri içinde otomotiv ve enerji şirketlerinin de yer aldığını dile getiren Alper, şu şekilde devam etti:

“Şirketin geçmişten gelen yoğun bir otomotiv bilgi birikimi bulunuyor. Enerji yatırımlarımız elektrifikasyona dönüşte bizi gerçekten özel bir konuma sokuyor. Çünkü Türkiye’nin enerjisinin yüzde 25’inin dağıtımını şirket olarak biz yapıyoruz. Bugün 9 milyon haneye enerji dağıtımını yapıyoruz. Enerji şarj istasyonlarının kurulumu ve bu döngü içinde pillerin yönetimi konusunda çok büyük artılarımız var. Çünkü araçların üzerine yerleştirilecek piller, yüzde 80 ömre geldikten sonra ikinci hayatlarını başka yerde devam ettirmek zorunda. O da genelde yenilebilir enerji kaynaklarında olacak. Biz Sabancı Holding olarak bu pilleri ikinci hayatlarında da değerlendirmeye alabilecek bir konumdayız. Dolayısıyla tüm bu taşınabilir enerji döngüsünün yönetimi konusunda çok iyi konumlanmış durumdayız.”

DİĞER VOLVO HABERLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu