HaberlerSkoda

VW Passat’ın Üretimi 2023 Yılından İtibaren Skoda’nın Fabrikasında Yapılacak

Volkswagen dizel skandalından sonra tüm dikkati elektrikli modellere verdi. Sıfır emisyonlu taşıt üretimine hazırlanmak isteyen firma, otomobil üretim faaliyetlerini ve üretim kapasitesini dikkatli bir şekilde gözden geçirecek. Buna paralel olarak, Volkswagen tarafından dün yapılan açıklamada, Emden ve Hanover tesislerinin 2022 yılına kadar elektrikli araç üretim fabrikalarına dönüştürüleceği de belirtildi.

Volkswagen açıklamada şunlara yer verdi: “Volkswagen Passat modelinin tüm versiyonlarının üretimi, SKODA’nın Çek Cumhuriyeti’nin Kvasiny şehrindeki fabrikasına taşınacak. Passat’lar artık, 2023 yılından itibaren SKODA Superb ve Kodiaq ile birlikte üretilecekler. An itibariyle Kvasiny adlı bu fabrikada üretilmekte olan SKODA Karoq ve SEAT Ateca adlı kompakt SUV’ler ise VW Grubu’nun yeni bir fabrikasına yönlendirilecekler. Bu yeni fabrika için ise an itibariyle Doğu Avrupa’da yer aranıyor.”

Şu anda Passat sedanın üretiminin gerçekleştirildiği Emden fabrikası 1964 senesinde kuruldu. Tesiste Passat sedanın yanı sıra elektrikli GTE modeli, Passat’ın station versiyonu ve Passat temelli bir başka model olan Arteon’un da montajı yapılıyor.

Müşterilerin SUV araçlara yönelmesinden sonra, Passat’ın satışları büyük ölçüde azaldı. Piyasa araştırma firması JATO Dynamics, modele olan talebin yılın ilk dokuz ayında %5,6 oranında azalarak 127.325 adede düştüğünü belirtiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu