2022 Model ArabalarHaberlerSubaruYeni Araba Modelleri

Yeni Subaru STI E-RA 1073 HP Gücünde

Yeni Subaru STI E-RA 1073 HP Gücünde. STI’nin yeni elektrikli yarış konsepti, 800kW toplam dört elektrik motorunu ve hızlı bir Nürburgring tur süresi için gereken aerodinamiği bir araya getiriyor ve geleceğin elektrikli Subaru yarış arabasına güç veren teknolojiyi önizleyebilir.

Subaru STI E-RA konsepti Tokyo Auto Salon’da ortaya çıktı. Subaru Tecnica International (STI) performans bölümünden büyük yarışlara hazır endüstriyel elektrikli bir yenilik abidesi.

Subaru STI E-RA konseptinin aşırı hassas tork vektörleme yeteneğine sahip olduğunu söylüyor. Her motor kendi tekerleğine güç aktarırken otomobilin tekerlek hızını, araç hızını, G kuvvetini, direksiyon açısını, fren basıncını ve diğer parametreleri izleyebildiğini söylüyor. Ve şöyle diyorlar; “Yük değiştikçe optimum tahrik torkunu dört tekerleğe bağımsız olarak uygulamak istiyoruz.”

Subaru Tecnica International yaptığı basın açıklamasında şunları ekliyor:

“Subaru Tecnica International, motor sporları dünyasında deneyim kazanmak ve bu karbon nötr çağında yeni teknolojilerin eğitimini vermek amacıyla STI E-RA Challenge Project’i başlattık; küresel ısınmayla mücadele. Ayrıca bu projeden elde edilen içgörüyü, geleceğin elektrikli üretimleri için bir girişim olarak kullanacağız.”

STI E-RA konsepti oldukça dikkat çekici oldu. Subaru iklim değişikliği mücadelesi yanısıra motor sporlarına yeni soluk getirecek teknolojilere de öncülük etmek istediği için, bu projeyle yeni deneyimler kazanmak istiyor.

Yeni Subaru STI E-RA 1073 HP Gücünde

Japon otomobil üreticisinin STI E-RA Concept ile asıl amacı, aracı bu yıl Japonya’da kapsamlı bir şekilde test edildi.

2023’te Nurburgring’de 6 dakika ve 40 saniyenin altında bir turu tamamlaması umuluyor.

0-100km/s veya en yüksek hız rakamları verilmedi ancak Subaru Tecnica International, Almanya’nın Nürburgring pistinde altı dakika 40 saniyelik bir tur süresini hedeflediğini söylüyor.

En hızlı Porsche ve Lamborghini otomobilleriyle neredeyse eşit değerler bunlar!

STI E-RA Concept’e güç sağlayan, Yamaha kaynaklı dört elektrik motoru ve entegre bir invertör. Bu motorlar birleşerek 1.073 hp (1.088 PS / 800 kW) güç üretiyor ve 60 kWh lityum iyon pille çalışıyor.

STI basın bülteninde şu açıklama yapıldı:

“Yük değiştikçe optimum tahrik torkunu dört tekerleğe bağımsız olarak uygulamak istiyorduk. Her tekerleğe güç aktaran her bir motor, bir aracın kinetik performansını en üst düzeye çıkarabilecek bir sistem olarak kabul edildiğinden ve gelecekteki motor sporları (FIA E-GT) yönetmeliklerine dahil edildiğinden, bunun bizim için en iyi performans ölçüsü olduğunu düşünüyoruz.”

Yeni Subaru STI E-RA 1073 HP Gücünde. Subaru, konsepti her bir tekerlek için en iyi sürüş ve fren basıncını belirlemek üzere tekerlek hızını, araç hızını, direksiyon açısını, G-kuvvetini, yalpalama oranını, fren basıncını ve tekerlek yükünü belirleyen sensörlerden gelen sinyalleri alan karmaşık tork vektörleme teknolojisiyle donattı. Bu donanım performansı büyük rakiplerle baş edebilecek noktaya taşıyor.

Konseptin adı E-RA, (Elektrikli Rekor Denemesi) anlamına geliyor ve araç, prototip yarış arabalarından farklı olmayan çarpıcı bir dış tasarıma sahip.

Yeni Subaru STI E-RA 1073 HP Gücünde. Önde, LED gündüz yanan farlara sahip bir dizi göz alıcı far bulunuyor. Ayrıca belirgin bir ön ayırıcı, aerodinamiğe yardımcı olmak için ön tekerlek davlumbazlarında açıklıklar ve geniş bir tavanı var.

Konseptte devasa bir arka kanadı ve büyük bir difüzörü görüyoruz.

Yeni Subaru STI E-RA 1073 HP Gücünde. Tokyo Auto Salon’da dünya lansmanını kutlayan ikinci konsept ise Solterra STI oldu. Bu çalışma, mevcut üretim modelini temel alıyor ve yeni bir tavan spoylerinin yanı sıra ön ayırıcı, yan etekler ve arka difüzör boyunca kırmızı vurgulara sahip.

Yeni Subaru STI E-RA 1073 HP Gücünde. Gösteride Subaru tarafından bir dizi başka araba sergileniyor. Bunlara Levorg STI Performance Concept, WRX S4 STI Performance Concept, BRZ STI Performance ve BRZ GT300 yarış otomobili dahil.

Yeni Subaru STI E-RA 1073 HP Gücünde. 2021 serisindeki seri şampiyonluğunun ardından Subaru, Subaru BRZ GT300 yarış arabasının daha fazla güce ve optimize edilmiş şasi tasarımına sahip geliştirilmiş bir versiyonuyla Super GT serisinin GT300 sınıfında yarışmaya devam edecek. Ayrıca WRX STI NBR Challenge 2022 yarış arabasının yanı sıra Japon Ralli Şampiyonası ile SP3T sınıfındaki Nürburgring 24 Saat Yarışında da yarışacak.

Elektrik motorları Yamaha tarafından geliştiriliyor ve tedarik ediliyor. Ve Subaru bunları “Hiper EV’ler için yüksek torklu, yüksek devirli bir tip” olarak tanımlıyor. Ayrıca entegre bir invertör ve bir dişliye sahip olduğunu belirtiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu