Haberler

Yerli Otomobil Görüşmelerinde Sona Gelindi

Yerli otomobil üretimi için Türkiye’nin önde gelen 15 grubu ile süren görüşmelerde artık sona yaklaşıldı. Görüşmeler neticesinde çıkan kararı Cumhurbaşkanı açıklayacak.

Yerli otomobil üretimi konusunda artık sona gelindi. Yerli otomobil üretimini kimin üstleneceğine dair görüşmelerin sonuna gelinirken projenin arka planında yatan detaylar da gün geçtikçe belli olmaya başladı. Güvenilir kaynaklardan ortaya çıkan bilgilere göre hükümet yetkilileri, yerli otomobilin üreimi konusunda anlaşma sağlamak üzere 15 farklı ”Babayiğit” adayı ile görüşmelerde bulundu. Bu dev gruplar arasında Fiba, Karsan, Kale, Sanko, Koç, BMC, Vestel gibi Türkiye’nin önde gelen markalarının yer aldığı öğrenildi. Buradan da görüldüğü üzere görüşülen söz konusu gruplar arasında otomotiv sektörü dışında faaliyet gösteren dev gruplar da bulunuyor. İddiaya göre adaylar arasında en çok dikkat çeken kişi Fiba Grubu’nun patron Hüsnü Özyeğin oldu.

Sonuç Cumhurbaşkanı Tarafından Açıklanacak

Edinilen bilgiye göre, halihazırda perakendeden eğitime, enerjiden limancılığa kadar birçok sektörde faaliyet gösteren Hüsnü Özyeğin, hükümetten gelen istek üzerine daha önce üzerinde çalışmayı hiç göz önünde bulundurmadığı otomotiv sektörünü araştırmaya başlamış. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren birçok isim ile birebir görüşüp fikir alışverişi yapmış. Ancak bir grup Özyeğin’in yerli otomobil üretimi konusunda öne çıktığını ileri sürerken, bir grup ise Özyeğin’in yerli otomobil yatırımına tereddütle baktığını iddia ediyor. Özyeğin daha evvelden GSM sektörüne yatırım yapmadığından ötürü pişman olmuştu.

Türkiye’nin en önde gelen firmalarıyla yapılan görüşmelerden ortaya çıkan bilgiler her ne kadar biraz muğlak da olsa bunlardan ibaret. Ancak bazı aday isimlerin ön plana çıktığına ve kimin ya da kimlerin Cumhurbaşkanı’nın deyimiyle ”Babayiğit” olacağının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yakında açıklanması bekleniyor.

YERLİ OTOMOBİL ÜRETİMİ İLE İLGİLİ DİĞER GELİŞMELER

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu